Forum

Adil kullanım kotas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Adil kullanım kotası verme sistemi

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
580 Görüntüleme
(@sercantek)
Gönderiler: 70
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ortak kullanım olan bir networkte adil kulanım kotası uygulamak istiyorum. şöyle ki günlük Bir kişi 3Mbit hızı var iken 2 GB indirme gerçekleşirse otomatik olarak o kişinin hızını 1Mbite düşürmek istiyorum. Telekomun uyguladığı AKN sistemi şeklinde.

Bu sistemin bir ismi varmı bilmiyorum. hangi cihazlar bunu uygulayabilir ? mikrotik ile normal bandwidth limitleme yapılmış vaziyette.

Gönderildi : 19/11/2016 01:27

(@AhmetKoseoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member

radius server olarak biraz araştırabilirmisin denemedim ama bunun üzerinden yapıldığını duymuştum. 

Gönderildi : 20/11/2016 23:37

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Ortak kullanım olan bir networkte adil kulanım kotası uygulamak istiyorum. şöyle ki günlük Bir kişi 3Mbit hızı var iken 2 GB indirme gerçekleşirse otomatik olarak o kişinin hızını 1Mbite düşürmek istiyorum. Telekomun uyguladığı AKN sistemi şeklinde.

Bu sistemin bir ismi varmı bilmiyorum. hangi cihazlar bunu uygulayabilir ? mikrotik ile normal bandwidth limitleme yapılmış vaziyette.

Merhaba, DrayTek cihazlarında kişiye günlük olarak bir data kullanım kotası verebiliyorsunuz, mesala gün içinde 2 Gb data kullanabilsin gibi. Tabi bunun için kullanıcıyı bir şekilde tanımlamalısınız buda kullanıcının kullanıcı adı ve şifresi ile internete çıkması demek. Ayrıca cihazlarda WAN budget sistemide var buda şu anlama gelior ADK kotsını burada ayarlayıp bu hattın kotası dolduğunda cihaz sizi haberdar edebiliyor yada isterseniz bu hattı devre dışı bırakabiliyor.

Gönderildi : 21/11/2016 11:06

(@sercantek)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kota verme işlemini yapabilsede kota dolunca hızı azaltma işlemini yapamıyor diye duydum. Telekom bunu ne şekilde çözmektedir ?

Gönderildi : 21/11/2016 11:38

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba Sercan Bey,

Evet, Draytek tarafında kota verme işlemi yapılabiliyor ancak kotası dolduktan sonra hız düşürme işlemi yapılamıyor. Kullanıcının interneti direk kesiliyor.

Bu konuda daha önce küçük bir araştırma yapmıştım ve Mikrotik ile yapılabildiğini duymuştum.

Aşağıdaki linkte sanırım istediğiniz yapılıyor, inceleyebilir misiniz?

https://www.youtube.com/watch?v=b8WOf5AywBw&ab_channel=KetutAgusSuardika

Gönderildi : 21/11/2016 12:07

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

Kota verme işlemini yapabilsede kota dolunca hızı azaltma işlemini yapamıyor diye duydum. Telekom bunu ne şekilde çözmektedir ?

Her birim zaman aralığında kotayı sıfırlıyor. Telekom bunu BRAS sisteminde yapıyor. Yapmanın bir çok yolu bulunuyor Radius üzerinde total veri trafiğini tutup hız bilgisini x bir değeri aştığında düşürmek olası yada başka sistemlerde kullanılabilir.

Gönderildi : 21/11/2016 12:27

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba Sercan Bey,

Evet, Draytek tarafında kota verme işlemi yapılabiliyor ancak kotası dolduktan sonra hız düşürme işlemi yapılamıyor. Kullanıcının interneti direk kesiliyor.

Bu konuda daha önce küçük bir araştırma yapmıştım ve Mikrotik ile yapılabildiğini duymuştum.

Aşağıdaki linkte sanırım istediğiniz yapılıyor, inceleyebilir misiniz?

https://www.youtube.com/watch?v=b8WOf5AywBw&ab_channel=KetutAgusSuardika

Çok uğraşmış 🙂 Linux ile IP tables üzerinde balck list diye aratın matık belli bir data kullanımına gelindiğinde istemcinin başka bir firewall tablosuna gönderilmesi. Madem Linux base bir şey kullanacağım Linux ile yapmak daha daha kolay.

Gönderildi : 21/11/2016 12:33

(@birkanurlu)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhaba,

Mikrotik ile yapılıyor hocam, çok net ve başarılı.

Gönderildi : 21/11/2016 22:17

(@sercantek)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bununla ilgili örnek gösterebilirmisiniz Hocam ?

verilen videoyu izledim statik IP adresi olanlar için ideal gibi ama dinamik IP adresi olanlar için çok ideal gelmedi gözüme.

Gönderildi : 22/11/2016 12:32

(@birkanurlu)
Reputable Member

verilen videoyu izledim statik IP adresi olanlar için ideal gibi ama dinamik IP adresi olanlar için çok ideal gelmedi gözüme.

Bende bir yazılım var, Hotspot User olarak tanımlanmış kullanıcılara kısa yoldan AKN tanımı yapabiliyorum. Ama daha önce Queue ekranından IP bazlı yapıyordum. Buradan, download 30 saniye boyunca 5Mbit ise 512Kbps düşür gibi spesifik kurallar da yazabiliyorsunuz. Bir araştırın, internette istediğiniz yapıya uyarlayabileceğiniz makaleler var.

Gönderildi : 30/01/2017 12:18

(@sercantek)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bende bir yazılım var, Hotspot User olarak tanımlanmış kullanıcılara kısa yoldan AKN tanımı yapabiliyorum. Ama daha önce Queue ekranından IP bazlı yapıyordum. Buradan, download 30 saniye boyunca 5Mbit ise 512Kbps düşür gibi spesifik kurallar da yazabiliyorsunuz. Bir araştırın, internette istediğiniz yapıya uyarlayabileceğiniz makaleler var.

sizin kullandığınız yazılımı öğrenmem mümkünmüdür ?

Gönderildi : 23/03/2017 03:30

(@birkanurlu)
Reputable Member

Uygulamanın adı Mikrotik Yönetim Sistemi. Yerel bir firma tarafından yazılmış. Aslında yazılım başarılı bir şekilde çalışıyor fakat şimdiki aklım olsa buna para vermezdim çünkü zaten yazılıma gereksinim duymadan da bu işlemler yapılıyor. Yazılım işleri sadeleştiriyor ve hali hazırda var olan bir veritabanınız varsa bunu kullanmayı sağlıyor yalnızca. Mikrotik bir cihazınz varsa ben de yardımcı olabilirim.

Gönderildi : 28/03/2017 22:32

Paylaş: