Forum

Sunucu HDD'leri i&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sunucu HDD'leri için tavsiye

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
773 Görüntüleme
(@VolkanCelebi)
Gönderiler: 104
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar selam,

İkinci el bir HP DL380 Gen7 sunucu alıyorum. Üzerinde 300Gbx8 10K NAS disk var. Şimdi bu sunucular 7/24 DVR (video kayıt) yapacaklar, saniyede 30-40 Mb sürekli yeni kayırlar yazılacak. Malumunuz üzere HDD'ler bir sunucunun en kolay arıza yapan yerleri. Şimdi 2.4 TB bana fazla ama RAID yaparsam disk alanı 1.2 olacak  o da açıkçası tam sınır bir durum. İşletim sistemi ubuntu çalışacak atıyorum işletim sistemi için 50 GB yer ayırıp sdb olarak tek seferde geri kalan tüm alanı kullanabileceğim bir yapıyı nasıl oluşturayım ve bu durumda disklerden biri bozulursa bu kayıtların durumu ne olur?

Teşekkürler

Gönderildi : 14/11/2016 14:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar selam,

İkinci el bir HP DL380 Gen7 sunucu alıyorum. Üzerinde 300Gbx8 10K NAS disk var. Şimdi bu sunucular 7/24 DVR (video kayıt) yapacaklar, saniyede 30-40 Mb sürekli yeni kayırlar yazılacak. Malumunuz üzere HDD'ler bir sunucunun en kolay arıza yapan yerleri. Şimdi 2.4 TB bana fazla ama RAID yaparsam disk alanı 1.2 olacak  o da açıkçası tam sınır bir durum. İşletim sistemi ubuntu çalışacak atıyorum işletim sistemi için 50 GB yer ayırıp sdb olarak tek seferde geri kalan tüm alanı kullanabileceğim bir yapıyı nasıl oluşturayım ve bu durumda disklerden biri bozulursa bu kayıtların durumu ne olur?

Teşekkürler

Merhaba, o modellerde HP dışında disk kullanamıyorsunuz SAS haricinde raid kartıda SATA larda soruna neden oluyor. Tavsiyem Synology gibi bir NAS alıp sunucudan işlem yapıp Synology tarafına NFS/ISCSI gibi bir yapı ile kayıt alanı olarak kullananız.

Gönderildi : 14/11/2016 14:40

(@VolkanCelebi)
Gönderiler: 104
Estimable Member
Konu başlatıcı

synology daha iyi bir çözüm olabilir ama Rack tipi NAS lar gerçekten çok pahalı. Gördüğüm kadarıyla 1500 USD civarına geliyor.

Gönderildi : 14/11/2016 14:49

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

belirttiğiniz format için Ertan hoca'nın tavsiyesi daha uygun.

synology tarafında rack tipi nas ünitlerinin fiyatları makul.

Simet ile iletişime geçerek fiyat almanızı tavsiye ederim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/11/2016 16:35

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Raid 5 +1 Spare  disk  kullanarak  yaklaşık 1.8 TB alan  kullanmanız  çözüm  olamıyor mu illa Raid 10 mu yapmanız  gerekiyor ?

Arkadaşlar selam,

Teşekkürler

Gönderildi : 15/11/2016 03:28

Paylaş: