Forum

network sorunu (int...

Bildirimler
Hepsini Temizle

network sorunu (internet erişim Sorunu)

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
459 Görüntüleme
(@CumhurYildizturan)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba    bu   sorunu  biraz uzun anlatacagım  bu konuda yardımcı olmannıız  istiyorum...

2  adet  lokasyonum var  bu   lokasyonlar arasında  haberleşeme  access point  cihazları  vasıtasıyla  oluşmakta. (Network anlamında  şuan ikisi de  haberleşiyor  sorun olmamaktadır.)

Lokasyon  aglarında    1 er adet fotigate60 b (1.lokasyon ip (192.168.1.1) , ikinci lokasyon ip (192.168.1.2)) cihazı bulunmaktadır ve bu cihazlara  baglı   modemler  bulunmaktadır. 

Burrda 1. lokasyondaki modem  de  internet  bağlantısı  ttnetten dolayı  kesilmiştir. ( özellikle  belirtmek isterim  daha  önce 1.lokasyon  üzerinde   herhangi bir client   makinada Varsayılan  ağ  geçidi  üzerine  2.lokasyonun ipsini yazdığımız  zaman  1. lokasyonda  internet kullanabiliyorduk.)

Benim  burdaki  sorum  şu  ikinci lokasyondaki internetti kullana bilmek için  fortigate yada access point  cihazlarından hangisi üzerinde   nasıl bbir  değişiklik  yapmam gerek. 

Gönderildi : 02/09/2016 02:49

(@mehmetergun)
Gönderiler: 204
Reputable Member

internet kesilen tarafta bir policy route oluşturulur incoming interface: lan, outgoing interface: wan1 (Buraya acces pointten gelen kablo takılır ya dA boşta bir port varsa outgoinge wan1 değilde o tanımlanır. Source ve destination adressler 0.0.0.0/0.0.0.0 yazılır. gatewayede internet olan fortigatein lan-internal adresi yazılır. Firewall policyde incoming interface: lan-internal, outgoing interface: wan1 (ya da hangi porta bağladıysanız accesspointi...) Souce: all destination:all ve Nat aktif edilir. Bu şekilde internete erişmesi gerekir. Eğer olmazsa interneti olmayan fortigatete bir de static route eklemeniz gerekebilir  destination: 0.0.0.0/0.0.0.0 device:lan-internal gateway 192.168.2.1 (internet olan tarafın ipsi)

Gönderildi : 02/09/2016 04:31

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

static route altında public çıkışı sağlayan satırdaki ip adresini, 2. lokasyondaki modem adresini vermeniz yeterli.

tabi bu en basit adım, iki lokasyon arası network'u nasıl sonlandırdığınıza dair bir bilgi olmadığı için.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/09/2016 11:56

Paylaş: