Forum

Cat6 üzerinden...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cat6 üzerinden 5 volt elektrik iletimi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
8,396 Görüntüleme
(@AhmetGuzel)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba;

Elimde 50 metre çekilmiş Cat6 vardı. Boşta duruyordu. Wireless router çalıştırmak için ben bu kablo üzerinden 5 volt 1A DC elektrik göndermek istedim, fakat problemle karşılaştım. (Cat6 nın Kahverengi - kahverengi beyaz ikilisini kullandım)

Elektrik iletiliyor fakat stabil değil.Önce mesafeden dolayı voltaj düşüşü oldu onu hallettim.(6 volt gönderdiğim elektriği)

Ama gelen voltaj stabil değil ve cihazın ışığı yanmasına rağmen düzgün çalışmadı. Sanırım voltaj inip çıkıyor.

Kısaca sormak istediğim şu :

Data kablosundan elektrik iletilemez mi? (Kablonun kıvrımlı yapısından mı kaynaklanıyor?)

Gönderildi : 22/06/2016 11:29

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

bu kablonun temel işlevi elektrik iletmek değil, ama data iletimini de teknik olarak elektrikle yapıyor zaten.

PoE çalıştığına göre elektrik de iletiyor,

burada voltaj kaynağınız önemli diye düşünüyorum, kablonun mesafesinden dolayı kablo direncinden belli bir kayba uğrayacak,

aynı renklere değil de iki farklı renk kodunu kullanın kesin birşey demek zor ama örneğin + kutbu turuncu renklere, - kutbu kahverengi kutba verin.

Gönderildi : 22/06/2016 17:29

(@AhmetGuzel)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Zafer bey deneyeceğim teşekkürler.

Doğrudur POE ile elektrik iletiyor bu kablolar fakat POE kaç Volt kullanır DC mi AC mi bilemiyorum.

Gönderildi : 22/06/2016 17:59

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

PoE tabi ki DC çalışır,

Cat6 kablolar, 12 - 24 - 48 - 50V DC çalışabiliyor, 5V rahatlıkla çalışacaktır, önemli olan voltaj kaynağınız,

http://beyond-wifi.com/poe/poe-calc.html

Gönderildi : 22/06/2016 18:31

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba aslında mantık basit iletmek istediğin oran DC 5 V ve ablonunda mesafesini goz önune alırsak oluşan bir empedans var ve buda senin iletmek istediğin degeri değiştiriyor bunun için DC 5 v yerine 9 veya 12 V DC ileterek multimetre yardımıyla izlemendir o zaman istediğin oran elde edersin

İyi Gunler.

Gönderildi : 30/06/2016 13:22

Paylaş: