Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

kablolama

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
476 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

esxi lerin üzerindeki fiziksel network kartlarının switch de hangi porta bağlı olduğunu nasıl bulabilirim. Uzak lokasyon olduğu için kontrol edemiyorum.

Gönderildi : 22/06/2016 00:48

(@sametdiker)
Gönderiler: 108
Estimable Member

esxi lerin üzerindeki fiziksel network kartlarının switch de hangi porta bağlı olduğunu nasıl bulabilirim. Uzak lokasyon olduğu için kontrol edemiyorum.

Merhaba,

Wireshark işinizi görecektir. https://www.wireshark.org/download.html adresinden işletim sisteminize göre ilgili versiyonu seçebilirsiniz.

Başarılar.

Gönderildi : 22/06/2016 01:29

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

hypervisor'ün yüklü olduğu sunucu üzerindeki mac adreslerini bakarak,

swicth tarafında cli veya web arayüzde, mac listesinden hangi porta takılı olduğunu bulunabilir.

esxi üzerinde mac adreslerini, conf. / network adp. altında listeleyebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/06/2016 11:33

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

network cihazlarınız cisco ise cdp ile gorebilirsiniz

Gönderildi : 22/06/2016 12:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

100 tane sunucu ve 9-10 tane switch var kablolar nereye takılmış bir tool varmı bana diagram - şema cıkartabilecek?

Gönderildi : 30/06/2016 01:03

(@Anonim)

Merhaba Bahsettiğiniz sunucular Fizikselde değildir Sanırım ? Sanallaştırma plartformunda 'dır sunucuların oldugu yerden sunucu arkasındaki kabloları izleyerekte switch hangi portlarına girdini bulabilirsiniz veya yapınızla ilgili daha detaylı bilgi verirseniz daha net yardı olurum 

İyi Günler

Gönderildi : 30/06/2016 13:11

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

switchlerinizin markası modeli nedir,

bir program veya tool ile yapmak istiyorsanız 3. party uygulamalar var (opmanager gibi), topolojinizi çıkarabilirsiniz.

switchler üzerinde show mac address-table komutu ile mac adreslerini bildiğiniz makinaların hangi portta olduğunu bulabilirsiniz. (show mac address-table 0041F3565D gibi tek tek yazadabilirsiniz)

bu makinalar sanalda olduğu için ilk 4 basamak sanallaştırmanın üretici kimliği olacak ve hepsi aynı başlayacaktır örneğin bu 100 makinanın hepsi sanal isa hepsi 004122 gibi başlayacak.

Vasvi hocamın dediği CDP Cisco cihazlara özel bir protokol, diğer markalarda LLDP diye geçiyor bu özellik ile hangi porta bağlı olduğunuzu görebilirsiniz.

Gönderildi : 11/07/2016 15:16

Paylaş: