Forum

Router Seriport Ba...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Router Seriport Bağlantısı Hakk

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
403 Görüntüleme
(@okanerdem)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba. Kendimi network alanında geliştirmek adına kitap ve çeşitli kaynaklardan ders çalışmaya başladım. Bu alanda yeniyim ve öğrenmek istiyorum. Siz değerli arkadaşlarımdan,abilerimden bazı konularda destek rica etmek istiyorum. Bir kitapta router konusuna çalışırken şöyle bir ibare mevcuttu ve kafama takıldı açıkcası tam anlayamadım.

Kitapta routerlar üzerinde seri portlar olduğunu ve bu portlar sayesinde iki networkü wan üzerinden birbirine bağlayabileceğimizi yazıyordu fakat aklıma şu takıldı. Örneğin İstanbulda ve izmirde olmak üzere 2 fabrikam var. Bu iki farklı fabrikamı wan üzerinden nasıl bir birine bağlayacağım? Seri portlar tam olarak hangi tür wan bağlantıları için kullanılıyor? sonuç itibari ile seri bağlantılar kablo mesafesinde olmalı diye tahmin ediyorum. Bu konuda beni aydınlatabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 28/04/2016 15:00

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

eskiden leased Line denen baglantılar serial port üzerinden yapılmakta idi

telekomdan kiralık hat aldığınızda routerin seri poruna baglantı yapmanız gerekiyor idi

metro ethernet ve fiber altyapılatrın yaygınlaşması ile birlikte (frame relay vb ) yavaş yavaş hayatımızdan çıkmaya başladı denebilir.

Gönderildi : 28/04/2016 15:20

(@okanerdem)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkür ederim hocam. Yani telekomdan hat kiralıyorduk ve bu bağlantıyı router üzerindeki serial porta takıyorduk. Peki günümüzde hala router üzerinde bu portların barındırılmasının sebebi nedir? yani kullanılmayan  bir teknoloji sonuçta. Ek olarak Günümüz teknolojisinde 2 router birbirine fiziksel olarak fiber ile mi bağlanıyor?

Gönderildi : 29/04/2016 15:09

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

fiber ile olabilir (gbic uzerinden ) veya ethernet baglantısı da yapılabilir lan'daki cihazlar arasında

Gönderildi : 29/04/2016 15:46

(@okanerdem)
Active Member
Konu başlatıcı

fiber ile olabilir (gbic uzerinden ) veya ethernet baglantısı da yapılabilir lan'daki cihazlar arasında

çok teşekkür ederim hocam cevaplarınız için.

Gönderildi : 29/04/2016 16:52

Paylaş: