Forum

6 Adet Access Point...

Bildirimler
Hepsini Temizle

6 Adet Access Point 1 Adet Adsl Modem, Load Balance ?

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
4,110 Görüntüleme
(@DenizCaliskan)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Otelimizde her katta 1 adet olmak üzere, toplamda 6 adet Tp Link access point cihaz vardır. Bu access pointler lobi kısmındaki bir switchte toplanarak, switch üzerinden modeme girmektedir. Sorunumuz şudur;

Access pointlerden gelen kablolaların toplandığı switch ten gelen kabloyu modeme taktığımızda modem yükü taşıyamayarak reset atmaktadır. 

Her access pointe en yüksek sayı olarak 15 kişi bağlanması öngörülüyor. Daha fazlası olmaz. 

Bu sistem için nasıl bir yol izlemeliyiz? Load balance cihazları ile stabiliteyi sağlayabilirmiyiz?

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 18/02/2016 03:09

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Modemde ya da kabloda sorun olmadığına emin misiniz?

Gönderildi : 18/02/2016 11:05

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Kablolamada bir sorun olmadığına eminim yalnız modem için emin değilim. 

Access pointler bağlı olmadığında modem düzgün çalışmaktadır. 

TP Link Tl wa901nd markalı modelli access point kullanıyorum. Router özelliği olmadığı için yapılandırmayı şu şekilde yaptım. 

Modem subnetini 255.255.0.0 yaptım. 

1. Access Point : 192.168.1.x
  2. Access Point: 192.168.2.x
  3. Access Point: 192.168.3.x 

şeklinde ip dağıtıyor. 

Gönderildi : 18/02/2016 13:33

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member

Benim fikrim, elinizde başka modem varsa deneyin. ip yapılandırmasında sorun yok. Modem muhtemelen arızalı olduğu için kesinti yapıyor olabilir. Önce buna netlik kazandırın sonra tek tek ap leri takarak deneyin.

Gönderildi : 18/02/2016 14:19

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Dün akşam sadece 1 ap yi çalıştırdım. Toplamda bağlanan kişi sayısı 5 i geçmemiştir. 1 saat içinde tekrar modemi resetlemeye başladı. 

Bu konuda Simet firmasıyla görüştüm.  Draytek Vigor 2860 cihazını önerdiler. 

Birde Tp Link firmasının sadece load balance cihazları var.

Acaba hangisini tercih etmeliyim?

Gönderildi : 18/02/2016 15:47

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member

Load balance ile 2 internet hattının yedekli olarak çalıştırılmasını sağlarsınız. Buna ihtiyacınız var mı?

Zaten 2860 modelinde de load balance özelliği var diye hatırlıyorum.

Gönderildi : 18/02/2016 15:55

(@birkanurlu)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Bence bir tane Mikrotik marka cihaz alın hem Hotspot vb gibi bir çok avantajınız olur hem de sorunsuz ve kesintisiz bir yayınınız olur.

RB850Gx2 modelini kendim kullanıyorum, 18 Access Point ve 10 tane de bilgisayar bağlı. Web Proxy yaptığım halde CPU kullanımı % 3 - 5 arası çok yoğun anlarda %30 - 50 arası değişiyor ve resetleme gibi bir şey kesinlikle söz konusu olmuyor.

Aynı yapıda Mikrotik ve UBNT aracılığı ile point to point yaptığım bir noktayı TPLink Router'a girip yayın verdiğim bir noktada zaman zaman kopmalar oluyor. Demek istediğim Mikrotik arka planda bir sürü iş yaparken TP-Link gelen bağlantıyı bile doğru dürüst ölçekleyemiyor. TP-Link gibi markalar endüstriyel kullanım için uygun değil bence.

Gönderildi : 18/02/2016 17:55

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba,

Draytek 2860'ı tavsiye ederim. Drayek Access Pointleri destekleyerek AP Controller görevi yapabiliyor. Bunun yanı sıra load balance, failover, multi WAN, VLAN, Firewall, Content Filter vb gibi bir çok özellik ile işinizi görecektir. 

Gönderildi : 19/02/2016 14:27

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Draytek 2860 cihazını aldık. Haftaiçi kurulum yapacağım. Umuyorum sorunlarımız çözülür. Gelişmeleri buradan sizlerle paylaşacağım.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/02/2016 04:05

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sorunumuz çözülmedi. Hala kabloları modeme yada switch e taktığımız zaman , internet kopuyor, yavaşlıyor veya modem kendini resetliyor.

Draytek vigor için nasıl bir yapılandırma yapabiliriz?

Gönderildi : 24/02/2016 20:51

(@yilmazbarcin)
Gönderiler: 315
Illustrious Member

Merhaba,

ortamınızdaki makinalardan bir tanesinde virus/malware olabilir yada zombi netowrk'üne girmiş olabilir. Eğer böyle bir durum var ise o makina tek başına çok sayıda istek ürettiği için önce internetiniz yavaşlaması sonra da patlaması  normaldir...Yukarıdan aşağıya doğru okuduğıum yazışma zincirinden bunu çıkarttım, pek kablosal bir işe benzemiyor. Öncelikle network'ünüzü dinlemenizi öneriyorum.

Draytek yada benzeri bir modem ile bu işi çözmeniz pek doğru, ideal bir çözüm değildir. Sonlandırmayı bir firewall cihazında yapabilirsiniz, benim önerim FortiGate 60D gibi bir cihaz işinizi rahatlıkla görür ve tüm gelen session'ları firewall üzerinde görebilir, yönetebilirsiniz.

kolay gelsin.

yB

Gönderildi : 24/02/2016 23:13

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Sorun hala devam etmektedir. İşin icinden birturlu cikamadik. 

Sorun nerde bulamıyoruz. 

Draytek firması teknik servis ekibi uzak bağlantı ile vigor 2860n modem yapilanmamizi kontrol etti.  Kesinlikle cihazda,  yapilandirmada sorun yok. Cihaz yük altinda bile degil doğru düzgün.  İş böyle olunca Ap lere yoneldik.  AP ler şöyle çalışıyor sistemde:

Ap lerdeki dhcp kapalı. 

Ap ler modem ile ayni subnette. Ve 192.168.1.x le baslayan modem dhcp sinin dagitimi disinda kalan statik ip lere sahip. 

Ap ler direk fiziksel olarak vigor 2860n modeme bagli. 

Ap lerin hepsini modeme bagladigimizda,  modem kilitleniyor,  arayüzüne bile giremiyoruz.  Bu olay hemende olabiliyor,  1 saat sonrada olabiliyor. 

Ap lerin hepsini söküp,  sadece 1 ap bagladigimda sorun olmuyor.  İşin ilginc yanini söyle açıklayayım ,  örneğin 1. Ve 3.ap leri bagladik,  hiçbir sorun olmadi.1 gun çalıştı.  Daha sonra arizali ap yi bulmak icin,   tek tek denemeye basliyorum.  6. Ap yi 4.ap yi takıyorum. Sırasıyla devam edip tum ap leri bagliyorum.  Ama  en son  1.ap yi takar takmaz sistem kitleniyor.  Ama 1.ap tek basinayken calismisti oysa. 

Ortamdaki tum makinalara ucrerli antivurus kurduk,  tarattik,  suanda calisiyor.  Zararli bir makina yok.  

Hicbir mantik yurutemedik. 

Siz olsaniz ne yapardınız? 

Gönderildi : 26/02/2016 02:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bence ap olmadan kendi bilgisayarınızı modeme bağlayarak modemi çalıştırın uzun süre test edin. Sorun yok ise Access pointlere firmware hatta modeme firmware güncellemesi yaparak access pointleri tekrar elden geçirin. Son olarak switchte sorun olma ihtimali olabilir ona göz atmalısınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/02/2016 00:16

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sorunu şuan için çözmüş bulunuyorum. Şöyleki;

1 ve 4. kattaki  AP lere kablo taktım. Doğrudan modeme fiziksel bağlılar.  2.kattaki AP 1.Kattaki AP den bridge mode ile kablosuz bağlantı yapıyor. 3.kattaki AP ise 2.kattaki AP den kablosuz bağlantı yapıyor. 4.kattaki AP zaten kablo ile bağlıydı. 5.kattaki AP 4.kattan, 6.kattaki AP ise 5.kattan kablosuz yayın alıp yayın yapıyorlar. Bir sorun ile karşılaşmadık şimdiye kadar. Umuyorum böyle sorunsuz devam eder.

Diğer durumun nedeni anlaşılamadı. 6 AP yayın yaparken kablo ile bir modeme bağlandığında herşey karışıyordu. Aklımıza şöyle bir örnekleme geldi; Acaba AP sinyalleri havada birbirine karışarak, sanki bir switchten çıkan kabloyu yine aynı switche takınca olan karışıklık ve kilitlenme durumu kablosuz olarak yaşanıyor. Bu durum için yapılabilecek herşeyi yaptığımızı düşünüyorum. Ama nedeni bulamadık. 

Gönderildi : 07/03/2016 20:36

Paylaş: