Forum

Hub kullanmak ağı n...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hub kullanmak ağı nasıl etkiler

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
459 Görüntüleme
(@metinparlak)
Gönderiler: 191
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Ağda hub kullanmak ne kadar sağlıklı.kurummuzda her odaya surekli bilgisayar eklenip çıkarılıyor böyle bir yapıda her odaya hub koymak ağı kasarmi veya vlan oluştururken bir sıkıntı çıkarır mı.

Her odaya kenar sw den hat cekmek daha mı dogru olur acaba ?

Gönderildi : 09/12/2015 16:23

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Hub dediğiniz nedir, küçük switch olmasın? Hub artık kullanılan ve piyasada olan birşey değil.

Odalara koyacağınız switch ler management değilse, management olan switch in portu vlan a dahil olur, bu porttaki switch te kaç pc varsa hepsi o vlan ı görür. Vlan larınız varsa önerilen bir çözüm değildir.

Gönderildi : 09/12/2015 18:57

(@metinparlak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet küçük switch.

Peki bağlantı hızını nasıl etkiler bu küçük swler.

Dediğim gibi kurumda bi odaya sürekli pc eklenince kenar swden o odaya yeniden hat çekmek sıkıntı oluyo. Bir anlamda bu swleri kullanmak zorundayim gibi bişey

Gönderildi : 10/12/2015 01:02

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Bağlantı hızı tarafında hissedeceğiniz ciddi bir sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum, özellikle gigabit switchlerde. Ancak kilitlenme veya ağda bir sorun anında işinizi ciddi anlamda zorlaştıracaktır. Hangi switchde sorun var bunu bulmak için biraz çabalamanız gerekecek.

Gönderildi : 10/12/2015 11:21

(@metinparlak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bunları kurdum diyelim.bu swlere AP takıp calistirabilir mi kullanicilar

Eğer yapilabiliyosa engellemeyi nasil yapabilirim

Gönderildi : 10/12/2015 12:40

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member

AP takılınca çalıştırılır. Küçük switchlerin olduğu sistemlerde bunu engelleyemezsiniz. Omurga switch varsa ve yönetilebilir ise MAC adresi bazlı engelleme kullanabilirsiniz. Sisteminizde ağa dahil olacak tüm MAC leri toplayıp ACL oluşturursunuz ve sadece bu listeye izin verirsiniz. Misafir falan gelince bağlanamaz, sizin listeyi güncellemeniz beklenir. Biraz yorucudur.

Gönderildi : 10/12/2015 13:22

(@metinparlak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Omurga sw ve kenar swler var.koridor basinda kenar swler bulunuyo.odalara kucuk sw çekmeyi düşünüyorum.kenar swlerin nir kismi management l3 sw.hepsini l3 yapmayı düşünüyorum cisconun cihazlarıyla.bu kenar swden mac port eşleşmesi mi yapmam gerekecek.küçük swdeki macleri nasil alip tespit edecem ki

Gönderildi : 10/12/2015 14:04

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member

Sistemdeki tüm cihazlar aktif iken o küçük switchten gelen kablonun takılı olduğu portta aktif olan MAC adreslerini listeye ekleyip onları güvenilir yapacaksınız. Sonrasında küçük switche takılan farklı bir MAC e sahip cihaz MAC listesinde olmadığı için çalışamacak

Gönderildi : 11/12/2015 16:35

Paylaş: