Forum

Load Balance yapmak

Bildirimler
Hepsini Temizle

Load Balance yapmak

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
434 Görüntüleme
(@FatihBektas)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

32Mbit hızlara sahip 2 VDSL hattın bir Load Balance router ile tüm kullanıcılara sunulduğu bir yapı var.

Sormak istediğim router üzerinde Load Balance işlemi yaparsam hız tek bir hattın hızına düşüyor, yani 32Mbit. Fakat Load Balance yapmazsam 64Mbit hız görebiliyorum.

30-40 kullanıcıya sahip bir yapı mevcut. Load Balance yapmadan kullandığım taktirde bir problem yaşanır mı? Yaşanırsa gibi sorunlar yaşanır?

Teşekkürler...

Gönderildi : 27/11/2015 14:14

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhaba,

32 mbit iyi bir hız.

bu hızı etkileyecek etkenler senin kullanıcılarının ne yaptığıdır. kullanıcılar bu sistem üzerinde ne yapıyorlar?

Gönderildi : 27/11/2015 17:11

(@FatihBektas)
Active Member
Konu başlatıcı

Aylık 2TB'a yakın download oluyor bu hatlar üzerinden.

Kullanıcılar günlük iş akışları doğrultusunda çeşitli veri transferleri yapıyorlar. Rutin internet işlemleri diyebiliriz. Mail, video, dosya paylaşımı vs.

Gönderildi : 27/01/2016 03:10

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

Fİrewall cihazı kullanıyormusunuz? Kullanıyorsanız ayarlarına bakmak lazım Kullanmıyorsanız önerim bu tarz çözüm kullanmanız bu sayade hem load balance yapar hemde hattı daha effektif kulanmış olursunuz.

Bir çok firewall cihazı üzerine takılı hatları aktif pasif kullanır özel kurallar ile aktif hale getirebilrisiniz mesela; video isteklerini şu interface e yönlendir  veya tanımlı sosyal medya gurubu kuralına uyan istekler gelirse şu interface i kullan. diye kural yazılabiliyor.

Gönderildi : 27/01/2016 03:31

(@FatihBektas)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet, firewall özelliği olan bir router kullanıyoruz. Router üzerinde Load Balance yapmak ve yükü dengelemek mümkün.

Fakat yükü dengeleme aktif olduğunda tek bir hattın hızını (30Mbit civarı) görüyorum. Eğer yük denegelemeyi devre dışı bırakırsam hız 60Mbit seviyelerine çıkamakta. Load Balance yapmamak ne tür sorunlara neden olur onu merak ediyorum.

Gönderildi : 03/02/2016 03:23

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

Cihazlara göre bu sorunuz değişebilir. Benim önerim load balance olarak kullanmak ve bazı trafiği (sosyal medya, video , misafirleriniz gibi ) maliyeti düşük olan hatta yönlendirerek effektif kullanımı arttırmanız. 

Bu belirttiğiniz sıkıntıyı donarım üretici firmaya case açıp sorgulatmanız gerekiyor.

Bazen en son firmware i kullanmak iyi olmaya bilir. Bazen de tam tersine hep cihazları güncel tutulması gerekebiliyır. Buna karar verecek ürün sağlayıcınız. Forumlardan tavsiyenin üstünde bir aksiyon beklenemez. 

Gönderildi : 03/02/2016 09:55

Paylaş: