Forum

G.Shdsl Modem Yapıl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

G.Shdsl Modem Yapılandırması

33 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,701 Görüntüleme
(@AngelOfDeath)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar aranızı yeni katıldım bikaç dostumdan böle bi site olduğunu ve paylaşımcı oldunuzu sölediler [:D] fazla uzatmadan konuya gireyim G.Shdsl bağlantısı aldık airties sr-140 modemini aldık bir adet ip aldık daha sonrada 8 adet ip aldık benim sorum bu 8 adet ip numarasını nasıl modemeye ayarlicam dhcp bölümünden ayarlanıyor benim bildğim kadarıyla oraya ip aralığını giriyorum başlangıç bitiş ip leri yazıyorum tamam dediğimde yine modemin 192... ip numarasını alıyor fakat ben alt ip geçisini 8 ip adresinin başlangıç ip girersem sonra dhcp bölümünde böle bi ayar yapmama izin veriyor sonra server ip leri düzgünce ayarlıyorum ve nete giriyor buraya kadar yanlışım varsa lütfen düzeltin sonra bu 8 adet ip  adresi aktif hale geldini pek sanmıyorum port larını nasıl ayarlicam yada gerek varmı ana ip adresim bu 8 ipten çok farklı ip adresi iyice çorbaya döndü konu [:'(] cevaplarsanız çok sevinirim iyi çalışmalar saygılar

Gönderildi : 27/09/2008 11:55

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

ADSL Router ınızı bridge mode a alacaksınız ve verilen 8 ip yi içerideki makinelerin üzerine tanımlayacaksınız.

Dışarıya açık olan ve real ip ye sahip olması gereken 8 ayrı server olsa gerek..

Gönderildi : 27/09/2008 12:11

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için sağolun ama hiç bişey anlamadım homca [:'(] kusurabakmayın bridge mode tam olarak nedemk ve nasıl alcağım acaba [:$]

Gönderildi : 27/09/2008 12:18

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Peki söylermisiniz neden 8 ip istediniz?

Nasıl bir yapınız var?

Amacınız nedir?

Bridge mode ile dışarıdan gelen tüm bağlantılar router üzerinde hiçbir filtrelemeye maruz kalmaksızın bridge olduğu server a akar ki genelde ISA vb. bir firewall a yapılır ve firewall dan diğer servelera gerekli rule lar ile aktarırsınız.

Gönderildi : 27/09/2008 12:25

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Benim yapmak istediğim hocam 1 adet oyun server var ve yanına kendi sitelerimi barındıracağım bide webserver koyacağım biliyorsunuz ki web server da tek ip adresi yetmemektedir kuracağım asıl istediğim saun ki ana ip adresini oyun server geri kalan 8 adet ip blogunu web server yönlendirmek ateşduvarı falan yok sadece sr-140 var ileride yazılımsal ve donanımsal olarak temin edeceğiz

Gönderildi : 27/09/2008 12:30

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hocam allah razı olsun siz olmasanız yapamazdım bilmediğim bi terim söledeniz onu aratştırdım ve buldum çok sağlun arkadaşlar başka arkadaşlarla aynı sorun olursa alta pdf formatında nasıl yapacağını anlatan bi döküman var

http://rapidshare.com/files/148749813/AirTies_SR-140.pdf.html

Gönderildi : 27/09/2008 13:10

(@mesutsariyar)
Co-Founder

İnsanları seven ve yardım eden herkesten Tanrı razı olsun.

Ayrıca web server üzerinden birden fazla ip ye sahip olmak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Web server üzerinde donanımınızın kaldırabileceği sayıda hosting tutabilirsiniz. Bunun için üç yol var ki bir tanesi sizin yapacağınız çoklu ip kullanımıdır, genelde büyük şirketler kullanır.

Buradan diğer yöntemleri de görebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/WindowsServer2003/Library/IIS/e5bc9d3c-0043-43c9-a5cc-ac390d74849b.mspx?mfr=true

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 27/09/2008 13:41

(@nezihk)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Ek olarak G.hdsl in 4 MB update i çıktı.Modem değişiyor yalnız.

saygılar.

Gönderildi : 27/09/2008 14:01

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

modeminizin sadece modülasyon/demodülasyon işini yaptığı mod. bu
durumda çalışan bir sistemde gerçek ip adresini bilgisayar alır. modem
sadece gelen paketleri geçirir, nat,voip, wireless v.s. uygulamalar
arkasına taklıacak broadband router yada servera kalır

tam benim istediğim şey fakat nasıl yapacağım bu modemi kulanan yada nasıl yapcamı sölerseniz sevinirim

Gönderildi : 27/09/2008 14:01

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

Telekom size 9 adet ip verdi ve bu ip lerin 8 tanesi arka arkaya bir tanesi farklı bloktan dimi ?

Gönderildi : 27/09/2008 15:58

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ewet hocam 1 tanesi ayri bilokta ki o ip üstünde cepanel lisansı var diyer 8 tanesi ayni bloktan arka arkaya

Gönderildi : 27/09/2008 16:03

(@nezihk)
Estimable Member

Benimde söyliyceğim mesut hocanın söyliceklrinden fazla degildir

Kullandığın modemin ara yüzünü bilmiyorum ama g.hdsl in kurulumunun adsl modem kurulumundan hiç bir farkı yok.ttnet in vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifreyi giriyosun yapılandırıyosun.Gene ara yüzden bridge moda alıyosun.8 li ip grubunu aldıysan zaten senın modeminin 1 adet de static ip si vardır.G.hdsl hattı switche bagladıgını dusunecek olursak switche baglı olan bilgisayarlara sana vermiş oldukları ip grubunu girerekk internete çıkartabilirsin.

Saygılar

Gönderildi : 27/09/2008 16:04

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hocam iş te sorun da o araştırdım modem de bridge moda özelliği var fakat arayüzünde bitürlü bulamadım ara yüzünü görmek isterseniz 8 li iplerden birini modeme yönlendirme yapıp baka bilirsiniz

Gönderildi : 27/09/2008 16:10

(@esersolmaz)

Merhaba;

Şimdi şöle bir yanlışlık var arkadaşın kafası karışmadan dületmek isterim....

Telekom size verdigi iplerin tek olanını sizle konuşuyor olmak için verdi ve diger sekiz ipyi ise size route ladı .... bu durumda siz cihazı brigde moda alırsanız size birde routing yapacak bir cihaz gerekir.....

Elinizde ki cihazın özelliklerini bilmiyorum ama eger wan portundan nat modda telekom ile konuşturup lan portunada 8 ip den birini verdikten sonra kalan ipleride arkadaki cihazlarda kullanabilirsin.....

Birde telekomun size verdigi 8 ip den biri network id si digeri broadcast ip si olması lazım yani 6 ip kullanabiliyor olmalısınız... bunlardan birini modeme verdiginizi düşünürsek elinizde 5 adet ip kalır....

olay netlik kazandı ise kafanızda yardımcı olmaya devam edebilirim.

Çalışmalarda başarılar....

Gönderildi : 27/09/2008 16:16

(@nezihk)
Estimable Member

Öyle bir yönlendirme yapmana gerek yok.Zaten az önce dediğim gibi hatla beraber sana verdiği 1 adet static ip adresin var aldığın 8 li ip grubunu bu static ip sayesinde sana gönderiyor.Eğer hattın up duruma geldiyse statusden görebilirsin modemin çıkış ip sini.

Gönderildi : 27/09/2008 16:17

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

• Data Hızı (Maksimum): G.SHDSL 2.3 Mbps simetrik veri upload/download
  • Harici konnektör: 4 x 10/100Mbps hızında Ethernet switch, RJ-45, auto MDI/MDIX. PS2 Console Portu
  • İşletim Sistemi: Ethernet kartlı tüm sistemler
  • Güvenlik: URL filtreleme, MAC Adres filtreleme
  • Firewall: SPI Firewall
  • Router: 4 port
  • Açıklama: QoS – Paket önceliklendirme / Anti-Dos SPI Firewall, VLAN (Virtual Local Area Network)
  • Açıklama@: 6 Kanal IPSec VPN Tunel,Türkçe/İngilizce Web Arayüzü, Bridge mode desteği

çok sağolun hocalarım 🙂 gerçekten çok mutluyum hala yapamadım ama yardım görmek gerçekten çok güzel

yukarıda modemin teknik özellikleri bulunmakta bana ip olarak sadece websunucusnda kulancağım 3 ip oyun sunucusunda kulancağım 1 ip lazım geri kalan ipler önemli değil

Gönderildi : 27/09/2008 16:30

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

brigde mod yanlış araştırıp öğrenmediysem modemi devre dışı bırakıp bilgisaya verilen ip internete giriyor değil mi öyleyse tam benim aradığım şey fakat onu nasıl devreye sokacam onu bilmiyorum ersin bey ariyeten cihaz lazım demiştiniz cihasız olmuyorsa modem ona destek vermiyor ki teknik özelliklerde var başka bi çözüm yolu yok mudur

il kulandığım yöntem dhcpden telokomun verdiği ip aralığını girdim 7 adet toplam başlangıç ip adresini alt ip geçidi olarak kullandım fkat olmadı [:'(]

Gönderildi : 27/09/2008 16:48

(@esersolmaz)

cisco 878 olsa idi direk şunu yapacaksın derdim ama elindeki cihazı kullanmadım.

ve ısrarla söylüyorum telekomun verdigi tek ip yi wan bacagında kullanamlısın digerleinide modemin lan tarafında ... yani bu demek olur ki brigde mod değil nat mod çünkü brigde modda iki farklı interface olmaz cihaz üzerinden gelen paketleri bir bacagından alır diger bacagına geçiirir her hangibi bir routing işlemi uygulamaz.

ama sizin elşnizdeki ipler farklı bloklar mutlak ve mutlak routing yapmalısınız.....

Gönderildi : 27/09/2008 17:02

(@nezihk)
Estimable Member

eser hocam wan bacagını telekom gonderiyo zaten arkadasın manual olarak girmesine gerek yok.Dün kurulumunu yaptım.Adsl ve g.hdsl i juniper ssg140 a bagladım.g.hdsl modem zyxel di ve kullanıcı adı ve şifreyi girdigim anda ip otomatik olarak geldi.Aynı sekilde 8 li bi ip grubu aldık.Telekomun g.hdsl için gönderdigi ip nin altında geliyo 8 li ip grubu.O 8 liden 1 tane wan bacagına vermesine gerek yok yani.

Gönderildi : 27/09/2008 17:54

Sayfa 1 / 2
Paylaş: