Forum

Log imzalama

Bildirimler
Hepsini Temizle

Log imzalama

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,140 Görüntüleme
(@BerfuSenturk)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

iyi günler.Ben biriyle bu konu hakkında konuştum.Dediğine göre log imzalama için otel gibi yerlerde tübitakın yayınladığı ip log imzalayıcı program geçerli değilmiş.Kamu sertifikasyon merkezinde firma kaydı yaptırıp zaman damgası satın alıp elle imzalatmamız gerekiyormuş.Bu durumda logların IP Log İmzalayıcısı ile imzalanması ne işe yarıyor ve bu durumda o program ile imzalanmış logların herhangi bir geçerliliği olmayacak mı?

Gönderildi : 02/07/2015 14:28

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba,

5651 sayılı kanunun linki aşağıda. Ben bahsettiğiniz gibi bir durum göremedim. İsterseniz ücretsiz loglama yapabilen farklı yazılımlar var. Logsign focus gibi. Onları da inceleyebilirsiniz.

http://www.tib.gov.tr/tr/tr-menu-42-kanunlar.html 

Gönderildi : 03/07/2015 18:51

(@BerfuSenturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Endian türkiye ofisi ile irtibata geçtim.Endian firewall, hotspot için görüşme yapmıştım log olayını sordum onlar bu şekilde anlattı.Eğerki böyle bir durum yoksa zaten çok iyi.

Zaman damgası satın alıp imzalamamız lazımmış vs vs.Böyle bir durum söz konusu değilse zaten Logsign gibi yazılımlar incelenebilir ve işimi görürüm.

Gönderildi : 04/07/2015 18:58

(@SemihDanak)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Bazı firmalar bunu biraz ticarete doküp bu tarz tubitak yada turktrust paketlerini ücretli satmaya çalışıyor müşterilerinede bunu mecburmuş gibi lansa ediyorlar böyle bir durum yok.

Gokhan beyin dedigi gibi hash ve zaman dağması olması yeterli

Gönderildi : 06/07/2015 14:43

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Devlet ücretsiz olarak imzalayan programı sunuyor, bunu kullanarak syslog çıktılarını ( Access ve DHCP loglarını ) imzalamanız yeterli.

Gönderildi : 08/07/2015 19:33

(@BerfuSenturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Openssl ile de imzalasam bir sıkıntı olmaz sanırım.

Gönderildi : 09/07/2015 15:27

Paylaş: