Forum

Ağda Bir Sorun Var

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağda Bir Sorun Var

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
505 Görüntüleme
(@mehmetkocakaya)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

192 li IP grubundaki ağımda firewall dan ip dağıtıyorum ve ağda başka ip dağıtan cihaz yok.

IP taramasında şöyle bir şeyle karşılaşıyorum. Kesin ağı meşgul eden bir şey var.

Nasıl bulabilirim?

[url= http://i.hizliresim.com/g5gVNZ.pn g" target="_blank">http://i.hizliresim.com/g5gVNZ.pn g"/> [/img][/url] 

Gönderildi : 17/06/2015 13:39

(@NevzatCelik)
Gönderiler: 5
Active Member

Firewall' un kablosunu çıkar.

Kendi network kartını disable/enable yap.

10.0.0.0 ' lı bloktan IP alabiliyor musun kontrol et. Alamıyorsan bunlar statik olarak girilmiş herhangi bir cihaz IP si olabilir.

Eğer alıyorsan Gateway' ine HTTP,HTTPS,Telnet veya SSH ile bağlanmayı dene.

Hatta bu IP'lerden birine ping at ve bilgisarının komut arabiriminden "arp -a" komutu ile o IP'nin mac adresini öğren. Daha sonra internette MAC Vendor sayfasından bu MAC adresinin hangi üreticiye ait olduğunu kontrol et. Böylece networkündeki bu ıp lere sahip cihazı bulmanda kolaylaşır.

Bunların yanında eğer ağda başka bir DHCP server olduğunu düşünüyorsan ve kulladığın Switch' te yönetilebilir Switch ise "DHCP Snooping" özelliğini aktif hale getirebilirsin. Böylece sadece senin belirleyeceğin DHCP Server aktif olarak servis yapacaktır. 

Gönderildi : 17/06/2015 14:13

(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member

10 lu mu ip dağıtılıyor. firewallın marka modeli nedir? Ortamda başka dhcp nin olmadığına emin misiniz?

Gönderildi : 17/06/2015 14:15

(@mehmetkocakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

10'lu ip dağıtılmıyor zira listenin sağına doğru bakarsanız mac adresleri ve üretici kısımları boş.

Firewall dhcp kapatıp ip almayı denediğimde ip alamıyorum.

10 lu gruptan ip yazıp gateway boş bıraktım herhangi bir gateway'e gitmiyor. Yani ip dağıtma durumu yok. 

Bir pc yada bir makine sanal kartlar oluşturup bunlara ip vermiş ve ağı meşgul ediyor olabilir mi ?

Gönderildi : 17/06/2015 14:21

(@mehmetkocakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sonicwall TZ210

Gönderildi : 17/06/2015 14:25

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Mehmet Bey, 

Bu IP blogunu genelde telekom kullanıyor. Tarama yapmadan önce internetinizi kesip tarama tamamlandıktan sonra geri bağlamayı dener misiniz? Sanırım telekomun router larını görüyorsunuz.  

Gönderildi : 17/06/2015 15:00

(@mehmetkocakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aynen dediğiniz gibi çıktı hocam. Dışarıdaki IP'ler. Teşekkürler.

Gönderildi : 28/06/2015 19:12

Paylaş: