Forum

MetroEthernet hizme...

Bildirimler
Hepsini Temizle

MetroEthernet hizmetine geçiş ile ilgili

10 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
466 Görüntüleme
(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Firmamızda 4 adet adsl hat var. Bu hatları pfsense de load balancing yaparak kullanıcıların intertere çıkmasını sağlıyoruz. Bu kullanıcılarımız bu hatlar üzerinden internet hizmetini kullanırlarken aynı zamanda da farklı bir lokasyonda bulunan firmamızda ki erp sunucuya rdp yapmaktadırlar. internet hatlarında yavaşlama olmasın diye 4 adsl hat üzerinden kullanıcıların internet üzerinden işlem yapmasını sağlıyoruz.  Tabi bu durum diğer şube için de geçerli.

Türknet firması her iki firmamız içinde Metroethernet tekifi verdi. 5/5 Mbps kapasitesi olan. 

Daha önce metroethernet kullanmadığım için bu konuda endişelerim var. Bu teklifi kabul etsek mi etmesek mi bize avantajı ve dezavantajı ne olur tam bilemiyorum. Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

Mevcutta kullandığım 4 adsl hatlar 8 Mbps donwload 1 Mb te upload tarifesindeler. HIz testi yapınca 1 Mbps olan upload 0.5 Mb gözüküyor. 4 adsl hattın da özelliği bu şekilde. Yaşadığım sıkıntı paket kayıpları çok oluyor. Kullanıcılar interneti kullanmalarından dolayı hız düşmesi yaşanıyor. Belli bir zaman sonra kota dolunca hız tamamen 3 Mbps a düşüyor.

Metro Ethernette 5/5 Mbps bizim için yeterli olur mu? Paket kaybı yaşarmıyız. Kullanıcılar sürekli intenette oldukları için belli bir zamandan sonra hız problemi olur mu? 

Teşekkürler.

Gönderildi : 20/04/2015 18:31

(@irfankocak)
Gönderiler: 32
Trusted Member

Merhaba ;

Farklı lokasyonlardan içeriye bağlantı sağlıyorsanız bence en iyisi TTVPN yaklaşık 14 lokasyonda ttvpn kullanıyoruz hem kullanıcı takibi hemde erişim kolaylığı ve band limitlendirme  için bence en ideali budur.

Gönderildi : 20/04/2015 18:39

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Aynı yapıyı kullanıyordum. Hafta sonları tatil dönüşü, bayram tatili dönüşü gibi zamanlarda, windows update zamanlarında darboğazım oluyordu. Adsl ile upload düşük olduğundan mail ve ftp portallarında sıkıntı yaşıyorduk. Telekomun 10/10 metro ethernetine geçtik. Çok memnunuz tavsiye ederim. İyi pazarlık iyi fiyat.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/04/2015 19:25

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Üstad Merhaba;

Bende şirket içerisinde Superonline 20/20 kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım, aktif olarak internet kullanımına göre bir pakete geçmen senin için çok daha sağlıklı olacaktır.

İyi Çalışmalar 

Gönderildi : 20/04/2015 19:44

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

hocam bütçemiz için 5/5 daha uygun oluyor ama bu bizim için yeteri olur mu? yavaşlık yaşarmıyız. herkes interneti yoğun kullandığında hızda bir düşme meydana geliyor mu acaba?

Bununda bir kotası var mı? 100 gb ten sonra hızın düşmesi vs gibi.

Gönderildi : 20/04/2015 20:15

(@mehmetbulut)
Gönderiler: 16
Eminent Member

TT den teklif almka isterseniz bana irt. bilgilerininizi mail atabilirsiniz.

Gönderildi : 21/04/2015 02:48

(@nihatnar)
Gönderiler: 139
Estimable Member

hocam bütçemiz için 5/5 daha uygun oluyor ama bu bizim için yeteri olur mu? yavaşlık yaşarmıyız. herkes interneti yoğun kullandığında hızda bir düşme meydana geliyor mu acaba?

Bununda bir kotası var mı? 100 gb ten sonra hızın düşmesi vs gibi.

TTVPN ya da ME te herahangi bir kota sınırlaması olmaz.  Telekom'un TTVPN hizmetini tavsiye ederim. Alacağınız pakete göre herhangi bir arıza durumunda hızlı çözüm getirirler. PAkete göre SLA süreleri söz konusu nitekim. Noktadan noktaya ME'ye göre fiyatı da daha uygun diye biliyorum. Router ilk kurulumu ve daha sonraki yönetimini de kendileri yapıyor. 

5/5 bağlantıyı aldıktan sonra herhangi bir hız yavaşlığı durumunda telekomu ararsanız size drop olan paket durumunu söyleyebilirler. Buna göre siz de 6/6 veya 7/7 ihtiyacınıza göre talepte bulunursanız aynı hız artırımı yapılabilir.

Gönderildi : 21/04/2015 03:13

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Superonline ile çalışmadım ama Telekom özelleştikten sonra gerçekten hatırı sayılır yol aldı. Neticede Superonline alt yapı olarak mecburen Telekom kullanmakta.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/04/2015 22:27

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Rıza hocam bize teklif veren firma eğer Türk telekomun alt yapısını kullanıyorsa nasıl oluyorda ondan düşük fiyat verebiliyor.

örneğin 5/5 e Türktelekom 850 tl fiyat veriyor. Diğer firma 700 tl..

Gönderildi : 22/04/2015 00:05

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Ek bilgi olsun diye söylüyorum superonline yada vodafone kendi f/o altyapıları var. Ama yeni kablo çekimleri ile yapılarını genişletiyorlar. Duruma göre telekom alt yapısınıda kullanabiliyorlar ama o zamanlarda verdikleri fiyatlar çok yakın oluyor.

ME de yavaşlık yaşar mıyım sorusu bence biraz abzurt çünkü hat 100mbps de olsa aynı oranda kullanım varsa haliyle satüre olacaktır. Ama ME avantajı 5 yetmedimi 10 yap yetmedimi 50 yap diyebilmeniz. Birde teknoloji yapısı simetrik ama adsl de asimetriktir.

Gönderildi : 22/04/2015 03:07

Paylaş: