Forum

Modem ve ek ür...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Modem ve ek ürün tavsiyesi

Umut Bakırtaş
(@umutbakirtas)
Üye

 Şirketimizde 50 kullanıcılı karmaşık bir network yapısı bulunmakta, mevcut modemim Zyxel P661HNU-F1, Ttnet bağlantı tipimiz 8 Mbit/sınırsız. Son 1 yıl içerisinde şirket bölüm bölüm plansız büyüdüğü için ağımızda plansız ve ani genişlemek zorunda kaldı. Yeni eklenen kullanıcılara 5 Portlu 8 portlu switchler kullanarak bağlantı yaptık. Bağlantımız sürekli gün içerisinde şişmeye ve tıkanmaya başladı. Günde bir kaç kez modemi kapatıp açmak zorunda kalabiliyoruz. 50 kablolu kullanıcıya ek olarak 15 adet kablosuz kullanıcımız mevcut. Bu networkle ilgili modem, switch ve kablosuz erişim için access point tavsiyelerinizi bekliyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 07/04/2015 17:34
Resul SOYDAŞ
(@resulsoydas)
Üye

Bahsettiklerinizden anladığım kadarı ile sağlam bir alt yapınız yok. Öncelikle alt yapınızı iyileştirmenizi tavsiye ederim. Switch olarak HP 1910-24G yada 48G öneririm. İlaveten bir utm yada firewall ile internet çıkışınızı kontrol altına almalısınız. Sanıyorum ki şu an herkes her istediğini yapabiliyor. Eğer ucuz çözüm arıyorsanız Eski bir PC'ye PfSense konumlandırın. İnterneti filtreleyin. Download sınırı koyun.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2015 17:51
M. Oguzhan OZKURT
(@m-oguzhanozkurt)
Üye

Merhaba Umut Bey ;

Draytek 2860 veya 2860n(Wireless özelliği var) ürünü modem/firewall olarak işinizi görecektir. Switch olarak SMCGS26C'yi incelemenizi tavsiye ederim. Loop detection ve DHCP snooping gibi bir çok özelliği ile yönetimi kolaylaştıracaktır. AP olarak Draytek AP810 alırsanız 2860'ınızı AP controller olarak da kullanabilirsiniz. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2015 19:05
Umut Bakırtaş
(@umutbakirtas)
Üye

 Yardımlarınız için teşekkürler, Firma içindeki client yerleşimleri birbirinden çok farklı ve uzak yerlerde, yaklaşık olarak 400 metre uzunluğundaki binanın her yerinde client var, Tek bir switchten çıkmam mümkün değil, Fiziksel olarak ana switchten 6 farklı bölgeye çıkabiliyorum. Bazı bölgelerde 15 bazı bölgelerde 2 kullanıcı var. Bu şekilde dağıtmak sorun yaratır mı? Sağlıklı bir network için hepsini tek noktadan mı dağıtmalıyım. 

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 07/04/2015 19:52
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Evet doğru olan merkezi bir noktada toplanan omurga oluşturmaktır ancak 400 m fazla bir mesafe. Bu tip mecburiyetlerde en önemli nokta switch altyapısını doğru kurmaktır kablo dan tasarruf ettiğinizi switch'lere yatırmanız doğru olur mutlaka kaliteli switchler kullanın bunların stack (hp), uplink bağlantılarını doğru planlayın. Örneğin HP 1810, 1920, 2530 serilerinin 8 portlu modelleri var bunlar ile STP açık, doğru uplink bağlantılar planlanabilir. Networklerde en istenmeyen durum ardı ardına kalitesiz switch'lerle broadcast trafiği büyütmek ve 1 portta oluşan sorundan genel olarak etkilenmek.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/04/2015 04:05
Paylaş: