Forum

Draytek AP'ler i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Draytek AP'ler için Wireless Controller

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
382 Görüntüleme
(@nihatnar)
Gönderiler: 139
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Networkümüzde 10 tane AP var. 4 tane daha ekleyip 14 yapacağız. Merkezi kontrolünü sağlamak için ne yapmalıyız? Wireless LAN Controller dedikleri bir yazılım mı, donanım mı? İnternette farklı farklı markaların controller'ı var fakat her marka AP'yi bunların üzerinden kontrol edebiliyor muyuz? 

Daha öncede başka bir konudaki başlıkta bu soruyu  sormuştum ama cevap alamamıştım. Bu konuda bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

Gönderildi : 06/04/2015 19:17

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

internette gördüğünüz controllerlar kendi AP modellerini desteklemekte

Cisco Controller alıp draytek cihazları yonetemezsiniz.

Gönderildi : 06/04/2015 19:22

(@SalimAKOZ)
Gönderiler: 200
Estimable Member

Nihat bey merhaba ,

Ürünü çok iyi bilmemekle birlikte DrayTek Vigor 2860 veya 2925 Routers işinizi görecektir diye tahmin ediyorum.Tabi tüm AP 'lerin draytek olduğunu varsayarsak. 

Gönderildi : 06/04/2015 19:59

(@nihatnar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Salim Bey,

2860 var ama controller kısmı sağlıklı çalışmıyor. AP center kısmında görünen ip'ler üzerinden arayüzler açılmadığı gibi pinglenemiyor da. yani 2860 AP'nin ip'sini yanlış gösteriyor.

Gönderildi : 06/04/2015 20:16

(@nihatnar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

internette gördüğünüz controllerlar kendi AP modellerini desteklemekte

Cisco Controller alıp draytek cihazları yonetemezsiniz.

Vasvi Bey farklı markaları tek merkezden yönetmenin yolu yok öyle mi? 

Gönderildi : 06/04/2015 20:20

(@SalimAKOZ)
Gönderiler: 200
Estimable Member

Yok Nihat Bey,

farklı markaları tek controller ile yönetemezsiniz maalesef. Sadece kendi AP modellerini destekliyorlar.

Bu arada [email protected] ile bu konuyu bir görüşün isterseniz.

Gönderildi : 06/04/2015 20:31

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

2860 ürününü 3-4 yerde AP controller olarak kullanıyoruz. Sorun yok. Yapılandırmanız ile ilgili bir sorun olabilir mi? Bunun yanı sıra Draytek ACS SI yazılımı ile de detaylıca AP leri yönetebilirsiniz. Bu yazılım ile sadece AP leri değil tüm Draytek ürünlerini kontrol edebilirsiniz.

Gönderildi : 06/04/2015 20:33

(@nihatnar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yok Nihat Bey,

farklı markaları tek controller ile yönetemezsiniz maalesef. Sadece kendi AP modellerini destekliyorlar.

Bu arada [email protected] ile bu konuyu bir görüşün isterseniz.

Salim Bey, simet'e mail attık. Simet'in teknik destek kısmı şaka gibi. Aradığınızda internete girebiliyorsanız sorun yok gibi saçma sapan cevap verebiliyorlar. Tek dertleri bi an önce telefonu kapatıp sıradaki müşteriye cevap vermek, sonra onu da savuşturmak. Başkası memnun kalmış mı bilmiyorum ama draytek ürünleriyle ilgili bazı sorunları bir süredir kendi çapımda çözmeye  çalışıyorum. Benim bu süreçte gördüğüm Simet'in hali bu. Yani içler acısı.  

Gönderildi : 06/04/2015 20:51

(@nihatnar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

2860 ürününü 3-4 yerde AP controller olarak kullanıyoruz. Sorun yok. Yapılandırmanız ile ilgili bir sorun olabilir mi? Bunun yanı sıra Draytek ACS SI yazılımı ile de detaylıca AP leri yönetebilirsiniz. Bu yazılım ile sadece AP leri değil tüm Draytek ürünlerini kontrol edebilirsiniz.

Teşekkürler Oğuzhan Bey. Biraz karmaşık gibi ama deneyeceğim. İnşallah işe yarar. 

Gönderildi : 06/04/2015 20:53

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Salim Bey,

2860 var ama controller kısmı sağlıklı çalışmıyor. AP center kısmında görünen ip'ler üzerinden arayüzler açılmadığı gibi pinglenemiyor da. yani 2860 AP'nin ip'sini yanlış gösteriyor.

Merhaba AP kontrol sistemine bağlı AP lerin şifrelerini değiştirdi iseniz hepsini listeden kaldırın search ettirip kullanıcı adı ve şifrelerini girerek bağlayın sorun düzelir. 

Gönderildi : 10/04/2015 01:24

(@nihatnar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey, cevap icin tesekkurler. Denedim fakat degisen bisey olmadi. Tum AP'leri fabrika ayarlarina alip tekrardan deneyecegim.

Bu sistem icin hotspot uygulamasi icin ne onerirsiniz?  Mevcut durumda 2860, synology marka nas uzerindeki ldap serverdan bilgileri cekiyor ama nedenini bi turlu tespit edemedigimiz sekilde bazen kullanicilar sifresiz bir sekilde internete cikabiliyor. Sonra kendiliginden duzeliyor.

Gönderildi : 11/04/2015 03:28

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Nihat Bey Merhaba ;

Yaşadığınız sorun cihazınızın  tarih saat ayarları ile ilgili olabilir. Cihaz ilk açıldığında internet üzerinden tarih saati güncelleyemediği için bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. NTP server, zaman dilimi ve güncelleme sıklığı ayarlarınızı kontrol eder misiniz?

Gönderildi : 20/04/2015 15:25

Paylaş: