Forum

HP LaserJet MFP M12...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP LaserJet MFP M127fn yazıcı ağdan yazdırmama sorunu

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
5,353 Görüntüleme
(@merthicyilmaz)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Elimizde yukarıda bahsi geçen modelde bir ağ yazıcısı var. Ağ üzerinden 5 adet PC'ye bağlı. Bu bilgisayarlardan ikisi Windows XP 32 BIT, bir tanesi Windows 7 32 BIT ve diğer ikisi de Windows 7 32 BIT. Yazıcı Gigabit Switche CAT6 kabloyla bağlı. Yazıcı uyku moduna geçmese bile ağdan yazdırmıyor. Yani uyku moduyla bir alakası yok. Ama bu yazdırmamayı 5 dakika sonra da yapabiliyor, 2 saat sonra da yapabiliyor ya da daha erken de yapabiliyor. Yani kitleniyor gibi. Ama bu kitlenme esnasında ağ üzerinden tarama yapabiliyor ve tarayıcıdan yazıcının IP adresini yazıp arayüzüne girebiliyorum. 

Sistemi alttaki şemada anlatmaya çalıştım. Umarım yardımcı olabilirsiniz. Çok Teşekkürler şimdiden. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 05/03/2015 12:10

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba Mert Bey;

Yazıcının IP adresi DHCP IP havuzu dışında bir IP adresi midir? Yani yazıcıya ait olan IP DHCP tarafından da otomatik olarak dağıtılıyorsa IP çakışması sorunu yaşıyor olabilirsiniz. 

Gönderildi : 05/03/2015 12:48

(@merthicyilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Oğuzhan bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

IP adresini 3 bloklu olarak 2.252 ve 2.39 olarak denedim Manuel ve Otomatik IP verildi ayrıca. Herhangi bir IP Çakışması yok. Ayrıca eklemeyi unuttum. Yazıcı modemden direk olarak bağlandığnıda da aynı arızayı yapmakta. Ve tüm switchler + modem değiştirilerek denendi. Yine aynı problem var. USB'den yazdırmada bir sıkıntı yok. 

Gönderildi : 05/03/2015 13:03

(@CanerAKTAS)
Gönderiler: 84
Estimable Member

Merhaba Mert Bey

Anladıgım kadarıyla usb den yazdırmada bi sıkıntı yok ip ler ile ilgili bir sıkıntıda söz konusu değil printerın arayüzüne erişebiliyorsanız.

Geriye birtek clientlar üzerindeki yükleme seçeneği kalıyor. Onu kontrol etmenizi öneririm.

Yüksek ihtimalle yeni port açmadan ağ listesinden yüklüyorsanız ondan olabilir.

Gönderildi : 05/03/2015 13:56

(@merthicyilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Caner bey merhaba yüklemede bir sıkıntı yok.

HP çalışanları da uzaktan bağlanarak kontrol ettiler. Port olarak da yine Hp nin söylediği 5353 be 5298 numaralı portları açtım yine aynı sıkıntı var. Tarama yapıyor ama yazdırma yapmıyor.

Gönderildi : 05/03/2015 16:40

(@CanerAKTAS)
Gönderiler: 84
Estimable Member

Mert bey

Benim merak ettiğim yazıcıyı ağ listesinden taratıpda mı ekliyorsunuz yoksa yerel yazıcı ekle diyip yeni bağlantı noktasında  TCP portunumu açıyorsunuz ?

Çünkü kendi canon mf5900 yazıcımda denemiştim bi kaç defa yazdırma yapmıyordu sizinki gibi. Denemenizi öneririm.

Gönderildi : 05/03/2015 16:52

(@merthicyilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Caner bey

Bilgisayarlara yazıcıyı  http://support.hp.com/tr-tr/product/HP-LaserJet-Pro-100-Multifunction-Printer-series/5396666/model/5303415/drivers adresindeki tam özellikli 100 küsür MB 'lık driverı işletim sistemlerine göre indirerek kurdum. Sizin dediğiniz şekilde de denedim yine sonuç alamadım. 

Gönderildi : 05/03/2015 17:59

(@merthicyilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Sorun devam etmekte 🙁

Gönderildi : 06/03/2015 02:47

Paylaş: