Forum

Özel Hastane A...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Özel Hastane Access Point Kurulumu

15 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
968 Görüntüleme
(@feyyazkurugol)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese merhabalar. Bu konuda yardım almak için siteye üye oldum konu benim için gerçekten önemli ve acil. Yardımlarınızı bekliyorum ilgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim..

Çalıştığım hastane 2 bloktan oluşmakta ve elimde kullanmadığım 2 adet adsl hat bulunmakta. A ve B blok olarak hatları ayırıp her kata access point kurulumu yapmayı ve bunların logunu da bir programla tutup 5651 e uyarlamayı düşünüyorum. Bu konuda ne tür bi yol izleyebilirim. Ap ler ne modda çalışabilir ne tür bir yol izleyerek loglama yapabilirim. Ve her kata yaklaşık 3 adet ap koyarak toplamda blok başına 15 adet cihaz kullanıcam marka model tavsiyeleriniz ne olabilir. Ve konfigürasyonu ne tür bi yol izleyerek oluşturabilirim. Herkese iyi günler iyi çalışmalar. 

Gönderildi : 14/01/2015 20:04

(@guneyoktayli)
Gönderiler: 227
Reputable Member

Herşeyden önce İnternet bağlantı türünüz, paketiniz çok önemli. Adsl olarak belirtmişsiniz bu yoğunluğa yeterli olacakmıdır bunu sorgulamanız gerekli olduğunu düşünüyorum.

Maliyet ve kullanım açısıdan TP-LINK wa5210g tavsiye edebilirim. 
Detayları paylaşarak yapınızı şekillendirebilirsiniz.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 14/01/2015 20:37

(@feyyazkurugol)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam. Hastanede kullanılan fiberden ayrı olarak 2*8mbps hızında hatlar. ne kadar yeterli olur bilmiyorum. Ama hız arttırımını yapabilirim desteklediği kadarı ile. 16mbps yeterli olur mu ki ?

Gönderildi : 15/01/2015 11:52

(@guneyoktayli)
Gönderiler: 227
Reputable Member

Merhaba Hocam. Hastanede kullanılan fiberden ayrı olarak 2*8mbps hızında hatlar. ne kadar yeterli olur bilmiyorum. Ama hız arttırımını yapabilirim desteklediği kadarı ile. 16mbps yeterli olur mu ki ?

İlk olarak kendi yapımdan örnek vermek istiyorum; 4 Adet yukarıda belirttiğim TP-LINK marka AccessPointimiz mevcut ve Fabrika alanı içerisinde farklı binalarda bulunmaktalar. Modları ise hepsi AccessPoint modunda, modemimde  cat6 ile ZyWall5 Arayüzlü 4 portlu bir swicthe giriş yaparak buradan da 4 adet AccessPointe kablo çektik. Şuanda bir sorunumuz yok. İnternet olarak fiber altyapı,TILGIN Modem  24 mbps olarak kullanmaktayız. Bu aralar  aklımda firewall olarak PfSense kurmak var, sizin içinde aşağı bir link bırakıyorum.

http://www.eserdogan.com/pdf/pfSense.pdf

Anladığım kadarıyla 2 blokta 5'er katlı,16mbps hız iyi bir filtreleme ile yeterli olacaktır diye düşünüyorum fakat yoğunluktan dolayı internetiniz yavaş kalabilir bu durumla karşılaşmamak için daha üst paketler tercih edebilir hatta fiber altyapıya geçiş yaparak kalıcı, kafanız rahat bir çözüm üretebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim kendi yapımız gibi sizinde katlar arasında orta kata bir swicth koyarak hemen hemen bütün AP 'lere eşit mesafede dağıtım yapmış olursunuz.Tercih sizin... Farklı yapılarda mümkün.

Gönderildi : 15/01/2015 17:42

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Öncelikle herkese merhabalar. Bu konuda yardım almak için siteye üye oldum konu benim için gerçekten önemli ve acil. Yardımlarınızı bekliyorum ilgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim..

Çalıştığım hastane 2 bloktan oluşmakta ve elimde kullanmadığım 2 adet adsl hat bulunmakta. A ve B blok olarak hatları ayırıp her kata access point kurulumu yapmayı ve bunların logunu da bir programla tutup 5651 e uyarlamayı düşünüyorum. Bu konuda ne tür bi yol izleyebilirim. Ap ler ne modda çalışabilir ne tür bir yol izleyerek loglama yapabilirim. Ve her kata yaklaşık 3 adet ap koyarak toplamda blok başına 15 adet cihaz kullanıcam marka model tavsiyeleriniz ne olabilir. Ve konfigürasyonu ne tür bi yol izleyerek oluşturabilirim. Herkese iyi günler iyi çalışmalar. 

Feyyaz Bey,

Hastane genelinde bir wi-fi organizasyonu düşünüyorsanız bu işi enterprise cihazlar ile yapmanız daha doğru olacaktır. Önderim HP MSM 430 Serisi, Cisco Aironet, Aruba Networks bütçe kısıtlı ise UBNT işinizi çözecektir.

Toplamda 30 Adet AP azımsanacak bir rakam değil bu işi yönetmek için controller bir sistem tasarlamalısınız. 5651 için WatchGuard XTM300 veya Sonicwall + LogSign  profesyonel bir çözüm olur. UTM üzerinde yapacağınız GuestNet sayesinde ayrı bir vlan yapılandırması yaparak mevcut network'ü izole etmiş olursunuz.

Kolay gelsinn

Gönderildi : 15/01/2015 18:35

(@nihatnar)
Gönderiler: 139
Estimable Member

Ali Bey, bahsettiğiniz enterprise cihazlar ile modem arasında yönetimsiz switch kullanılırsa sorun yaşanır mı? watchguard veya sonicwall'u sadece 5651 için mi tavisye ettiniz yoksa aynı zamanda dhcp, dns ve vlan yapılandırma yükünü de üstlenmesi için mi kullanılmalı bu cihazlar? 

Başka bir açıdan 5651 düşünülmeyecekse AP ve modem arasında kullanılacak cihaz nasıl bir cihaz olmalıdır? ne tür bir switch/router?

Gönderildi : 16/01/2015 04:45

(@alicanbarut)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Bu tarz bir yapı için modemden atlama yapılan switchlerin standart Gbit switch olması yeterlidir. Ap olarakta En-Genius Eap 350 gibi endüstriyel ürünlerle sıkıntı yasamadan kullanım yapabilirsiniz. Yukarıdaki arkadasın belirttiği tp-linkin ürünü tek noktaya sabit olarak yayın vermekte ve alan uzadıkça yayın alanı genişlemektedir. Yani koridorun 1 ucundan diğer ucuna cok iyi sinyal verirken hemen sağında ki ve solunda ki yerlere en uzak noktada ki kadar kaliteli sinyal vermemektedir. Hastane bütçesini biraz daha yükseltebilirse hatta eap 350 yerine eap 600 kullanılır totalde 600 mbps yayın yapmış olur sadece 1 AP bu da gayet güzel bir rakam. Aplerde genelde yaşanan bir sıkıntı kişilerinin bağlanamama sürekli düşme ip alamama sıkıntısı içinde cihazlara scheduler özelliğinden bakım süreçleri ayarladığınızda hafızasındaki gereksiz cashleri sürekli temizleyeceğinden kopmalarda en aza indirilmiş olacaktır. Not olarak belirteyim Switch olarak Poe switch kullanıldığı taktirde tavsiye ettiğim ürünler Poe üzerinden elektrik ihtiyacını karşılar ve adaptör bağlantısı için elektrik kablosu çektirmenize gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

İyi Günler,

İyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 16/01/2015 11:40

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Ali Bey, bahsettiğiniz enterprise cihazlar ile modem arasında yönetimsiz switch kullanılırsa sorun yaşanır mı? watchguard veya sonicwall'u sadece 5651 için mi tavisye ettiniz yoksa aynı zamanda dhcp, dns ve vlan yapılandırma yükünü de üstlenmesi için mi kullanılmalı bu cihazlar? 

Başka bir açıdan 5651 düşünülmeyecekse AP ve modem arasında kullanılacak cihaz nasıl bir cihaz olmalıdır? ne tür bir switch/router?

Network tarafında vlanlara bölmek trafik yönünden size avantaj sağlayacaktır. Bunun için network cihazlarınızın yönetilebilir olması gerekir böylelikle bir GuestNet yaratıp mevcut network broadcastleri çakışmayacaktır.

UTM cihazı komple bir çözüm olarak görebilirsiniz güvenlik-log-saldırı tespit-saldırı önleme- gateway security-dns-dhcp-vlan-routing hepsini tek cihazda yapmanız mümkün watchGuard ile ek log yazılım maliyeti olmadan çözebilirsiniz. Aslında 5651'i iyi okumalısınız erişim logları ne demek gibi..  Böyle büyük yapılarda çok geniş bir vizyon ile bakmak lasım..

Switch tarafında en ucuz piyasada HP 2620 serisi veya 2500 serisi tercih edebilirsiniz.

Gönderildi : 17/01/2015 02:37

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Feyyaz Bey Merhaba ;

Access Pointlerinizi sadece misafir ağı için mi kullanacaksınız? Aynı AP üzerinde birden fazla SSID ile misafir ve idari yayın yapmayı planlıyor musunuz? Her katta bir cihaz başına tahmini bağlanacak kullanıcı sayınız nedir? SMS destekli hotspot düşünüyor musunuz? Tahmini toplam kullanıcı sayısı ne olacaktır?

Gönderildi : 17/01/2015 16:03

(@nihatnar)
Gönderiler: 139
Estimable Member

Ali Bey, controller bir sistem tasarlamaktan kastınız nedir? 

Gönderildi : 20/01/2015 04:12

(@feyyazkurugol)
Active Member
Konu başlatıcı

Güney hocam vakit ayırıp fikir verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Hemen araştırıp sonunda bir yoldan koyulucam işe tekrar çok teşekkür ederim 🙂

Gönderildi : 20/01/2015 13:43

(@feyyazkurugol)
Active Member
Konu başlatıcı

Feyyaz Bey,

Hastane genelinde bir wi-fi organizasyonu düşünüyorsanız bu işi enterprise cihazlar ile yapmanız daha doğru olacaktır. Önderim HP MSM 430 Serisi, Cisco Aironet, Aruba Networks bütçe kısıtlı ise UBNT işinizi çözecektir.

Toplamda 30 Adet AP azımsanacak bir rakam değil bu işi yönetmek için controller bir sistem tasarlamalısınız. 5651 için WatchGuard XTM300 veya Sonicwall + LogSign  profesyonel bir çözüm olur. UTM üzerinde yapacağınız GuestNet sayesinde ayrı bir vlan yapılandırması yaparak mevcut network'ü izole etmiş olursunuz.

Kolay gelsinn

Ali hocam vakit ayırıp fikir verdiğiniz için çok teşekkürler. Herkes sağolsun mantıklı bir çözüm sunuyor sizin gibi. Yönetim tarafıyla konuşup bahsettiğiniz çözümü de sunacağım kendilerine tekrardan teşekkür ederim. 

Gönderildi : 20/01/2015 13:45

(@feyyazkurugol)
Active Member
Konu başlatıcı

Feyyaz Bey Merhaba ;

Access Pointlerinizi sadece misafir ağı için mi kullanacaksınız? Aynı AP üzerinde birden fazla SSID ile misafir ve idari yayın yapmayı planlıyor musunuz? Her katta bir cihaz başına tahmini bağlanacak kullanıcı sayınız nedir? SMS destekli hotspot düşünüyor musunuz? Tahmini toplam kullanıcı sayısı ne olacaktır?

Oguzhan bey sizlerede merhaba. Ap ler yalnızca misafir yayını için kullanılacak. Cihaz başına tahmini bağlantı 10-20 arası olur anlık. Sms destekli hotspot tabiki de hastane kalitesi olarakta güzel bir seçim yalnız maliyeti ne olur ve ne tarz bir yol izlemem gerek bilmiyorum yardımcı olursanız bunuda sunabilirim yönetime. Vakit ayırdığınız için teşekkürler 🙂 

Gönderildi : 20/01/2015 13:47

(@feyyazkurugol)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu tarz bir yapı için modemden atlama yapılan switchlerin standart Gbit switch olması yeterlidir. Ap olarakta En-Genius Eap 350 gibi endüstriyel ürünlerle sıkıntı yasamadan kullanım yapabilirsiniz. Yukarıdaki arkadasın belirttiği tp-linkin ürünü tek noktaya sabit olarak yayın vermekte ve alan uzadıkça yayın alanı genişlemektedir. Yani koridorun 1 ucundan diğer ucuna cok iyi sinyal verirken hemen sağında ki ve solunda ki yerlere en uzak noktada ki kadar kaliteli sinyal vermemektedir. Hastane bütçesini biraz daha yükseltebilirse hatta eap 350 yerine eap 600 kullanılır totalde 600 mbps yayın yapmış olur sadece 1 AP bu da gayet güzel bir rakam. Aplerde genelde yaşanan bir sıkıntı kişilerinin bağlanamama sürekli düşme ip alamama sıkıntısı içinde cihazlara scheduler özelliğinden bakım süreçleri ayarladığınızda hafızasındaki gereksiz cashleri sürekli temizleyeceğinden kopmalarda en aza indirilmiş olacaktır. Not olarak belirteyim Switch olarak Poe switch kullanıldığı taktirde tavsiye ettiğim ürünler Poe üzerinden elektrik ihtiyacını karşılar ve adaptör bağlantısı için elektrik kablosu çektirmenize gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

İyi Günler,

İyi Çalışmalar. 

Alican hocam merhabalar.

Sizde güzel bir noktaya değindiniz yani yapıyı kurduktan sonra bağlanamıyorum erişim yok vs gibi şikayetler almamamız gerekiyor buda önemli bir husus bu konuda. Bahsettiğiniz ürünleri araştırıp maliyetini hesapladıktan sonra bunuda sunabilirim. Katlardaki switchler L3 ve poe destekli fazla bir maliyet çıkmadanda halledilebilir sanırım. Sizede çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için tüm seçenekleri değerlendirip bir noktada yürüyeceğim inşallah genel araştırmayı yapıp maliyeti çıkardıktan sonra 🙂 

Gönderildi : 20/01/2015 13:50

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Feyyaz Bey Merhaba ;

SMS destekli hot spot çözümü için fiyat performans ve maliyet açısından logix bridge ürününü öneririm. AP olarak Draytek AP810 ürünlerini öneririm. APlerin üzerinden 4 farklı yayın yapma ve bu yayınları birbirinden izole etme imkanınız var. Eğer AP sayısı 20 yi geçmeyecekse bir tane de Draytek 2860 Router alarak APleri hem merkezi olarak bu cihaz üzerinden yönetebilir(AP Controller) hem de 2 adet ADSL/VDSL, 1 adet 3G olmak üzere 3 tane internet hattını bu cihazda sonlandırabilirsiniz. VPN, WCF, SPI Firewall özelliklerini de ek olarak kullanabilirsiniz. Fiyat olarak da gayet uygun cihazlardır. 

Gönderildi : 22/01/2015 00:50

Paylaş: