Forum

Modem ve Firewall A...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Modem ve Firewall Aynı Subnette olurmu

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
364 Görüntüleme
(@AhmetGermenli)
Gönderiler: 179
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Pfsense Firewall kurulumu yapıyorum. Ortamda şuan ADSL modem var ip adresi 192.168.1.250 Pfsense WAN ip adresi 192.168.1.251 verdim
Firewall'ın LAN ip adresini de 192.168.1.252 verirsem sorun çıkarmı.

Gönderildi : 01/12/2014 13:23

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Merhaba;

Kolay bir yöntem aktarayım size, modeminizi bridge moda alıp ethernet portundan pfsensenizin WAN1 portuna yönlendirip, pfsense içerisinden PPPOE kurulumu yapıp, daha sonrasında LAN portunuzada switch inizi bağlayıp IP adresinizi farklı bir networkten verip DHCP ile dağıtırsınız ve kural yazıp iç networkünüze internete erişim hakkı tanırsınız,

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 01/12/2014 15:30

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Ahmet Bey ;

Normal şartlarda herhangi bir sorun yaşatmayacaktır. Clientların  gateway adreslerini firewall lan adresini göstermeniz, modemdeki veya firewall daki DHCP lerden birisini kapatmanız ve internet erişim kurallarınızı yazmanız yeterli olacaktır.

Gönderildi : 01/12/2014 15:37

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

eger nat yapıyorsanız bu sekilde internete cıkamazsınız 

firewall bridge modda çalışıyor olmalı o durumda da wan ve lan icin ayrı degil tek ip adresi olmalı 

Gönderildi : 01/12/2014 16:43

(@AhmetGermenli)
Gönderiler: 179
Reputable Member
Konu başlatıcı

Vasfi hocam selamlar, M. Oguzhan OZKURT  sorun olmaz diyor siz olur diyorsunuz akşam gerçi kendim deneyeceğim ama kafam karıştı.

Gönderildi : 01/12/2014 20:47

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Vasfi hocam selamlar, M. Oguzhan OZKURT  sorun olmaz diyor siz olur diyorsunuz akşam gerçi kendim deneyeceğim ama kafam karıştı.

Merhaba,

Oğuzhanın demesi ile, eğer pFsense IP bazlı değil interface bazlı route ederse sorun olmaz.

Vasfi nin demesi ile eğer WAN GW kendi LAN GW adresi ile aynı olursa cihaz NAT yaparken sorun yaratacaktır özelliklede ağda aynı Ip adresinen bir başkası var ise.

Networkte işler hep zordur. 

Gönderildi : 01/12/2014 21:31

Paylaş: