Forum

Sunucu IP Düze...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sunucu IP Düzenleme

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
414 Görüntüleme
(@orhunsari)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sunucum üzerideki sitelerin ip dağılımını en baştan yanlış kurgulamışım(aynı ip'ye çok fazla site eklemişim, bu da seo değerlerine zarar veriyor).

Sitelerin ip'lerini yayın kesintisi olmadan değiştirmeme yardımcı olabilir misiniz? teamviewer ile bağlanıp işlemlerin yapılamsı gerekiyor; ya da x bir yerde buluşulup.  (not: sitelerin ns ayarlarını falan da değiştirmek gerekiyor sanırım godaddy'den)

Başka ip'ye taşınması gereken bir kaç site var.. Ücreti karşılığında yardımcı olabilir misiniz? ben bir hata yapıp, sitelerin yayınını bozarım diye tereddüt ediyorum(önemsiz birinin değiştirdim, site toptan gelmemeye başladı mesela)..

Acil bilgi lütfen..

not1: sunucu üzerinde WHM ve CPANEL yüklü.. 

not2: ip - seo ilişkisi hususunda deneyimli biri olursa, daha makbule geçer. 

Gönderildi : 28/11/2014 19:01

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Bu işlem için çok fazla bilginiz olmasına gerek yok. TTL sürelerinizi düşürerek istediğiniz DNS değişikliğini CPanel üzerinden yapabilirsiniz.

Gönderildi : 01/12/2014 14:55

(@orhunsari)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

şöyle söyleyeyim:

atıyorum site.com'un 188.132.145.100 olan ip adresini, 188.132.145.103 olarak değiştirmek istiyorum.

domain godaddy üzerinde 188.132.145.100 ve 188.132.145.101 olarak tanımlı ns1.sunucu.com, ns2.sunucu.com DNSlerine yönlendirilmiş vaziyette.

- önce site.com'un ip'sini WHM'den 103 yapacak,

- 103 ip'li bir ns3.sunucu.com oluşturacak,

- godaddy'den domainin dns'ini ns3 olarak değiştirecek,

- sonra da ttl süresini mi kısaltacağım?

Gönderildi : 01/12/2014 16:21

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

DNS sunucunuz neresiyse yani ns1.sunucu ns2 sunucu oradan ilgili alan adınızın DNZ zone dosyasını açarak buradan TTL süresini düşürmeniz gerekir. 

Burada dikkat etmeniz gereken nokta TTL süresi 24 saat ise yaptığınız değişiklik 24 saat sonra aktif olur. O nedenle bu gün TTL süresini düşürseniz yarın dns IP değişikliği yapmanızı öneririm. 

Gönderildi : 01/12/2014 19:58

Paylaş: