Forum

İnternet Çıkma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet Çıkmazı

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
676 Görüntüleme
(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba  Arkadaşlar 

Müşterim olan bir  öğrenci yurdunda internet  kurulumu yapmak istiyorum.Yurtta 60 kişi var.Bölgesel yetersizlikler sebebiyle 8 mbps internet bağlantısı alabiliyoruz.1 tane internet hattı mevcut.3 katlı her katta 2 daire mevcut.Ben her kat için 2 tane AP nin yeterli olacağını düşünüyorum ve AIR 4310 serisi cihaz almayı düşünüyorum.Bunun yanında yükü dengeleyebileceğim bir router gibi internet hızını kullanıcılara paylaştıran bir cihaz arıyorum.Sizce bu cihaz ne olmalı? Cihaz tavsiyeleriniz nelerdir? Sistemi nasıl kurarsam daha iyi performans alabilirim.Yorumlarınızı bekliyorum.Toplam bütçem 2000 tl gibi bir rakam olacak  bu iş için.Teşekkürler. 

Gönderildi : 12/09/2014 22:31

(@onderdeli)
Gönderiler: 26
Eminent Member

çift ethernetli minumum bir donanıma freebsd üzerine pfsense kurmanı tavsiye ederim. maliyeti sadece donanım 500-700tl arası yeterli olacaktır. yazılım adındanda anlaşılacağı gibi free. zira 60-80 makina için testlerim sürüyor. bende buradan yeni yeni öğreniyorum ama öğrendikçe daha zevkli oluyor.

bu arada ap için air4450 daha profesyonel olarak poe destekli 60-70$ mikrotik rb951ui modelini şiddetle tavsiye ederim. kurulumdan sonra cihazı unutursun.

Gönderildi : 13/09/2014 12:09

(@semihimir)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Pfsense düşnüyorum.Önce kurup test etmem gerekiyor...Sanırım AIR4310 cihazını kullanacağız.

Gönderildi : 13/09/2014 19:37

(@AliYILMAZ)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Tek ADSL hattı yetmeyebilir 2. adsl alınıp loadbalance yapılabilir. Router tarafında pfsense tercih edilebilir daha az maliyetli mikrotik router da kullanabilirsiniz. Airties 4310 aşırı yoğunlukta problem çıkartabilir. Rb951 ürünü oldukça başarılıdır otellerde ve yurtlarda kullanıyoruz. Gerek sinyal kalitesi gerek stabilite konusunda çok başarılıdır. Bazı yurtlarda ip bazlı hız limitleme ve youtube tarzı sitelere site bazlı hız limiti uyguladık.

Merkezde Mikrotik router Rb2011 bu anlamda işimizi fazlasıyla gördü pfsense için donanım yatırımı yapmak istemeyen yerlerde daha ucuz çözüm olarak kullanılabilir. İptables tabanlı olduğu için kurallar çok başarılı Layer7 Filter ile torrentleride yasaklayabilirsiniz.

Hotspot eklentiside stabil çalışıyor user pass veya tckimlik ve pass ile login gayet güzel. 

Gönderildi : 13/09/2014 21:24

(@semihimir)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ali Bey  cevaplarınız için teşekkürler.

Dün AP lerin kurulumunu yaptım.Şuan problemsiz çalışıyor.Araya bir router almam gerek sadece.Mikrotikin konfigrasyonu ile ilgili sıkıntı yaşar mıyım ? TP-Lİnk r470t+ ürününe bakıyorum.Sizce b ürün işimi görür mü? Kullanan arkaşlar var mı ? Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar... 

Gönderildi : 15/09/2014 13:26

(@semihimir)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar  mikrotik ürünlerini  nereden satın alabilirim ?

Gönderildi : 16/09/2014 11:54

(@onderdeli)
Gönderiler: 26
Eminent Member

4310 serisini kesinlikle tavsiye etmem zira elimde 2 adet sorunlu cihaz var iki üç kullanıcı ile birkaç saat çalıştıktan sonra makinaların şirazesi kayıyor.

Gönderildi : 16/09/2014 12:11

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Semih Bey Merhaba ;

Draytek AP800 ve bütçenize uygun bir Draytek ADSL(2960,2860,2760,3900 vb) router işinizi çok rahat ve fazlasıyla görecektir. Teknik hizmet ve satış konularında da diğer distribütör ve üreticilerden alamadığınız desteği alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve teknik destek için Draytek distribütörü ile irtibata geçmenizi tavsiye ederim.

Gönderildi : 16/09/2014 12:24

(@AliYILMAZ)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Arkadaşlar  mikrotik ürünlerini  nereden satın alabilirim ?

mikrotik için merpazar.com veya wifianten.com dan satın alabilirsiniz.

konfigre konusunda gözünüzü korkutmasın quick setupla kurabilirsiniz. 

alternatif olarak draytek tercih edilebilir. 

tplink ve airties konusunda yorum yapmaya gerek var mı?  🙂

Gönderildi : 17/09/2014 04:30

Paylaş: