Forum

Çoklu access p...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Çoklu access point ile roaming problemi

23 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
4,612 Görüntüleme
(@MehmetDEMiRBEK)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

5 adet AP cihazım (TP-LİNK TL-WA901ND) ve tanımlı bir SSID mevcut.

Hepsinde wpa2 şifreleme var ve kanal seçimi otomatik. birbirinden en uzak kanalı oto secebiliyor.

Problem şu ki bir katta 2 ap var ve tam ortalarında kalan pc roaming yaptığı zaman geçişte aşırı zorlanıyor ip alamıyor limitli bağlantı vs vs ancak wifi kapat aç yapınca kendine geliyor.

tüm Ap lerde ayarlar aynı kanallar farklı neden kaynaklanıyor bu çözemedim.

Araya sıkıştırarak bir soru daha sorayım sizce aynı ssid de hız düşmesi normal midir?

Teşekkürler..  

Gönderildi : 06/06/2014 02:29

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

http://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2014/06/01/draytek-ap800-kurulum-ve-kullanimi.aspx

Buna bir bakın isterseniz. Ayrıca o cihazlarda romain olduğunu sanmıyorum.

Gönderildi : 06/06/2014 02:39

(@BekirMertGULTEKIN)
Gönderiler: 231
Reputable Member

2 ap.yede  kablo çekip tüm wireless cihazların ssid.sini aynı yapın pek bir sorun çıkmaz. Ap.leri mesh olarak yapılandırınca bahsettiğiniz sorunlar çok yaşanıyor.

Gönderildi : 06/06/2014 07:07

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

O cihazlarda herhangi bir mesh sistemi olduğunuda sanmıyorum.

Gönderildi : 06/06/2014 12:12

(@ahmetEsenler)
Gönderiler: 35
Trusted Member

ertan hocam

Tavsiyeniz üzerine 3 adet ap800 aldım ve kuracağım. hepsine ayrı ayrı cat6 kablo çektim. ve hepsine aynı ssis ismini ve kanal kullanmasına ( sizce hangi kanal olmalı) yapacağım. kesinti olmadan iletişimin  devamı için başka bir şeye gerek varmı.

2) Wifi yayın tiplerinde her yeni tip eski versiyonlara göre daha geniş bir kapsama alanına sahiptir yani 802.11n bir cihaza aynı anda 802.11 b/g yayını yaptırmak wifi alanını düşürebilir. Her ne kadar cihazlar geriye dönük uyumlu olsa da, 802.11n bir cihazın yayını 802.11g/n mümkünse sadece n olarak seçilmelidir.

demişsiniz. yani ben 4 katlı binamda hangi kanalı seçeyimki hız etkilenmesin fakat telefon, laptop gibi cihazlarda etkilenmesin

Gönderildi : 07/06/2014 14:08

(@ertanerbek)
Famed Member

ertan hocam

Tavsiyeniz üzerine 3 adet ap800 aldım ve kuracağım. hepsine ayrı ayrı cat6 kablo çektim. ve hepsine aynı ssis ismini ve kanal kullanmasına ( sizce hangi kanal olmalı) yapacağım. kesinti olmadan iletişimin  devamı için başka bir şeye gerek varmı.

Üstad cihazlarda kullanman gereken kanallar mümkünse 3-6-9 kanalları bunlardan birisini seçebilirsin şifreleme olarak WAP2 kullan cihazların yazılımını altta verdiğim ile güncelle.

ftp://ftp.draytek.com/VigorAP%20800/Firmware/v1.1.4/VigorAP800_v1.1.4.zip

Gönderildi : 07/06/2014 14:13

(@MehmetDEMiRBEK)
Active Member
Konu başlatıcı

Cihazlarda roaming yok, windowsun kendi roamingi fakat bazı cihazlarda 3-4 saniye bile sürmeyen geçiş bazı makinalarda felaket durumda, yaklaşık 3-4 dakika bekliyor zor ip alıyor.

Tüm ap'lere kablo çekili pasif poe ile bağlılar.Testlerimde wep şifrelemede problem olmadığı gördüm.wpa 2 yaptığım zaman saçmalamaya başlıyorlar şifreleme tipini bile hepsinde AES yaptımki Tkip filan verip geçişte zorlanmasın diye ama nafile.WEP'de de hız yarı yarıya düşüyor.

Ortada kalan cihazlarda roaming seviyesini düşürdüm ve N desteğini açtım.böyle bir test edeyim hatfa başından itibaren bakalım. 

Teşekkürler 

Gönderildi : 07/06/2014 17:15

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

WPA2 AES ( Aes donanımsal şifrelemedir bu nedenle çok hızlı çalışır ama her cihazda yoktur ) için istemcininde WPA2 AES destekli bir donanıma sahip olması gerekiyor özellikle ARM işlemcilerde sorun olabilir.

Gönderildi : 07/06/2014 17:18

(@MehmetDEMiRBEK)
Active Member
Konu başlatıcı

Özellikle problem çıkaran Pc'ler i7 işlemcili ve İntel Wireless-N135 chipset'li ve Win8.1 64 bit kurulu. Dikkatimi çeken bir noktada diğerlerine oranla çekim kalitesi düşük oluyor. arada 10 metre yok engel yok fakat 3 diş çekiyor.Diğer pc'ler  20-30 metrede full çekiyor. 🙂

Tekrar Teşekkürler Ertan Bey deneyerek bulmaya çalışacağız artık 🙂

Gönderildi : 07/06/2014 17:34

(@ertanerbek)
Famed Member

Özellikle problem çıkaran Pc'ler i7 işlemcili ve İntel Wireless-N135 chipset'li ve Win8.1 64 bit kurulu. Dikkatimi çeken bir noktada diğerlerine oranla çekim kalitesi düşük oluyor. arada 10 metre yok engel yok fakat 3 diş çekiyor.Diğer pc'ler  20-30 metrede full çekiyor. 🙂

Tekrar Teşekkürler Ertan Bey deneyerek bulmaya çalışacağız artık 🙂

Bu arada çekim kısmına dikkat etmeyin hıza bakın, üç diş gösterir ama bu 300 Mbitlik wifi kartında üç diş demek 150 ~ 200 Mbit arası demektir 150Mbit lik bir kartta üç diş demek 50 ~ 80 Mbit demektir.

Gönderildi : 07/06/2014 18:32

(@MehmetDEMiRBEK)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Ertan Bey, Çekim düştükce hızda iki katı düşme oluyor.

Problemin kanallardan kaynaklandığını düşünüyorum. Auto seçiyorum fakat cihazlar hep - 6 8 10 11- olarak ısrar ediyor.

Manuel olarak hep birbirinden uzak kanalları seciyorum. (1-4-7-10-13) sacmalıyor. bağlanmıyor ip almıyor vs vs. 

5 Ap de kanalları nasıl yapılandırmam gerek sizce?

3 kat var. 1 ve 2 kat'da 2 Tane AP. 3 kat tek AP konumlanmış durumda...

Teşekkürler...

Gönderildi : 10/06/2014 14:11

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhabalar

Problemin kanallardan kaynaklandığını düşünüyorum. Auto seçiyorum fakat cihazlar hep - 6 8 10 11- olarak ısrar ediyor.

Manuel olarak hep birbirinden uzak kanalları seciyorum. (1-4-7-10-13) sacmalıyor. bağlanmıyor ip almıyor vs vs. 

Teşekkürler...

Kanallar 3-6-9 olacak bunlarn birisini hepside seçebilirsin eğer cihazlar birbirleri ile kesişiyorsa cihazın gücünü bir miktar alta indir ayrıca otomatik seçmek iyi sonuçlar veremeyebilir.

Gönderildi : 10/06/2014 14:15

(@ahmetEsenler)
Gönderiler: 35
Trusted Member

Ertan hocam

mesh ile romain arasındaki fark tanm olarak nedir. 

Gönderildi : 11/06/2014 12:57

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

Mesh bir topology adı romain ise bir sistemin adı yani cihazları kurduğun zaman oluşan bir topology tipi vardır buna mesh denir roaming ise cihazlar arasında geçiş sistemidir.

Gönderildi : 11/06/2014 13:07

(@MehmetDEMiRBEK)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Teşekkürler...

Kanallar 3-6-9 olacak bunlarn birisini hepside seçebilirsin eğer cihazlar birbirleri ile kesişiyorsa cihazın gücünü bir miktar alta indir ayrıca otomatik seçmek iyi sonuçlar veremeyebilir.

Merhaba Ertan Bey,

Farklı kanallarda, aynı kanalda sonuç vermedi çakışması muhtemel cihazlarda Transmit Power'ı Low veya middle a çekiyorum. biraz daha stabil oldu, fakat aşırı kopma var devamlı kopuyor bazende bağlanmıyor.  yalnız biraz araştırmalarımda win 8.1'lerde intel cipli wifi'larda genel bir sorun gibi gözüküyor.Zira bu dertden müzdarip çok kişi var.Şuan update ve driver üzerine yoğunlaştım.

Artı olarak 5 cihaz tek ssidde çekim gücü çok azalıyor. bir cihaza ayrı ssid verdiğimde onun çekim gücü inanılmaz. Depodaki Ap'den 3. katdan bağlanabiliyorum..ama hepsini tek ssid yaptığımda yarıdan fazla düşüyor çekim alanı onuda anlamış değilim....

Teşekkürler... 

Gönderildi : 13/06/2014 18:21

(@ertanerbek)
Famed Member

Hali hazırda onun nedeni kullandığınız cihazların BSSID görmeleri yani siz o kattaki cihaza bağlanmıyorsunuz muhtemel geldğiniz yer alt yada st kat ise o cihaz hala o kısımda yayın yaptığı ve yayını güçlü olduğu için ona bağlı kalıyorsunuz.

Gönderildi : 13/06/2014 18:28

(@MehmetDEMiRBEK)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet bu yüzden çok dolaşılan katlarda gücü düşürüyorumki kullanıcı diğer kata geçtiğinde o kattakine hemen bağlansın bunda sıkıntım yok artık.

Ama sadece win8.1 li cihazlar buna ayak uyduramıyor, diğer kata geçince sapıtıyor. bununda nedeni 8.1 diye tahmin ediyorum çünkü geçiş olmasa  bile bağlı olduğu cihazdan bile ara sıra kpuyor..

Çoklu cihazlarda tek ssid'de çekim gücü ve alanının düşmesine ne diyorsunuz?

Gönderildi : 13/06/2014 18:37

(@ertanerbek)
Famed Member

Bu cihazlar için yeni bir SSID açıp şifrelemesini WPA yaparmısın belkide donanımın WPA2 alarjisi vardır.

Gönderildi : 13/06/2014 19:06

(@MehmetDEMiRBEK)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu cihazlar için yeni bir SSID açıp şifrelemesini WPA yaparmısın belkide donanımın WPA2 alarjisi vardır.

Merhaba

Hepsini Wpa yaptım artık kopmuyor, fakat diğer kata geçtiğinde diğer Ap'ye bağlanmakta zorlanıyor,sınırlı bağlantıya geçiyor bu seferde?

Gönderildi : 17/06/2014 16:28

Sayfa 1 / 2
Paylaş: