Forum

engenuis mu draytek...

Bildirimler
Hepsini Temizle

engenuis mu draytek mi tercih etmeliyiz

23 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
968 Görüntüleme
(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ofisimizde ortalama 40 civarı wireless kullanımımız var, bazı durumlarda 70 kullanıcıya çıkabilir. 

böyle bir yapı için engenuis mu draytek mi alımını önerirsiniz. önereceğiniz markada model tavsiyesi ne olur? 

Gönderildi : 06/06/2014 14:35

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Draytek

Gönderildi : 06/06/2014 14:49

(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

Draytek

draytek seçmenizdeki nedir nedir ve model öneriniz varmıdır acaba 

Gönderildi : 06/06/2014 17:53

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

AP800-AP900 öneririm. Aktif olarak kullanıyorum. Şuan makaleler kısmında detaylı bir malalesi var AP800'ün.

Gönderildi : 06/06/2014 17:57

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Engenius USA olanı üretici olmadığı için kafadan pas geçiyorum. Engenius Tayvan olanı Senao grup şirketine ait. Draytek grup şirket değil.  

Tayvan tarafına bakarsak Senao Inc. hisseleri Draytek hisselerinden yüksek. Ama grup şirket olduğunu hatırlatmak isterim.

Senao Inc. (Aslında mobil tarafı desek daha doğru olur.) 

http://www.google.com/finance?q=TPE:2450

Draytek: 

http://www.google.com/finance?q=TPE%3A6216   

Draytek tercih olarak daha isabetli karar olur.

Gönderildi : 06/06/2014 22:38

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

İlginç bir yaklaşım ama arkadaş muhtemelen sadece bir yada iki AP alacak şirketi almayı planladığını sanmıyorum 🙂

Gönderildi : 07/06/2014 00:57

(@emredemirci-2)
Reputable Member

İlginç bir yaklaşım ama arkadaş muhtemelen sadece bir yada iki AP alacak şirketi almayı planladığını sanmıyorum 🙂

Donanımsal ürün alırken mali durumu asıl kriterdir. 🙂

Gönderildi : 07/06/2014 04:42

(@ertanerbek)
Famed Member

Draytek hiç kullanmamakla birlikte "engenius" oldukça kalitelidir. Asıl ağırlıklı olan işi zaten RF dir. Daha önce 10km. bir mesafede olan bir lokasyona kendisinin radyo kartlarını kullanarak link atmıştım. 4 sene oldu çalışıyor. Ancak ofis ürünleri kullanmadim. AP alirken özellikler bölümünü lütfen okuyun. Burada yapılmasi gereken teknik olarak inceleyeip , gerekli ayarlari kaşılaştırmak. Bu soruyu sormadan önce birazcık araştırırsanız hem teknik bir istişare olur hemde burada okuyup BİLMEYEN arkadaşlarda yararlanmış olurlar. Şu markayi alin bu iyidirden çok şu ürünün şu şu özellikleri çok iyidir gibi.  Örneğin 70 kişi aynı AP bağlanacaksa burada incelenmesi gereken 5-7  arasi madde olacak. AP 3 'den  fazla olduğunda ve hatta Wifi network genişletmek istiyorsaniz büyüyebilir bir yapida Controller kullanmalisiniz.  Draytek ürününden iyi olduğunu düşündüğüm UBNT ürünleride kullanabilirsiniz. Para önemli değil derseniz tabiki Aruba tavsiye ederim. UBNT ile bir kolejin ürünlerini kullandım ve oldukça memnun kalmışlardı. Network büyüyebilir ancak cihazlar'da gelişiyor. Laptop 5ghz destekli olarak çıkıcak. Ornegin MAC laptop 5Ghz destekliyor diye biliyorum, keza iphone oyle. Bu sebeble hem 2,4 hemde 5Ghz düşünebilirsiniz. Ayrica 3xMimo destekli Unifi AP pro oldukça iyi olmalirinin yanında Dualband çalışırlar.

Gökhan Bey, kullanmadan düşünmeniz oldukça ilginç bu arada bilginize 3X MIMO diye bir şey yoktur MIMO cihazın yapısı ile alakalı bir durum ve antenleriniz muhtemel olarak 2TX/RX 1 TX şeklinde çalışıyor tabi eğer gerçekten MIMO ise.

Bence bir kullanın 🙂

Gönderildi : 07/06/2014 13:59

(@ertanerbek)
Famed Member

Genel özelliklerini öğrenmek isterseniz alttaki link işinize yarayacaktır.

http://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2014/06/01/draytek-ap800-kurulum-ve-kullanimi.aspx

Gönderildi : 07/06/2014 14:01

(@ertanerbek)
Famed Member

AP cihazlarında sessin oluşmaz sessiondan AP cihazları bir WAN ve LAN yapısına sahip değildir bu nedenle session oluşmaz Sessiondan kastınız kullanıcı ise DrayTek AP900 ler hem kullanıcı hemde AP bazında bant genişliğine göre dediğinizi yapıyor zaten.

http://tw.draytek.com:12860/ bu linkteki cihaz router/loadbalancer/firewall/contentfilter/merkezi VPN yönetimi / Merkezi AP yönetimi sunuyor Doğal olarak DrayTek AP lerini yönetiyor arayüzünde  Central AP Management >> Load Balance kısmında görebilirsiniz.

SOHO nun tanımlanmasına bağlı 🙂 DrayTek cihaz ları 1 ila 500 kişiye standalone hizmet etmek için tasarlanıyor yani aralık bu ama merkezi yönetim yazılımı 5000 cihazı aynı anda yönetebiliyor 🙂 SOHO her ülke yapısına göre değişebilir.

Gönderildi : 07/06/2014 15:04

(@ertanerbek)
Famed Member

Drayte te birkaç adet merkezi yönetim sistemi var bunlar bazı router modelleri üzerinde bulunan ücretsiz 20 AP ye kadar yönetim sağlayan sistemler ve ACS ile TR069 üzerinden 5000 cihaza kadar yönetim sağlayan cihazlar tabi bu cihazların içine AP/Router/Modem lerde giriyor yani tüm bit yapıyı tek noktadan yönetebilirsiniz.

Gönderildi : 07/06/2014 15:08

(@ertanerbek)
Famed Member

http://acstest.draytek.com:8001/web/ACS.html

kullanıcı adı guest şifresi guest bu merkezi yönetim TR069 üzerinden çalışır. Hali hazırda Layer3 olması gerekiyor çünkü cihazın nerede olduğu fark etmez. Size elbete referans veremem, zaten vermemde bunu ürünleri alırsanız bayinizden isteyeceksiniz 🙂

O menüde gördüğünüz profiller AP yönetimi için değil onlar profiller ön profil hazırlıyorsunuz yani kullanıcı yapı kurulduktan sonra sadece AP cihazına kablo takıyor. Saydığınız özelliklerin hepsi var ayrıca gerçek Romainde var. Profillerden birtanesi Auto Provision olarak seçilir takılan her Ap bu profili otomatk yükler sonrasında isterseniz başka bir profile alabilirsiniz 🙂

Ayrıca UBNT fazla güç basamaz 🙂 devletin koyduğu sınırlar bellidir bunun üstünde güç basıt o cihaz gümrükten sokuyorlarsa çok ciddi yasal sorunlarla karşılaşırlar ve bu marka yasaklamaya kadar gider kullanım cezalarında ise 300 binliraya kadar cezalar var.

Gönderildi : 07/06/2014 16:35

(@ertanerbek)
Famed Member

Hayır yok lisansız olarak özel bir iş yapmadan alabileceğiniz cihaz yanlış hatırlamıyorsam 300Mw yada 500Mw arasında sadece kuzey amerika için 1000 Mw değerleri var üstüne ne şart altında çıkarsanız çıkın yasal değildir birçok firmanın bu tür yazılımları vardır ama kuzey amerika dışındaki tüm ülke IP lerine download kapalıdır.

Hocam şu özelliği var bu özelliği ar sıkmadı mı ? hali hazırda hepsi var zaten. İlgileniyorsanız verdiğim linke girip bakabilirsiniz market için barkod var ilgilenmiyorsanuz size UBNT ile başarılar :).

Gönderildi : 07/06/2014 18:30

(@ertanerbek)
Famed Member

Bu arada verilen bu güç değerleri insan bedeninin kendi kendini tamir edebileceği üst değerlerdir yani bunların üzerinden sinyal basılmaya başladımı insan bedenini zarar verir bunu kullanıcıya aktarmadan satan adam boynuna günahı bunu bilerek alıp kullanan bilgişlemci olmaz zaten aynı ortamda oda çalışıyor.

Gönderildi : 07/06/2014 18:37

(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member

bende bir yorumda bulunayım. iç ortamda kullanmadım ama dış ortamda 100mbps bağlantıyı 3.5 kilometre mesafede 90-95 mbps ile aktardığını gördüm. mimo dedikleri sanırım download ile upload için farklı kanalların kullanılması. Yani 90mbps ile download yaparken bi o kadarda simultane olarak upload yapabiliyorum. ubnt bencede çok başarılı. Aldığımda ilk başlarda tereddüt ediyordum fakat kitapçığında yazan değerleri gerçektende verdi. tabi iç ortamda 100lerce ap yönetmek falan bambaşka konular orasına bişey diyemeyeceğim bende dış ortamda link olarak kullandım.

Gönderildi : 08/06/2014 00:04

(@ertanerbek)
Famed Member

Hangi programlar test ettiniz bu hızı ? Bu arada Mimo evet cihazın full dublex ve aynı anda birden fazla cihazla çalışabilmesi demek.

Gönderildi : 08/06/2014 00:46

(@emredemirci-2)
Reputable Member

Konuyu açan arkadaşın konusu dağıldı gitti. Arkadaş 40 bilgisayar için access point sordu. WMAN mı kuruyoruz ne yapıyoruz anlamadım ki ? IEEE 802.16'ya mı baksak ne yapsak ?🙂

Hem bu anten denen zımbırtılar L3 çalışmaz ki L2 çalışır. 

Sahi bir IEEE vardı ona ne oldu? 🙂 

Gönderildi : 10/06/2014 07:22

(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member

ptp link kurduktan sonra ookla speedtest ile internet bağlantımı test ettim program kullanmadım. Ayrıca full dublex demişken cihazı full dublex kullanacağım diye cihazın port ayarını full dublex seçmesinler benim gibi sonra 10 mbps'i neden geçmiyor diye bakınıp dururlar 🙂

Gönderildi : 10/06/2014 09:49

(@ertanerbek)
Famed Member

ptp link kurduktan sonra ookla speedtest ile internet bağlantımı test ettim program kullanmadım. Ayrıca full dublex demişken cihazı full dublex kullanacağım diye cihazın port ayarını full dublex seçmesinler benim gibi sonra 10 mbps'i neden geçmiyor diye bakınıp dururlar 🙂

İnternet bağlantınız 90/90 Mbit mi ?

Gönderildi : 10/06/2014 12:14

Sayfa 1 / 2
Paylaş: