ISS Firmasıyız ve i...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

ISS Firmasıyız ve iplerimiz google tarafından blocklandı  

  RSS
Ferhat Karakuş
(@FerhatKarakus)
Üye

aşağıdaki mesajı ne kadar Google alakalı iletişim kanalı bulduysam yolladım 15 gündürde gerekli formlarıda doldurdup yolladım ama nafile....

Aynı sorunla karşılaşan yönetici arkadaşlar sorunu nasıl çözdünüz acaba ? 

 

 

Merhaba bir ISS firmasıyız ve ip adreslerimiz Google tarafından aşırı trafikden dolayı bloklanmış bazende doğrulama resmi geliyor. router arkasında 3000 den fazla kullanıcı var defalarca ilgili formu doldurmama rağmen çözüm gelmedi cevap da gelmedi. lütfen artık bir çözüm istiyorum çok fazla şikayet gelmeye başladı... bugun içinde çözüm bulunmazsa Google arama sayfasını bing veya yandex yahoo gibi alternatiflere yönlendirmeyi düşünüyoruz. konu hakkında da tüm müşterilere Google tarafından sorunun ne yazıkki  çözüme kavuşturulmadığını belirten bir eposta göndereceğiz.

teşekkür ederiz.
 
şikayetler hızla artmaya başladı ekip olarak tüm Google.com arama isteklerini bing e yönlendirme kararı aldık 24 saat içinde tarafımıza her hangi bir dönüş olmadığı takdirde de ne yazık ki tüm abonelerimize sms ve mail atıp konu ile ilgili Google de muhatap bulamadığımızı belirtip diğer illerdeki sunucularımızda da aynı politikayı yürütme kararı aldık. BELKİ DİYECEKSİNİZ tavşan dağa küsmüş dağın haberi yok ama BU KADARDA TÜRKİYEYİ AŞAGILAMAK NİYE ?
NEDEN DİGER ÜLKELERİN İLETİŞİM TELEFONLARI VARKEN  GOOGLE TÜRKİYENİN YOK ?
 
 
 
Alıntı
Gönderildi : 02/06/2014 00:02
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Pek yapabileceğiniz bir şey yok çünkü SPAM mail çok hassas bir konu, ya siz yada müşterileriniz inatla bu işi sürdürdüğü için bu tür sorunlar yaşıyor olabilirsiniz.

 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 00:07
Özgür MAZLUM
(@ozgurmazlum)
Kıdemli Üye

Sorunu yanlış bir şekilde çözmeye çalışıyorsunuz. Google kendi sistemine saldırı düşündüğü için kısa süreli aralıklarda normal bir kişi tarafından yapılmayacak sorgu ile karşılaşırsa blocklama koyar ve siz bu sorunu çözmediğiniz sürecede blocklama devam edecektir. 4-5 sene önce çalıştığım firmada benzer bir sorunu yaşadık sorun bir pcden kaynaklanıyordu. Çalışma arkadaşlarımızdan biri googlede üst sıralara çıkmak için bulduğu bir programla sürekli kendi sitesinin aranmasını sağlıyor ve üst sıralara çıkmaya çalışıyordu. Tabiki normal bir kullanımdan fazla sorgu yapınca bizde blocklandık sorunu çözdükten 1-2 saat sonra kendiliğinden düzeldi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 00:09
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Bunun için basit br çözüm var adı "nat pool" aslında sistemin adı bu değil ama yaptığı işi anlatayım. LAN kullanıcılarınız nete çıkarken bir Ip adresinden göndermek yerine bir NAT POOL tanımlarsınız ve session bazlı olarak kullanıcıları bu adres aralığındaki herhangi bir IP adresinden nete gönderirsiniz.

Bu kadar ağır bir yükü kaldırabilecek bir cihaz ararsanız Clavister cihazları ile bu şekilde bir çok ISP destek oluyoruz, Mesala 64 lük bir blok kiralarsanız bu kullanıcılarınızın bu 64 lük blok üzerinden nete çıkartısınız sonuç olarak 3000/64 şeklinde google ziyareti olur. Sanırım sanayi bölgesi filansınız yada 3G / Wisp operatör har halukard da Clavister işinize yardımcı olacaktır.

 

Sistein genel adı Dynamic NAT olarak geçiyor belki hali hazırda kullandığınız cihazda da vardır.

Aynı sistemi kendisini google üzerinde yada diğer arama motorlarında üste çıkartmak isteyenlere satıyoruz, basitçe ne kadar çok IP adresiniz olursa ve bu bloklar birbirlerinden nekadar farklı olursa o kadar üst sıraya çıkarsınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 00:21
Ferhat Karakuş
(@FerhatKarakus)
Üye

ertan bey mikrotik ccr1036 kullanıyoruz pop noktalarımızda 4-8 arasında ip bloklarımız var hemen hemen hepsinde aynı sorun var. routerden Google iplerine giden paketleri izlemeye aldığımda olağan bir pakat akışına neden olan cliente de rastlamadım. router aynı zamanda load blans yapmakda ip lerin hepsi etkilenecek kadar istekde bulunan bu terminali yakalamak bu kadar zor olmasa gerek. ben izlemeye devam edeyim bakalım...

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 01:30
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="Ferhat Karakuş"]ertan bey mikrotik ccr1036 kullanıyoruz pop noktalarımızda 4-8 arasında ip bloklarımız var hemen hemen hepsinde aynı sorun var. routerden Google iplerine giden paketleri izlemeye aldığımda olağan bir pakat akışına neden olan cliente de rastlamadım. router aynı zamanda load blans yapmakda ip lerin hepsi etkilenecek kadar istekde bulunan bu terminali yakalamak bu kadar zor olmasa gerek. ben izlemeye devam edeyim bakalım...[/quote]

 

Dediğim gibi birden fazla IP satın alın ve Microtik destekliyorsa istekleri bu WAN adreslerine dağıtın.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 01:37
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

But tür bir yapıda BGP kullanılmasının ne anlamı var ki ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 01:54
Ferhat Karakuş
(@FerhatKarakus)
Üye

olaya farklı bir şekilde bakalım bu tarz bi virüs yada Google ya bu sorguyu sürekli yapan program nasıl tespit edilir.?

ben routerden Google ip lerine giden trafiği izleyerek bulmaya çalışıyorum ama sanırım yanlış yol izliyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 01:56
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="Ferhat Karakuş"]

olaya farklı bir şekilde bakalım bu tarz bi virüs yada Google ya bu sorguyu sürekli yapan program nasıl tespit edilir.?

ben routerden Google ip lerine giden trafiği izleyerek bulmaya çalışıyorum ama sanırım yanlış yol izliyorum.

[/quote]

 

Google basitçe UTM kullanıyordur, ama muhtemelen bu tür bir olay değil. Geen sene google tonla DDOS aldı ve sizin üçbini aşkın kullanıcınız var bunun %50 online olsa hepsinin açılış penceresi google olsa birden çok tabla çalışsalar dakikada ortalama üç pencere açsalar bu google dakikada 4500 web çağrısı demek bu kullanıcıların DNS olarak google kullandığını düşünürseniz ve aynı IP den geldiğini düşünürsneiz çok normal olarak kesecektir.

Basitçe yerele DNS sunucu kurun ve kullanıcıların DNS sorgularını buraya gönderin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 02:03
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="Gokan Aticir"]

[quote user="Ertan ERBEK"]But tür bir yapıda BGP kullanılmasının ne anlamı var ki ?
[/quote]

Birden fazla internet cikisi varsa etkili olabilirdi. Loadbalace ve failover içinde elverisli olurdu. Ayrica farkli isp olacagindan problem cikmamis isp üzerindeki ip bloklarina trafigi route edebilirdi. 

[/quote]

BGP nin bu tür bir intranet üzerinde etkili olacağını sanmıyorum daha çok aynı localin birden fazla çıkışı var yada bu çıkışlar kendi içinde bir MESH topologyde çalışıyorsa belki o zaman etkili olur. Ama gerisinde BGP çok anlamsız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 02:05
Ferhat Karakuş
(@FerhatKarakus)
Üye

şuan çıkış yaptığım routerda 4 adet vdsl var ama hepsi turk telekom portu. dediğinizi deneyip hedef Google olan paketleri belirlediğim bir wan a route edeyim dedim ama hepsi bloklu ip lerin 🙁  asıl merak ettiğim bu soruna neden olan terminal yada terminalleri neden bulamıyorum 🙁

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 02:08
Ferhat Karakuş
(@FerhatKarakus)
Üye

[quote user="Gokan Aticir"]ISS olupta zaten bir ISP çalışılıyorsa orada'da bir yapıyı bastan bir gozden gecirmek lazim.
[/quote]

nasıl yani? tam olarak anlayamadım

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 02:15
Ferhat Karakuş
(@FerhatKarakus)
Üye

özel mesaj da atamıyom mailde msj sayım 20 olçekmiş 🙂 siz bana özelden iletişim bilgisi atabilirmisiniz. rica etsem.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 02:18
Özgür MAZLUM
(@ozgurmazlum)
Kıdemli Üye

Sanırım bu sorun her kullanıcınızda olmuyor. Bir kaç kullanıcı bu sorunu meydana getirip modemlerini resetliyor ve yeni ip alıyor olabilirler. Blocklama olan ipler başka kullanıcılar tarafından da alındığında aynı sorunu onlarda yaşıyor.

Sorun radiuslardan sorun yaşayan kullanıcıların iplerini bularak öncesinde kimler kullanmış bakıp izleme alanını daraltabilirsiniz. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2014 12:31
Paylaş: