Forum

Çok garip bir ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Çok garip bir problem

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
594 Görüntüleme
(@halilmutlu-2)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

mrb arkadaşlar benim karşılarştığım çok garip bir problem var ve siz arkadaşlarla paylaşmak istedim umarım sorunuma çözüm bulabilecek bir arkadaş çıkar.Sorunum şöyle bir adet firewall'um var ve 10 mbit  metro ethernet hattım var firewall ile route yapıp iç network'umun internete girmesini sağlıyorum firewall'un bazı özelliklerini kullanabilmem için mesela log analyzer gibi vs. Client makinalara otomatik ip aldırmam gerekiyor(ip-mac/bindings) konfigürasyonlarımı tamamladım ve cihazları otomatik ip lere çektim fakat birde baktım ki benim network'um 192.168.0.0/24 te ama 192.168.30.0/24 network'unden ip alıyor cihazlar, ağı kapatıyorum açıyorum bazen benim network'umden bazende diğer 30'lu network ten alıyor ilk başta aklıma bir cihazın dhcp sinin açık olduğu geldi araştırdım tüm cihazları kapadım ama bulamadım daha sonra tüm kabloları swicth ten söktüm sadece kendi makinamı bağladım baktım yine 192.168.30.0/24 network'une ping atabiliyorum ve benim ip bloğum statik olarak verdiğim 192.168.0.0/24 network'une ayarlı, telekomun fiber swicth'inden kabloyu çıkarıyorum ping atmıyor geri takıyorum tekrar ping atıyor yani ortamda benim pc firewall ve telekomun fiber swicth'i mevcut, telekomdan bir mühendis arkadaşı aradım swicth'in dhcp özelliği aktif olabilirmi diye böyle bir şeyin mümkün olmayacağını kapalı olduğunu söyledi sorun nedir arkadaşlar sizce?

Gönderildi : 12/04/2014 21:06

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

ipconfig /all yaparak alınan ip nin hangi DHCP server tarafından atandığını görebilirsin.

Gönderildi : 13/04/2014 15:20

(@halilmutlu-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hangi dhcp tarafından atandığını görüyorum 192.168.30.1 diye bir cihaz ama o cihaz benim lokasyonumda yok

Gönderildi : 14/04/2014 00:05

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

eğer network cihazlarınız destekliyor ise dhcp snooping  konfigurasyonu ile kendi dhcp sunucunuz

haricinde herhangi bir dhcp sunucunun networkunuze ip dagıtmasını engelleyebilirsiniz

Gönderildi : 14/04/2014 00:30

(@halilmutlu-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Maalesef öyle bir desteği mevcut değil

Gönderildi : 14/04/2014 14:46

(@feridunozpolat)
Gönderiler: 8
Active Member

Tam olarak Yapmak istediğin ağında 1 Dhcp var fakat iki ayrı dhcp ile dağılım yapıyor 

sorun şu olabilir Omurgadan gelen yani teleomdan gelen Metro kaç adet Ring hattınız var

ikinci olarak bulunduğun yerde Dhcp yi otomatikmi dağıtmak istiyorsun bu tür problemler

genelde ağda 2 ayrı Domain host controller dağıtısı varsa yapar iki ip ilede internete girip

haberleşiyorlarsa ve sen telekom tarafından kablo taktığında

pingler cevap alıyorsa Telekoma ait swich Management Yönetilebilri swich 2ayrı Dhcp yapabilir 

Gönderildi : 14/04/2014 18:08

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba Sizdeki Sorun Aslında Pekte Anormal Değil Arkadaşım Aynı Sorunu Yaşamıştı ve Telekomdaki Süper Arkadaşlar Başka Firmadan Çıkan Switch Adama Olduğu Gibi Vermişler ve Dhcp Aktifti ve Onu Kapatınca Sorun Düzeldi Eyer mümkünse Mevcut Swicth yerine Başka Fiber Swicth Takar mısınız 

Router ve Switch Marka Modelleri Nelerdir Belki Consol İle Komut  Denetleme Yaptırmak için

Kolay gelsin 

Gönderildi : 14/04/2014 18:29

(@halilmutlu-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tam olarak Yapmak istediğin ağında 1 Dhcp var fakat iki ayrı dhcp ile dağılım yapıyor 

sorun şu olabilir Omurgadan gelen yani teleomdan gelen Metro kaç adet Ring hattınız var

ikinci olarak bulunduğun yerde Dhcp yi otomatikmi dağıtmak istiyorsun bu tür problemler

genelde ağda 2 ayrı Domain host controller dağıtısı varsa yapar iki ip ilede internete girip

haberleşiyorlarsa ve sen telekom tarafından kablo taktığında

pingler cevap alıyorsa Telekoma ait swich Management Yönetilebilri swich 2ayrı Dhcp yapabilir 

1 adet ring hattımız var

evet ip leri otomatik dağıtmak istiyorum ama ağımda tek domain controller mevcut

telekoma ait swicth'e müdehale edemiyorum arıyoruz arkadaşları ama bakalım bakacaklarm? 

Gönderildi : 14/04/2014 19:06

(@halilmutlu-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Sizdeki Sorun Aslında Pekte Anormal Değil Arkadaşım Aynı Sorunu Yaşamıştı ve Telekomdaki Süper Arkadaşlar Başka Firmadan Çıkan Switch Adama Olduğu Gibi Vermişler ve Dhcp Aktifti ve Onu Kapatınca Sorun Düzeldi Eyer mümkünse Mevcut Swicth yerine Başka Fiber Swicth Takar mısınız 

Router ve Switch Marka Modelleri Nelerdir Belki Consol İle Komut  Denetleme Yaptırmak için

Kolay gelsin 

Telekomdan gelen cvp'ı bekliyoruz bakalım ne diyecekler ,muhtemelen dediğiniz gibi bir problem var sorun yine telekomun Swicth'inde çıkacak sanırım.

Gönderildi : 14/04/2014 19:12

(@vasviuysal)
Üye

30.0 networkune geçin demezler umarım :))

Gönderildi : 14/04/2014 20:48

(@SavasALTUNTAS)
Gönderiler: 35
Eminent Member

Bence problemin çok karışık değil. 192.168.30.0/24 bloğuna bağlı router dhcp ayarlarını tekrar kontrol et. Yani şurası kesin firefall tarafı hariç ip dağıtan bir şey var onu bulunca sorunu çözersin.

Gönderildi : 15/04/2014 02:58

(@halilmutlu-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bence problemin çok karışık değil. 192.168.30.0/24 bloğuna bağlı router dhcp ayarlarını tekrar kontrol et. Yani şurası kesin firefall tarafı hariç ip dağıtan bir şey var onu bulunca sorunu çözersin.

Router'ın nerde olduğunu bulabilirsek değil dhcp ayarlarını kontrol etmek ben cihazı benzin döküp yakacam zaten 😀  

Gönderildi : 15/04/2014 12:39

(@halilmutlu-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar 192.168.30.1 telekomun omurgasından geliyormuş her adsl kullanıcısı ping atabiliyor bu ip ye 5 ayrı lokasyondan denedim teyit ettim 🙂 ama hala dhcp yi bulamadım gelişmelerden haberdar edecem sizleri.

Gönderildi : 15/04/2014 20:19

(@vasviuysal)
Üye

hocam telekomun networkundeki bir ip adresi sizin networkunuze ip dagıtabiliyor ise arada loop var sanki

ustteki notunuz uzerine 192.168.30.1 adresine ping atabildigimi farkettim 

tracert cektigimde gerçekten de telekom networkunde bu ip adresi 

arada firewall var ise nat yapıyor ise loop dısında bir ihtimal akla gelmiyor.

Gönderildi : 15/04/2014 20:29

(@halilmutlu-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam telekomun networkundeki bir ip adresi sizin networkunuze ip dagıtabiliyor ise arada loop var sanki

ustteki notunuz uzerine 192.168.30.1 adresine ping atabildigimi farkettim 

tracert cektigimde gerçekten de telekom networkunde bu ip adresi 

arada firewall var ise nat yapıyor ise loop dısında bir ihtimal akla gelmiyor.

Kontrol edeyim Vasvi hocam 

Gönderildi : 15/04/2014 23:06

(@halilmutlu-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Problem giderildi arkadaşlar dhcp cihazını bulamadık ama dün akşam telekomdan bir arkadaş aradı hala devam ediyormu diye sabah kontrol edeceğimi söyledim kontrol ettim devam etmiyor yani bu durumdan şu anlaşılıyor sorun telekom tarafındaymış 🙂 tabi resmi bir kabul etme olayı yok 

Gönderildi : 17/04/2014 02:12

Paylaş: