Forum

Mikrotik Sanal Ap v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mikrotik Sanal Ap ve Farklı Gateway hk.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
477 Görüntüleme
(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

Şirkette wifi için kullandığımız mikrotikte şu an tek int. hattı ve tek ssid kullanıyoruz.

Aynı cihazda 2. ssid oluşturup bunuda 2. int. hattına yönlendirerek kullanmak istiyoruz. 

1. ssidyi sadece çalışanlar kullanacak. 2. ssidyi misafirler kullanacak. 

Bu cihazda interface kısmından 2. interfacei tanımladım fakat gateway olarak 2. hatta yönlendiremedim. 

Böyle birşeyi nasıl yapabilirim?

Gönderildi : 09/01/2014 20:55

(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

Üstteki msjıma ek olarak..

int. ilk girdiği yer fortinet 80c, mikrotik fortinetin int1 portuna takılı. 2. ap kullanmadan 2 ssid ve 2 hat kullanmak istiyorum.

2. adsl hattını fortinete girmeden dhcp kapatarak direkt ağa dahil edeceğim. 1.ssid fortinetin int1 portunu gateway olarak kullancak.

2. ssid aynı zamanda ip dağıtacak ve gateway olarak dhcp kapalı durumdaki adsl modemi kullanacak.

Gönderildi : 11/01/2014 18:01

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Şirkette wifi için kullandığımız mikrotikte şu an tek int. hattı ve tek ssid kullanıyoruz.

Aynı cihazda 2. ssid oluşturup bunuda 2. int. hattına yönlendirerek kullanmak istiyoruz. 

1. ssidyi sadece çalışanlar kullanacak. 2. ssidyi misafirler kullanacak. 

Bu cihazda interface kısmından 2. interfacei tanımladım fakat gateway olarak 2. hatta yönlendiremedim. 

Böyle birşeyi nasıl yapabilirim?

Merhaba bu kadar cihazlar bu adaar fazla uğraşmaya gerek yok. Bir adet DrayTek 2860 cihazı alın ik hattınızı bu ciaza girin arkasına bir adet Ap800 takın iki SSID tanımı yapın birisini vlan 100 ile gönderin diğerini vlan 200 ile vlan 200 ün yerel aınızla letişime geçmesine Draytek 2860 üzerinden izin verin diğerini sadece nete gönderin her iki yapı içinde hatlarını load balance yapın hem hızınızı katlaın hemde misafirleri yereel ağdan uzak tutun.

Yada fortide nasıl yapılacağı konusunda forti ile konuşun.

Gönderildi : 14/01/2014 05:12

(@yavuzmalkoc)
Gönderiler: 4
New Member

Selamlar ;

Wlan1 ve VirutalWlan1 olduğunu anladım. 

Öncelikle master olan wireless 'ınız için standart tanımları gerçekleştirelim.(bu tanıma göre ip yayınını gw görevini fortinet yapıyor ) 

Sol menüden bir bridge oluşturalım ve bu bridge portları içerisine eth1 (fortinetten gelen int ) ve Wlan1 (master Wifi ) olarak bridge 'e dahil edelim.

artık Wlan1 de yönetim wireless 'ınız aktif .

şimdi VirtualWlan1 için  modeminizin dhcp 'si aktif olsun ve yayın yapıyor olsun. bunu da mikrotiğin 2nci portuna girelim

sonrasında bridge oluşturup Eth2 + VirtualWlan1 ethernetlerini bu yeni bridge 'ın portlarına dahil edelim.

işlem bu kadar 🙂

Gönderildi : 03/06/2015 19:15

Paylaş: