Forum

Kablosuz ağ hızı

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kablosuz ağ hızı

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,331 Görüntüleme
(@olcaytosun)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar örneğin bir tane kablosuz modem ve 10 tane kullanıcı mevcut.Bu kullanıcılardan bir tanesi kablolu olarak bağlanırsa diğer 9 kablosuz kullanıcının fark edilebilir oranda hızını düşürür mü yani etkiler mi hızını.Malum kablolu bağlanan daha hızlı bğlandığı için diğer kablosuzların hızından çalar mı?

Gönderildi : 30/12/2013 14:54

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Evt. Kablo ile bağlanan bağlantı muhtemelen 1000 Mbps olucaktır, kablosuzların en çok 300Mbps band genişliği olduğu ortamda malesef durum ortada.

Gönderildi : 30/12/2013 14:56

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Modem üzerindeki port muhtemelen 100Mb tir, en dandik güncel kablosuz bağlantıda günümüzde 54Mb civarı. Çok da farkedeceğini sanmam fakat kablo kaliteliyse elbette biraz avantajı olacaktır.

Kullanıcıların kullanımına da bağlı tabi ki, tutup ta bir tane kablosuz bağlanan kullanıcı video seyrediyorsa veya download yapıyorsa kabloluda dahil diğerlerinin hızları düşecektir. 

Gönderildi : 30/12/2013 16:38

(@olcaytosun)
Active Member
Konu başlatıcı

yani aslında ben şöylede düşündüm kablosuzlar sinyal alarak çalışıyor bir kullanıcı sinyal almaktan vazgeçerse diğer kullanıcılara hatta daha çok sinyal gidip ufakta olsa hızlarında artma bile görülebileceğini düşünmüştüm yanılıyor muyum?

Gönderildi : 30/12/2013 20:29

(@ugurburma)
Üye

Dediğiniz hız olayı modem veya switch in bandwith i alakalı düşer veya artar. Aşağıdaki makaleyi bir inceleyin.

http://www.hakanuzuner.com/index.php/netlimiter-ile-bandwidth-hizi-ayarlama.html  

Gönderildi : 30/12/2013 20:31

(@olcaytosun)
Active Member
Konu başlatıcı

açıkcası yurtta kalıyorum ve kablolu bağlandığım için arkadaşlar sen bizi internet hızımızı yavaşlatıyorsun diyolar.bende benimle alakası olmadığını sadece benim hızlı girip ama sizin hızınızı etkilemediğimi açıklamaya çlışıyorum 🙂

Gönderildi : 30/12/2013 20:51

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Şimdi konu band genişliğine girince ayrı yöne gidiyor tabi. Band genişliği tüketimi fiziksel ve uygulama bazlı düşünmelisin. 100 Mbps bir bağlı bir kullanıcının uygulama istekleri ne olursa olsun o hattan alabileceği paket band genişliği bellidir.

Eğer hattınızda gereğinden fazla trafik oluşturan unsurlar olduğunu düşünüyorsanız bunu kullanıcılar,aktif network cihazları, uygulamalar gibi ele alın ki sonuca ulaşmak mümkün olsun. Paylaşımlı ortamlarda en çok yaşanan sıkıntı adil kullanım, bu işler için çişitli 3party uygulamalar  kullanabilirsiniz. Ayrıca kullanıcıların bağlantılarını kısıtlayabilmek için UTM firewall düşünebilirsiniz.

Artık UTM cihazları her ölçekte üretiliyor alıp kullanmaktan çekinmeyin derim.Diğer yönden paket bazında hizmet kalitesi standartlarını ayarlamak için network te QoS yapılandırmasını uygulayın böylelikle hizmet standartları oluşturmak mümkün olur.

Şimdiden kolaylıklar dilerim..!! 

Gönderildi : 30/12/2013 20:53

(@olcaytosun)
Active Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim..

Gönderildi : 30/12/2013 21:21

(@ugurburma)
Üye

açıkcası yurtta kalıyorum ve kablolu bağlandığım için arkadaşlar sen bizi internet hızımızı yavaşlatıyorsun diyolar.bende benimle alakası olmadığını sadece benim hızlı girip ama sizin hızınızı etkilemediğimi açıklamaya çlışıyorum 🙂

Arkadaşlarınızın bağlandıkları cihazların network adapter hızları düşük veya AP ile uyumsuz olabilir. Örneğin notebook un hızlı ve gayet güzel bağlandığı AP de Ipad daha yavaş bağlanabilir. 

Gönderildi : 31/12/2013 12:11

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar örneğin bir tane kablosuz modem ve 10 tane kullanıcı mevcut.Bu kullanıcılardan bir tanesi kablolu olarak bağlanırsa diğer 9 kablosuz kullanıcının fark edilebilir oranda hızını düşürür mü yani etkiler mi hızını.Malum kablolu bağlanan daha hızlı bğlandığı için diğer kablosuzların hızından çalar mı?

DrayTek AP cihazları çift kademeli Bant Genişliği yönetimi yapabiliyorlar. Basitçe bant genilşliği elveriyorsa şu kadar kullansın toplam kullanıcı sayısı bant genişliğini tüketmiş ise adam başı şu değere çek diyebilirsiniz. Çok pahalı olmayan bir bedelle de sahip olabilirsiniz.

Gönderildi : 02/01/2014 19:46

(@emircankurtkan)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Eğer video izliyorsan, facebooktan kişilerin albümlerini dolaşıyorsan bu network hızını aşırı derecede yorar.

Örneğin 8 mbit internetiniz varsa facebookta png formatında yüklenen bir resim 1,2 mb olsa ve siz bu resmi görüntülemeye çalışsanız ve hat tamamiyle boş olsa dahi 1,5 saniye boyunca hattı işgal edersiniz.Eğer hat biraz doluysa bu süre 3 saniyeye çıkar ve yeni bağlantı açmak isteyen kişilerde aşırı bir yavaşlama olur. İnternette kullanımınıza göre değişir. Heleki video izlemek tüm hattı kitletir. Fizy gibi sitelerden müzik dinlemekte aynı yönde etkiler.

İnternet hızınızı bilmiyorum fakat kablolu veya kablosuz bağlanmanız birşeyi değiştirmez. Asıl önemli olan dış hattınız. Çünkü 54mbit/s  hızla bağlansa 11 kişi için kişi başına 400 kbit/sn hız verebilir. Buda sitelerde dolaşmak için normal bir hız. 

Tabi modemin hattı eşit olarak dağıtmadığını unutmayın. 

Gönderildi : 13/01/2014 12:22

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Modem üzerindeki port muhtemelen 100Mb tir, en dandik güncel kablosuz bağlantıda günümüzde 54Mb civarı. Çok da farkedeceğini sanmam fakat kablo kaliteliyse elbette biraz avantajı olacaktır.

Kullanıcıların kullanımına da bağlı tabi ki, tutup ta bir tane kablosuz bağlanan kullanıcı video seyrediyorsa veya download yapıyorsa kabloluda dahil diğerlerinin hızları düşecektir. 

Hocam konuyu yeniden okuyunca kaırdığın nokta, 100 mbit olan o portun arkasında olan chip in bant genişliği 400 Mbit olabilir ama o wifi entegrasinin topam bant genişliği 54 Mbit yani bağlı adam başı 54Mbt değil toplam kişi kadar 54Mbit. Basitce bugün piyada 300 Mbit olarak satılan cihazlar teoride o hızı yapar ama pratikte ve toplamda 40 ~ 120 Mbit sınırlarını pek geçemezler......

Gönderildi : 14/01/2014 05:08

Paylaş: