Forum

Ağ Monitor Edebilme

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağ Monitor Edebilme

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
393 Görüntüleme
(@AhmetGermenli)
Gönderiler: 179
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,aranıza yeni katıldım ve ayağımın tozuyla öğrenmek istediğim bir konu var.
Networklerde oluşan sorunlar ve tıkanıklığı gidermek için Network Monitoring yazılımları mevcut bunların bazılarına
baktım ve kurulum önerileri var 1- Managament Switch ile Port Monitor 2-Araya HUB koyarak 3- Network TAP Cihazı
Bunların olmadığı durumlarda ise SNMP destekli yazılımlar ile yapılabiliyormuş peki bu yazılımı kullanabilmem için
Switch'in SNMP desteği gerekiyormu, izlenecek olan tüm networkteki PC'ler Server vs SNMP protokolü kurulu ve yapılandırılmış 
olması gerekiyormu.(Yoksa başka Protokoller üzerinden mi bu bilgileri topluyor.)
Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/11/2013 20:53

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

snmp destekli bir yazılım ile bilgiler topayacaksanız

bilgileri toplanacak tum cihazların snmp ayarları yapılandırılmış olması gerekli

Gönderildi : 15/11/2013 01:14

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Vasvi Hocam selamlar,

Bugün Birkaç program kurup deneme yaptım COLASOFT CAPSA,WIRESHARK gibi ben bunları kurduktan sonra trafiği capture ettiğimde baya benim networkumu monitor ediyor. Programların user manuellerinde önerilen ayarlar NetworkTAP MirrorPORT yada SNMP ayrarı filan yapmadım.

Trafiği nasıl Capture ediyor acaba

Gönderildi : 15/11/2013 01:31

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Vasvi Hocam selamlar,

Bugün Birkaç program kurup deneme yaptım COLASOFT CAPSA,WIRESHARK gibi ben bunları kurduktan sonra trafiği capture ettiğimde baya benim networkumu monitor ediyor. Programların user manuellerinde önerilen ayarlar NetworkTAP MirrorPORT yada SNMP ayrarı filan yapmadım.

Trafiği nasıl Capture ediyor acaba

Wireshark bireyseldir, yani genel networkün değil sizin cihazın network le olan iletişimini kaydeder diğer Ip adreslernden geldiğini gördüğünüz paketlerde muhtemel broadcast paketleri.

Hocam sen tam ne yapmak istiyorsun ? mesala milletin maillerini msn kayıtlarını ilan mı görmek istiyorsun ?

Gönderildi : 15/11/2013 03:51

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ertan Hocam Merhaba

Yok Hocam kimsenin özelini dinlemek istemiyorum da ben meraklı biriyim bende takıntı oldu nasıl yapılıyor anlamak istiyorum. eğer vaktiniz varsa biraz bahsedermisiniz.Teknik olarak bu işler nasıl oluyor

Networklerde oluşan sorunlar ve tıkanıklığı gidermek için Network Monitoring yazılımları mevcut bunların bazılarına

baktım ve kurulum önerileri var 1- Managament Switch ile Port Monitor 2-Araya HUB koyarak 3- Network TAP Cihazı

Bunların olmadığı durumlarda ise SNMP destekli yazılımlar ile yapılabiliyormuş peki bu yazılımı kullanabilmem için

Switch'in SNMP desteği gerekiyormu, izlenecek olan tüm networkteki PC'ler Server vs SNMP protokolü kurulu ve yapılandırılmış

olması gerekiyormu.(Yoksa başka Protokoller üzerinden mi bu bilgileri topluyor.)

Gönderildi : 15/11/2013 13:24

(@ertanerbek)
Famed Member

Ertan Hocam Merhaba

Yok Hocam kimsenin özelini dinlemek istemiyorum da ben meraklı biriyim bende takıntı oldu nasıl yapılıyor anlamak istiyorum. eğer vaktiniz varsa biraz bahsedermisiniz.Teknik olarak bu işler nasıl oluyor

🙂 hocam size bir kursa tasviye etmek lazım, ama basit anlamda bilgisayarıma ne geliyor ne gidiyor dinlemek isterseniz wireshark kullanılabilir ama protokoller sevyeler derken birkaç ansiklopedi boyutunda.

Gönderildi : 15/11/2013 14:19

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam Güzel cevap 🙂 en azından kısaca SNMP ile dinleme yaparken Switchlerde SNMP desteği ve ayararı gerekirmi 

Windows Client PC lerde SNMP ayarı yapmak gerekirmi acaba  

eline sağlık hocam 

Gönderildi : 15/11/2013 14:24

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam Güzel cevap 🙂 en azından kısaca SNMP ile dinleme yaparken Switchlerde SNMP desteği ve ayararı gerekirmi 

Windows Client PC lerde SNMP ayarı yapmak gerekirmi acaba  

eline sağlık hocam 

Evet SNMP iki türlü çalışır birisi public birisi private public taraf genelde açıktır snmp programı ile data çekebilirsiniz değilse switch yada dinlenecek cihazda açmalısınız private tarafı şifrelidir onunda şifresini client tarafında ayarlayabilirsiniz. Ama SNMP den ihazın durumu hakkında bilgi alırsınız.

Gönderildi : 15/11/2013 14:55

(@AhmetGermenli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim hocam

Gönderildi : 15/11/2013 15:34

Paylaş: