Forum

Uzak Bilgisayarlar ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uzak Bilgisayarlar arası dosya paylaşımı ve terminal

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,673 Görüntüleme
(@CAGLARCETIN)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar aranıza yeni katıldım. daha önce makalelerinizi çokça okumuştum ama aranızda olmak bu güne kısmetmiş. Benim sorum şu; Bir işyeri içerisinde kullandığımız bir programı farklı şehirdeki bir bilgisayarla belirli periyotlarda senk. ederek o şehirdeki bilgisayarda da aynı programı kullanabilirmiyiz? Terminal gibi? 

Şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 11/09/2013 11:44

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Merhabalar öncelikle konu başlığını değiştirmeniz gerek. forum kuralları gereği bu şekilde bir başlık açarak konuya yanıt alamayabilirsiniz.

2. olarak terminali mi replike etmek istiyorsunuz yoksa özellikle bir program mı ? yada dosya mı ? replike etmek istediğiniz nedir ? konu hakkında detay verebilirseniz yardımcı olabilirim

Gönderildi : 11/09/2013 12:24

(@CAGLARCETIN)
Active Member
Konu başlatıcı

cevabınız için teşekkürler.

Yapmak istediğim şey tam olarak şöyle; kullandığımız cari ve stok programını diğer ildeki şubemizde de aynı şekilde tarminal gibi kullanmak? Bilgiler aynı olsun iki ilde de aynı veritabanı olsun istiyorum? Bu mümkün müdür?

Gönderildi : 11/09/2013 14:58

(@AhmetKoseoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member

konuyu takip ediyorum aynı şekilde kullandığımız muhasebe yazılımını başka şehirde takip etmek istiyoruz anlık veri çekmek şuanki adsl yapısıyla mümkün değil database firebird 

Gönderildi : 11/09/2013 15:55

(@davuteren)
Noble Member

DB senkonizasyonu size çok maliyetli olur ya da çok sıkıntı yaşarsınız anlık kayıtlar olacağı için bana gore riskli olur. internet alt yapınızı güçlendirerek merkez ofiste bir sunucu açıp kullanıcıları oraya bağlanmasını sağlarsanız ve merkez ofisteki kullanıcılar da uzaktan bağlanmadan local den kurulum yaptırılarak çalıştırılırsa daha verimli olacağı inancındayım.

Gönderildi : 11/09/2013 17:20

(@CAGLARCETIN)
Active Member
Konu başlatıcı

çok özür dileyerek biraz daha açarmısınız acaba?

internet hattı için hangi bant genişliği uygun olacaktır.

sunucu için dns server ve file server nasıl birşey yapılacak?

Gönderildi : 11/09/2013 17:54

(@AhmetKoseoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member

Ben bildiğimce yardımcı olayım size, zaten hali hzırda şuanda kurulu sisteminiz bir server gibi çalışmakta sizin yapmanız gereken sadece gerekli portları açmak olacak. Mevcut altyapınızla hangi db'yi kullanıyorsa sistem onun gerekli portlarını bulup modem üzerinden açmanız gerekmekte. Client yazılımındada uzak bilgisayarınızın ipsi portunu yazıp bağlantıyı kuracaksınız.  

Gönderildi : 12/09/2013 18:07

(@davuteren)
Noble Member

cağlar bey total de uzak ofislerdeki kullanıcı sayınıza bağlı internet hızınızı yükseltmeniz gerekir. örneğin şuan merkez ofiste 10 kullanıcınızın ERP programını kullandığını düşünelim. diger kullanıcıların da bu sunucuya uzaktan bağlayabilmeniz için öncelikle kullanıcı sayınız kadar cal lisans almanız gerekicek sonrasında kullanıcılarınız uzaktan bu sunucuya oturum açıp kullanıcaklar. bu evrede şu şekilde yol izlemenizi tavsiye ediyorum. bölgeler ve merkez arasında vpn kurulumu yapın. digger türlü hack lenme riskiniz olabilir. herşey tamam olduğunda kullanıcı basalt/çalıştır a gelip mstsc yazıp gelen ekrana sunucunun ip adresini yazıp uzak oturum açıcak sizde erp programının kısayolunu oraya oluşturarak program kolaylıkla kullanımını sağlamış olacaksınız. umarım anlatabilmişimdir.

Gönderildi : 12/09/2013 20:08

(@CAGLARCETIN)
Active Member
Konu başlatıcı

çok teşekkürler cevaplarınız için

en kolay bu şekilde çözebiliriz anladım. peki kullanıcılar bağlanmadan sadece dosyaları çift taraflı senkronize ederek iki ofiste de aynı verileri işleyebilirmiyiz? yada ortak bir sunucudan iki ofise de paylaşım vererek? anlatamadım sanırım 😀 

[url= http://p1309.hizliresim.com/1f/d/smg9j.pn g" target="_blank">http://p1309.hizliresim.com/1f/d/smg9j.pn g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 12/09/2013 20:31

(@davuteren)
Noble Member

şu programın kurulu olduğu sunucu örneği benim anlatmak istediğim konu. ortada bir sunucu var ve herkez bu sunucuya uzak masaüstü ile bağlanıyor. ticari program kullanıyor 😉

Gönderildi : 13/09/2013 12:11

Paylaş: