Forum

Draytek AP 800 ile ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Draytek AP 800 ile farkli VLAN

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
493 Görüntüleme
(@SerxanSherifov)
Gönderiler: 330
Honorable Member
Konu başlatıcı

Access Point tavsinenize binaen Draytek AP 800 aldik. Farkli Vlan-lar uzerinden internete cikis ayarlamak istiyorum. Switchlerimiz HP procurve 2510. AP uzerinde  

ayarini yaptim.

switchte AP-nin bagli olan portu tag ettim. UTM uzerinden AP-in ait oldugu vlan-a ait DHCP ayarlarini yaptim ama UTM ile AP arasinda baglanti kurulamiyor.

Ne yapmaliyim? 

Gönderildi : 04/09/2013 03:32

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Access Point tavsinenize binaen Draytek AP 800 aldik. Farkli Vlan-lar uzerinden internete cikis ayarlamak istiyorum. Switchlerimiz HP procurve 2510. AP uzerinde  

ayarini yaptim.

switchte AP-nin bagli olan portu tag ettim. UTM uzerinden AP-in ait oldugu vlan-a ait DHCP ayarlarini yaptim ama UTM ile AP arasinda baglanti kurulamiyor.

Ne yapmaliyim? 

Merhabalar,

Switch zerinde

Ap nin takılı olduğu port : Modu Trunk olacak SSID lerin üye olması gereken VLAN ların hepsine üye olacak

Routerın takılı olduğu port : Modu Trunk olacak ve network üzerinde ki tüm vlanlara üye olacak.

DrayTek cihazında SSID lerin her birisi için VLAN tanımı yapılacak ve mümkünse VLAN 0 ve 1 gibi vlanlar kullanılmayacak ( bir network kuralıdır vlan 1 management vlan zaten )

Gönderildi : 05/09/2013 21:19

(@SerxanSherifov)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey ilgilendiginiz icin tesekkur ederim.

2 SSID uzerinden yayin yapmak istiyorum. 118 (default vlan 0) ve BOTL WiFi (vlan 101). Draytek ap 800 cihazinin A1 portundan switchde vlan 101-e trunk (hp icin TAGED) olmus porta uplink attim. BOTL wifi (vlan 101) bagli olan notebookdan switch vlan 101-de olan pc-e ping attigimda geri donusum yok. Switch uzerinde vlan101-e ait olan 2 pc arasinda ping problemi yok.

AP-in ayarlamasindami problem var? Ne yapmaliyim?

Gönderildi : 06/09/2013 21:58

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhabalar,

Üstteki çizime göre basitce yapılması gereken,

1. reth1 portunda gerekli vlan sanal portlarının oluşturulması

2. seth1 portunun gerekli vlanlara üye yapılarak, trunk moda alınması

3. seth24 portunun gerekli vlanlara üye yapılarak, trunk moda alınması

4. aeth1 yani ap için hangi ssıd den gelen paketlerin hangi vlan ile gönderileceğinin cihaza bildirmek basitce wifi menüsüdne ssıd lerin yanına vlan tagını yazmak yeterli.

İşin özünde Ap cihazında pek bir şey yapılmıyor, işlemler switch ve route cihazı üzerinde yapılıyor

Gönderildi : 07/09/2013 12:50

(@SerxanSherifov)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Ertan bey yardiminiz icin tesekkur ederim. Router ayari yalnis yapilmis. Problem cozuldu.

Gönderildi : 08/09/2013 15:33

(@ertanerbek)
Famed Member

Çözülmesine sevindim AP800 oldukça güzel özellikleri olan bir cihaz stabil network yapıları hakkında sorularınız olursa cevaplamak isterim.

Gönderildi : 09/09/2013 02:10

Paylaş: