Forum

Metro Ethernet Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

Metro Ethernet Hk.

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
553 Görüntüleme
(@mustafabali)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Şirkete Metro ethernet hattı çektirmeyi düşüüyoruz, 10 Megabit kadar firmamız bayrampaşa da güngörende şubemiz var yaklaşık 20 tane bilgisayar ve üretim programı kullanıyorlar. Türk telekom ile görüştük altyapı maliyetlerini karşılıyorlar. Aylık 1700 TL gibi bir bağlantı ücreti istiyorlar, 10 megabit metro ethernet ile bağlantı sorunu yaşarmıyım ve yedek hatta alabilirsiniz 1 saniye geçmeden sıkıntı olursa yedek hattın devreye girdiğini belirttiler fakat o da tabiki ayda artı 1700TL, Benim önemli sorunum metro etherneti kurduktan sonra online olarak 20 bilgisayar bizim sistemimize bağlanabilirlermi ip üzerinden şu anda adsl var 8Megabit bağlantı çok yavaş ne kadar fark yarattırır bize merak ediyorum  bilgisi olan varmıdr.metro etherneti draytek 2830 'a bağlayacağız.Arkdaşlar Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gönderildi : 25/07/2013 15:56

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Öncelikle alacağınız ME hattın türünü belirtmemişsiniz ancak sanıyorum Internet alacaksınız(?)

Asıl amaç güngörendeki kullanıcılarınızın bayrampaşaya bağlanması ise almanız gereken hat türü ME Noktadan Noktaya Şehiriçi 10 Mb tir. Bu hat dış dünyaya açık olmadığından direkt erişim sağlarsanız.

20 bilgisayarın mevcutta adsl üzerinden merkezinize hangi metod ile bağlandığını (rdp, ipsec vb) söyleyebilirseniz yorum yapabiliriz.

ME hattı ME hat ile yedeklemek talihsizlik olur eğer farklı santralden gelmeyecek ise ki gelme ihtimali oldukça düşük.

Bu arada TT sadece hattı çeker ve me switch i konumlandırır, sonrasındaki konfigurasyon size ait olur. Bu hattı sonlandırdığınız ekipmanın 10 Mb değil de ileride hattınızın upgrade olasılığına karşı 20 Mb vs. daha yüksek kapasitede bir ekipman olmasını Cisco 1941 vb.  )ya da draytek eş değer nedir bilemiyorum)sağlamanız yararlı olur.

İyi çalışmalar

Gönderildi : 25/07/2013 16:17

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

Şubeden mi 20 kişi bağlanacak ?

Üretim programı dediğiniz terminal serverda çalışır mı ? bilginiz var mı ? 

metroyu 2830 a bağlayabilirsin.

Eğer programınız terminal server dan çalışabilirse uzak ofisler aradaki vpn ile ts bağlanırlar çalışırsınız.

Gönderildi : 25/07/2013 16:52

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

Sırası ile

WAN >> Internet Access kısmına girin
WAN2 için  Static or Dynamic IP kısmını seçin ve detail page buttonuna basın
Enable   seçin
Specify an IP address seçerek telekomdan aldığınız IP adreslerini girin

Telekom bu hat için size VLAN tanımlaması yapmış ise  sırası ile

WAN >> General Setup girin
wan2 seçin
VLAN Tag insertion seçip Tag value kısmına size verilen tag değerini girp ok buttonuna basın

Cihaz size firewall açıkken 100 Mbit/s kadar hizmet edebilir üstü bir hızda zaten DrayTek kullanmak mantıklı olmaz 100 Mbit üzeri bir trafik için Fortigate/Sonicwall filan almak lazım.

* 100 Mbit hız simetrik aktif aktif çalışma içindir tek taraflı olarak cihazın kapasitesi 250 Mbit tir.

Gönderildi : 25/07/2013 17:20

Paylaş: