Forum

Ayni ağ'a 2 modem n...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ayni ağ'a 2 modem nasıl bağlanır?

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
718 Görüntüleme
(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member
Konu başlatıcı

10 bilgisayardan oluşan Standart bir ağ, adsl ile lnternete bagli. Bir 3g modem alarak ağ'a dahil etmek istiyorum. Adsl hatti kesildiginde, 3g modemi çaliştirarak interneti 3g hattindan saglamak istiyorum. Dhcp kullanmiyoruz, pc ler manuel ip aliyor. Bu işi başarmak için gateway kismina her iki modemin ip sini mi yazacagiz?

Yani; 

Adsl modem 10.0.0.1 

3g modem 10.0.0.2 

Tum pc ler manuel ip alır, gateway kisminda ve dns kisminda her iki modemin ip numarasi da olacak. Hangi agda net varsa, ordan otomatik internet gelir. Birinde kesilirse digerinden otomatik devam eder. 

Gönderildi : 28/07/2013 02:04

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Levent Bey,

İki tane gateway yazarsanız sorunlardan başınızı kaldıramazsınız. Bunun yerine size önerim Draytek 2710 serisi bir modem almanızdır. Bu modem ile 3G üzerine takın hat kesildiğinde otomatik kendisi devreye giriyor. Bu şekilde tek bir modemle işinizi rahatlıkla halledebilirsiniz.

Gönderildi : 28/07/2013 02:24

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Rafet bey, esasinda sistem tam oyle degil. Ben basitce ozetledim ancak hata ermişim.

Fortigate 110c var ve 2 adsl hatti mevcut. Iki adet modem var ve modemler bridge mod olarak ayarli.wan1 ve wan2 olarak fgt'ye giriyor.

Internet fgt 'de olusuyor.

Adsl hatlarım kesilince 3g modem ile sisteme internet saglamak istiyorum.

Sistemimde dhcp kapali, pc'ler manuel IP alır. Dns olarak server 2003 sunucum ayarli. 

Modemlerin birini önerdiginiz modemle degişirsem sanirim yine çözülmez.

Yorum için teşekkürler. 

Gönderildi : 28/07/2013 02:40

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Evet sorun çözülmez. Ama fortigate üzerinde 3G modemi takıp aktif edeceğiniz bir alanınız yok mu ?

Gönderildi : 28/07/2013 03:30

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Evet sorun çözülmez. Ama fortigate üzerinde 3G modemi takıp aktif edeceğiniz bir alanınız yok mu ?

Öyle bir imkan varmış evet, ancak bir kaç konu inceledim, deneyen olmuş ve başaramamış.

Peki neden iki gateway girince sorun yaşayacağım? Sonuçta birinde net varken, diğeri kapalı kalacak, dolayısıyla down olduğu için yanıt vermeyecek ve pc tarafından dikakte alınmamalı diye düşünüyorum.

Yorumunuz için teşekkürler.

Gönderildi : 28/07/2013 16:02

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Fortide 3G modeme doru policy base routing yazın yani o iki hat gidince trafik 3G ye gitsin.

Gönderildi : 29/07/2013 02:10

Paylaş: