Forum

2 veya daha fazla m...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2 veya daha fazla modemi internet cafede tek bir ana makinadan...

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
422 Görüntüleme
(@muhammedyucal)
Gönderiler: 101
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar kolay gelsin. Cafemde 40 tane bilgisayar var. 15-20 adet daha alıcam. Ancak doğal olarak internet hızı ve yükü epey sıkıntıya girecektir. Kullandığım hat superonline fiber 20mbit. gelen 2. hatta aynı şekilde olacak. 
Çeşitli araştırmalar yaptım. En kolay çözüm ana makinaya 2. bi ethernet takmak gibi görünüyor. Ancak şöyle bir sıkıntı var. 60 makinanın hepsi birbirini ağ üzerinden görebilmeli. İşi bilenler sanırım demek istediğimi anlamıştır. Bazı cihazların olduğunu gördüm. 4 hattı birleştirebiliyor. Ancak kararsız kaldım. O cihaza da gerek kalmadan yapılabilirmi..

Bana yardımcı olursanız sevinirim. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/07/2013 05:48

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

mikrotik rb1000 cihazını al, bu cihazla biz 3 tane interneti hattını birleştirdik ve dağıttık.

bu cihaz üzerinden dhcp server özelliği ile ip grupları oluşturup, interneti mac adreslerine göre limitleyebiliyorsun.

her bilgisayar en fazla 1mbit bant genişliği kullansın dersin, fazlasını kullanamayacağı için internette kasılmaz.

miktroik rb1000 cihaz üzerinde firewall kuralları da yazabiliyorsun, güvenlik için.

ayrıca mikrotik rb1000 ile Network Load Balancing özelliğini de kullanırsan, a modemde internet giderse b modem kaldığı yerden devam eder.

bu sayede tüm bilgisayarlar 2 interneti birden kullanıyor. 2adet 25mbit interneti 100pc kullanıyor.

Gönderildi : 21/07/2013 12:37

(@Atillailhan)
Gönderiler: 116
Estimable Member

error! missing mesage!

Gönderildi : 21/07/2013 12:42

(@muhammedyucal)
Gönderiler: 101
Estimable Member
Konu başlatıcı

cevaplarınız için  teşekkür ederim. bu söylediklerinizi deneyip tekrar yardıma ihtiyaç duyarsam ulaşacağım size. 

Gönderildi : 23/07/2013 17:04

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

DrayTek cihazı kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 24/07/2013 04:22

Paylaş: