Forum

fiber modül ha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

fiber modül hakkında

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
593 Görüntüleme
(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Hocalarım,

uzun mesafe fiber modül ve kısa mesafe fiber modül hakkında sorularım vardı.

ISP den bize gelen hat fiber sonlandırıcıda bitiyor, buradan BB switche geliyor.

şöyle bir sorum var BB switche gelen hat için hangi 10g modül kullanacağız uzun mesafe mi kullanmalıyız kısa mesafe mi?

uzak mesafeden gelirken önünde fiber sonlandırıc var ekstra uzun mesafe fiber modüle ihtiyaç olur mu?

teşekkürler 

Gönderildi : 14/01/2013 20:24

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar Hocalarım,

ISP den bize gelen hat fiber sonlandırıcıda bitiyor, buradan BB switche geliyor.

şöyle bir sorum var BB switche gelen hat için hangi 10g modül kullanacağız uzun mesafe mi kullanmalıyız kısa mesafe mi?

uzak mesafeden gelirken önünde fiber sonlandırıc var ekstra uzun mesafe fiber modüle ihtiyaç olur mu?

teşekkürler 

Üstad soruyu tam anlamadım ama gibicleri kullanırken karşılıklı olarak aynı olması lazım. Kısa mesafede multi core sx kullanabilirsin.

Gönderildi : 14/01/2013 23:09

(@alperenselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Hocalarım,

teşekkürler 

Üstad soruyu tam anlamadım ama gibicleri kullanırken karşılıklı olarak aynı olması lazım. Kısa mesafede multi core sx kullanabilirsin.

Ertan hocam saygılarımla,

şöyle özetliyim fiber sonlandırıcıdan çıkacak ve BB switche girecek fiber modül uzun mesafe gbic mi olmalı kısa mesafe gbic mi

ikisi de aynı kabinde, yani ekstra bir daha uzun mesafe bir modül almam gerekiyor mu fiber sonlandırıcı arkasına.

Gönderildi : 14/01/2013 23:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Mesafe nedir? Uzun mesafelerde single mod kısa mesafece mutli mode kablo kullanılır.
Ayrıca switch modeli nedir? Farklı ürünlerde farklı özellikte cihazlar kullanılabiliyor.

Örneğin benim localimdeki panolar arası fiber ve 200 metreyi geçen mesafe yok bu nedenle mutli mode fiber kablo ve bunları switc üzerine girmek için LC SX gbic kulalnıyorum. Tabli LC gbic'ler fiber kabindeki SC modül üzerinden switche geliyor.

Siz biraz daha detay verirseniz iyi olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/01/2013 23:56

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhabalar Hocalarım,

teşekkürler 

şöyle özetliyim fiber sonlandırıcıdan çıkacak ve BB switche girecek fiber modül uzun mesafe gbic mi olmalı kısa mesafe gbic mi

ikisi de aynı kabinde, yani ekstra bir daha uzun mesafe bir modül almam gerekiyor mu fiber sonlandırıcı arkasına.

Üstad http://en.wikipedia.org/wiki/Fibre_Channel burada fiberin mesafeleri var single yada multi core ki ben multi öneririm sort alacaksın. Fiberin short olanı 2 - 175 metre arası zaten 😀 kabin diyorsun ....

Gönderildi : 15/01/2013 00:12

(@alperenselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Hocalarım,

teşekkürler 

Üstad http://en.wikipedia.org/wiki/Fibre_Channel burada fiberin mesafeleri var single yada multi core ki ben multi öneririm sort alacaksın. Fiberin short olanı 2 - 175 metre arası zaten 😀 kabin diyorsun ....

hocam biliyorum da işte biri bana uzuk mesafe 10g ile sonlanan bir swtichde tekrar 10g çıkarmak için uzun mesafe MM kullanılması gerektiğini söyledi de orada tereddüte düştüm.

fiberden gelene 10g SM , aralarda 10g MM koymayı düşünüyorum yoksa. 

Gönderildi : 15/01/2013 00:15

(@ertanerbek)
Famed Member

Bu arada unutmadan BB switchden kaç Mbit bağlantı alıyorsun da fiber takacan hocam ya, bakırın karşımı mı az geldi 😀

Gönderildi : 15/01/2013 00:17

(@alperenselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Mesafe nedir? Uzun mesafelerde single mod kısa mesafece mutli mode kablo kullanılır.
Ayrıca switch modeli nedir? Farklı ürünlerde farklı özellikte cihazlar kullanılabiliyor.

Örneğin benim localimdeki panolar arası fiber ve 200 metreyi geçen mesafe yok bu nedenle mutli mode fiber kablo ve bunları switc üzerine girmek için LC SX gbic kulalnıyorum. Tabli LC gbic'ler fiber kabindeki SC modül üzerinden switche geliyor.

Siz biraz daha detay verirseniz iyi olur.

mesafe kısa 1-2m aynı kabindeler. ama işte başımdakiler nedense büyük düşünüyorlar.

bütün bağlantılar SM çalışsın dediler az önce MM ile arasındaki fiyat farkı çok etkilemez diye.

peki benim şöyle bir sorum olacak bana göre saçma ama belki oluyordur.

bir taraf kabloda 10g bir taraf 1g fiber modül ile çalışır mı

Gönderildi : 15/01/2013 13:40

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

iş gbic modüllerde diye bitiyor bence. Uç tarafta ne ise karşısında da ondan olması gerekir.

Gönderildi : 15/01/2013 14:26

Paylaş: