Forum

Aynı ayarlara sahip...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı ayarlara sahip 2 noktadan birine ulaşılamaması

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
392 Görüntüleme
(@EmrahBaysan)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bir proje kapsamında kamera networkü kurdum. Projenin sorun olan bir kısmı aşağıdaki resimde görülebilir.

Proje sorunlu kısım resmi

Önce sistemi kısaca açıklayayım.

Hp omurgada benim kullandığım 500 ve 501 vlanları var. Bunlara da resimde görülen ip ler verilmiş. Switchler de ayrıca 253 vlan ı üzerinde tanımlanmışlar.

500 vlanını kayıt 501 vlanını izleme için kullanıyorum.

Alcatel Edge 2 de 1-15 arası portlar vlan 500 16-20 arası portlar vlan 501 üyesi.

Kameralar 1-3 arası portlara takılılar.

Sorun serverdan 2 ve 3 numaralı kameralara ulaşabilmeme rağmen 1 numaralı kameraya ulaşamamam.

Bu sorun kapsamında bazı testler yaptım.

Alcatel edge 2 ye laptopumu bağladığımda kamera 1 e ulaşıyorum. 

Resimde görülen güvenlik notası bilgisayarından da ulaşabiliyorum.

Hatta Alcatel edge 2 ye bağladığım laptoptan server a da ulaşıyorum.

Kameranın 10.50.2.23 olan ip sini de başka kullanılmayan ip ile değiştirdim sorun devam ediyor.

Kamera bozuktur gibi bir düşünceye kapılıp sağlam kamerayla değiştirdim. Sorun devam ediyor.

Kamera ip sini 10.50.32.23 yapıp vlan 501 portuna takarsam kameraya serverdan ulaşabiliyorum.

Ek sorularınız olursa cevaplarım.

Sorunu nasıl aşabilirim.

Gönderildi : 17/11/2012 17:39

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Belki denemişsinizdir ama o kameranın bağlı oluğda diğer kameralardan brisni taktınızmı sorunlu kamerayıda diğer kamera portuna takıp denedinizmi? Sanki bağlı olduğu port vlan ayarlarında bir sorun var gibi sizin yapmak istediginiz işi yapmak istemiyor gibi.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/11/2012 20:01

(@aliguven)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Kamera 1 'in bağlı olduğu port, diğer kameraların bağlı olduğu portlarla aynı konfigürasyon olmayabilir.

Kameranın arızalı olduğunu düşünüyorsanız, kamerayı direk laptop'ınıza takıp deneyebilirsiniz ? Erişememe problemi hala devam ediyor mu ?

Gönderildi : 17/11/2012 21:54

(@EmrahBaysan)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Denedim arkadaşlar.

O porta çalışan kamerayı taktım kamera çalışmaya devam etti. 

Çalışmayan kamerayı çalışan kameranın portuna taktım çalışmamaya devam etti.

Ben 500Vlan'ında bir şeyle çakıştığını ya da kabloda ilginç bir problem olduğunu düşünüyorum.Çünkü diğer kameralara ulaşıyorum. Ama aynı switche bağlı bu kameraya ulaşamıyorum. 🙁

O yüzden ip değiştirdim ama yemedi.

Mac adres çakışması da pek içime sinmiyor. 🙁

Ayrıca yazmayı unutmuşum. Ondan mıdır bilemem. Kamera arayüzünde network ayarlarına baktığımda multicast adresi olarak 239.0.0.0 aldığını görüyorum. Diğer kameralar 239.145.154.67 gibi spesifik ip ler alıyorlar.

Kamerayı direkt laptopa taksam, ya da kameranın bağlı olduğu switch e laptopumu bağlasam kameraya ulaşabiliyorum.

Gönderildi : 18/11/2012 04:26

Paylaş: