Forum

Sürüc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sürücüsüz yükleme

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
418 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Bildiğiniz üzere sunucudan OS isolarını çekerek yükleyebiliyoruz. Yani ağ kartlarının sürücüsünü yüklemeden yapıyoruz bu işi. Peki biz windows ortamında saatlerce boşuna mı kıvranıyoduk ağ kartlarının sürücülerini bulmak için ?

Gönderildi : 03/08/2008 14:12

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba,

Sanırım RIS den bahsediyorsunuz;

http://cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/19/windows-deployment-services-b-l-m-1.aspx

Gönderildi : 03/08/2008 21:43

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sanırım RIS den bahsediyorsunuz;

http://cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/19/windows-deployment-services-b-l-m-1.aspx

teşekkürler  ; Galiba anlatamadım ?

Madem ağ kartlarını sürücüsüz kullanabliyoruz. Neden  bu kartları üreten firmalar sürücülerini yazıyor. ne gerek var ?

Gönderildi : 04/08/2008 00:23

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Selam;

Ağ kartlarını sürücüsüz kullanabiliyoruz derken windows kurulduktan sonra herhangi bir driver yüklemeden networke bağlanabilmekten mi bahsediyorsu nuz? Şayet bundan bahsediyorsanız marka ve modeline göre değişmekle birlikte kullandığımız bir çok kartın yada mainboard ın driverları Windows XP den beri yüklenmemektedir, yani işletim sistemi bu driverları ya kendi referans listesinden bulup kuruyor yada internetten  bulup kuruyor şayet bulamadığı varsa sizden istiyor. Daha anlaşılır olması için bir örnek vermeye çalışayım; elinizde HP Laserjet 1200 model bir yazıcı var, bunu PC ye tektığınızda yeni bir donanım bulundu der ve kurulumuna başlar. Printer and Faxes kısmına gidip burdan HP yi seçtiğinizde bu yazıcının Windows tarafından tanınalar listesinde olduğunu göreceksiniz. İşte bu sebepten dolayı sizden yazıcının driver ını istemeden kurulumu gerçekleştirir. Ama benim size tavsiyem PC nizde bulunan driverları her ne kadar Windows tanısada manuel olarak kurmanızdır. Umarım sorunuzu doğru anlayıp açıklayıcı cevap verebilmişimdir.

Gönderildi : 04/08/2008 11:37

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

RIS ile kurulum yaparken ethernet kartının MAC adresi ile bağlanıp kurulum yapılır.

Windows  kurulduktan sonra networke bağlanmak için windows tanımamışsa ethernet kartını  tanıtmak gerekiyorki windows ortamında  networke mac adresine göre değil IP adresine göre bağlanırsınız.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 04/08/2008 12:57

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

PXE destekli netwrok kartları MAc adreslerini ağa yayınlayarak ortamdaki DCHP sunucularından IP adresi alırlar. O nedenle sürücüye ihtiyacınız yoktuır...

Sürücü ise İşletim sistemi ile donanım arasında haberleşmeyi sağlar...

Kolay gele 

Gönderildi : 04/08/2008 13:24

Paylaş: