Forum

Ethernet hattında a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ethernet hattında araya girip dinleme yapılabilir mi?

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
925 Görüntüleme
(@BtExpert)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Yapmak istediğim mesela pcden modeme giden kabloyu sökerek araya iki tane ethernet girişi olan bir cihaz koyarak bu cihazdan çıkan kabloyu modeme takarak arada dinleme yapmak istiyorum.Bunu yapmak için neler gerekir ayrıca linux ile neler yapılabilir.(Server üzerinde gerekli capture ve sniffer tarzı programlar ile yapıyorum bunu sırf merak ettiğim için sordum)

Gönderildi : 01/08/2008 17:25

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Layer 2 seviyesinde sniff eden bir cihaz kullanmalısınız.
Örnek transparent mode da bir fortigate fw,yada transparent desteği olan bir linux
selamlar

Gönderildi : 01/08/2008 17:32

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Bu iş için illa Linux olamsına gerek yok.. CAIN MS ortamında çalışan sağlam bir sniffer dır. Ayrıca Wireshark kullanabilirsin.. Hem linux hem de win versiyonu bulunuyor

Kolay gele 

Gönderildi : 01/08/2008 19:14

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Tabi bu işlemin kullanıcıların bilgisi dışında yapılmasının hem etik hemde yasal olmadığının bilincindesinizdir.

Gönderildi : 01/08/2008 19:16

(@alikemalturker)
Noble Member

Eğer şirkette poliçe varsa sorun olmaz... Yani kullanıcı işlemlerini kontrol edebiliriz gibi bir poliçeniz varsa hem etik olur hemde yasal.. Ancak yoksa başınıza iş alabilirsiniz. Ancak bu izlemeye anlayacak seviyede kullanıcı var mıdır? O da başka bir soru tabi 🙂

Gönderildi : 01/08/2008 19:25

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Ya varsa? Hatta olmasıda önemli değil şayet işi kurallarına göre yapmıyorsanız bence illegal bir işlem yapıyorsunuz demektir.

Gönderildi : 01/08/2008 19:33

(@alikemalturker)
Noble Member

Varsa zaten dinleyemecektir.. Çünkü o kullanıcı dinlemeye karşı gerekli tedbirleri almıştır... Dediğim gibi poliçe varsa sorun olmaz, yoksa illegaledir.

Gönderildi : 01/08/2008 19:53

(@BtExpert)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkürler.Benim bunu yapmak istediğim yer firewall ile modem arasında.Hub koysam başarılı olabilirmiyim? (Hub nerden bulucam o da bir sorun). Modem bridge mode da çalışıyor burada bir sorun çıkarmı ?

Gönderildi : 03/08/2008 12:33

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Firewall ın switch e olan uplinki bı HUB a takıp o HUB dan switch e bır uplınk verebılırsınız  ve o HUB ın portlarından bırınede baglayacagınız pc uzerınden dısarı cıkan butun trafiği sniff edebılmenız  gerekıyo pratık te hıc denemedım ama teorıde HUB un calısma  mantıgından dolayı çalışması gerekıyor.

Teşekkürler.

Cevaplar için teşekkürler.Benim bunu yapmak istediğim yer firewall ile modem arasında.Hub koysam başarılı olabilirmiyim? (Hub nerden bulucam o da bir sorun). Modem bridge mode da çalışıyor burada bir sorun çıkarmı ?

Gönderildi : 03/08/2008 18:04

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

Merhaba Cain i uzun süre kullanmış birisi olarak söyliyeceğim hub takmanıza gerek yok zaten programın çalışma kabaca belirlediğiniz ip adresinin kendisi olduğunu söyliyerek sürekli broadcast yapması bu sayese x kişinin modem kim sorgusuna benim diyerek (modemin ip sini girdiğinizi farz ediyorum) paketi alması ve modeme route etmesi sonucunda hem kişinin internetinin kesilmemesi hemde paket içindeki pek iyi niyetli olmasada her türlü şifre bilgisi (pop3 , http , SQL gibi) hemde kişinin bağlanmaya çalıştığı adres bilgilerini görebiliyor olmanızdır yalnız uzun süre dinleme yaptığınız durumlarda network bağlantılarını inanılmaz derecede yavaşlatacaktır bunuda göz önüne almanız gerekmektedir kolay gelsin.

Gönderildi : 04/08/2008 17:40

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Evet Alper Bey in belirttiği gibi Cain programını da  kullanabılırsınız ama uzun süreli izleme  rapor vb olusturacak ısenız Alper Bey in de  belirttiği gibi networkunuz yerlerde   srünüp avaz avaz  bağıracaktır 🙂 .

Teşekkürler.

Gönderildi : 04/08/2008 20:39

Paylaş: