Forum

ağ üzerinde pa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ağ üzerinde paylaşımda olan klasöre erişimde bekleme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,003 Görüntüleme
 MNN
(@nnergiz)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Ağ üzerinde bulunan ortak bir klasöre erişimde gün içerisinde sık olmamakla birlikte erişim sorunu yaşıyoruz.

Dosya 2008 Server üzerinde paylaşımda duruyor ve yarattığımız bir kullanıcı ile clientlar bu klasöre erişiyorlar.

Ancak bazı zamanlarda 2-3 saat o klasöre girmeyince sanıyorum ki zaman aşımından dolayı o klasörden windows otomatik çıkarıyor kişileri çünkü  2 saatin ardından tekrar tıklanınca klasörün açılması 30 saniye kadar sürüyor.

Ancak 1 kere beklenip 30 saniyesonra açılınca ondan sonraki tüm girişlerde hiç bir sıkıntı olmuyor.

Bu çok uzun bir süre değil ilk oturum açmak için ancak yine de bu sorunu aşabilmenin bir yolu var mıdır ?

Başına böyle bir sorun gelmiş olan arkadaşlar olabilir belki fikir paylaşabilirler.

Gönderildi : 23/06/2012 13:47

(@Anonim)
Gönderiler: 0

loglara bakacaksın

30 sn çok uzun süre

sıraya girmiyor nihayetinde ama oluşturulan kullanıcı profilleri problemliyse veya disk kapasite sorunları vs. varsa bekleme yapması beklenebilir. 

Gönderildi : 23/06/2012 13:54

MNN
(@nnergiz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

network profile ve group policy loglarına baktım pek bişey bulamadım

tam olarak önerebileceğiniz bir log var mı ? onu inceleyeyim

Gönderildi : 23/06/2012 14:04

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

network profile ve group policy loglarına baktım pek bişey bulamadım

tam olarak önerebileceğiniz bir log var mı ? onu inceleyeyim

Hocam sunucunun yerel gezginde o dizinlere erişirken sorun yaşıyor musunuz ?

Gönderildi : 23/06/2012 16:07

MNN
(@nnergiz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sorun bu ortak klasör client lara AĞ SÜRÜCÜSÜ olarak eklendiğinden ileri geliyormuş.

Araştırdım ve çözdüm burada paylaşıyorum ki belki birilerinin işini görür

Bu arada server tarafında bu klasöre erişimde herhangi bir sorun yaşamıyordum

Ağ sürücüsüne bağlantı yapılınca windows default olarak 15 dakika sonra bağlantıyı ağı ve bilgisayarı meşgul etmesin diye bağlantıyı kesiyormuş.

Bununla alakalı olarak eğer ki klasöre 15 dakika boyunca erişilmezse tıklanınca bağlantı yeniden sağlandığından arada zaman aşımı oluyormuş

Bunun çözümü için aşağıdaki linkte hem Fix It paylaşmışlar  hem de kod ile çözüm var

http://support.microsoft.com/kb/297684/tr

Teşekkürler yine de yanıtlarınız için

Gönderildi : 23/06/2012 17:00

Paylaş: