Forum

Hp v1910-48G 48 Por...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp v1910-48G 48 Port Switch vLan hakkında

23 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
2,650 Görüntüleme
(@GokceKARGI)
Gönderiler: 160
Estimable Member

Yönetilebilir değil vlan v.b işlemlerini yapamazsınız

Gönderildi : 15/05/2015 16:36

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

tek port için vlan yapabilirsiniz zaten vlanlar porta atanır.

hp 1910 da hp1410 un bağlı olduğu porta vlan atarsanız hp1410 dan bağlanan tüm pcler o vlanla haberleşir.

Burdaki sıkıntı addc ile hp1410 dan bağlanan pc lerin farklı vlanda olması.Bunların konuşabilmesi için routing yapan bir cihaza ihtiyacınız var.

Yada addc makineye 2. ethernet takıp o ethernetin bağlı olduğu portun vlanı ile 1410 baglı olduğu vlan aynı yaparsanız addc ile haberleşir.

ama bu seferde modem ile haberleşmez.Modemin vlan ayarı var ise onada 2.ethernetine vlan tanımlaması yapın bu şekilde sorun çözülür. 

Gönderildi : 15/05/2015 17:04

(@MuratTurkmen)
Gönderiler: 8
Active Member

Cevabınız için teşekkürler peki benim sormak istediğim ben vlan yapılandırmadan normal yönetim özelliği olmayan bir switch gibi çalışırmı ? Ben bu switch'i bir süre düz hiçbir özelliği olmayan bir switch gibi kutudan çıkarıp elektriğe taktığım gibi vlan özelliği olmadan kullanmak istiyorum yani düz bildiğimiz yönetim özelliği olmayan switchler gibi bu benim için çok önemli teşekkürler.

Söylenenlere ek olarak,

vlan yapmaya karar verdiğinizde, vlanlar arasında ki routing işlemini switch üzerinden yapamazsınız. Bunun için ortamınızda bir router,fw gibi bir cihaz olmalı, gözden kaçmaması dikkat edilmesi gereken bir konu.

Merhaba, yukardaki konu ile ilgi cevabınızda vlanlar arası routing için router benzeri bir cihaz gerektiğinden bahsetmişsiniz. ben şu an bahsettiğiniz problemi yaşıyorum. HP v1910-48 switch üzerinde oluşturduğum yeni vlanın (vlan 10, ip:192.168.2.1) interface ine vlan1 den (defoult vlan, ip:192.168.1.x )ping ile ulaşabildiğim halde vlan 10 a bağlı makinelere ulaşamıyorum. switche vlan 1 portu uzerinden zyxel VMG3312 modem bağlı ve modemin ip yönlendirme menüsü de var ve tahmin ediyorum ki bunun uzerinden yönledirme yapabilmem gerekiyor fakat bir türlü yapamadım. bu konuda araştırmaya devam ediyorum ama benim öncelikli problemim vlan 10 un internete bağlanamamsı ve tahmin ediyorum ki ikisi birbiriyle ilgili.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Gönderildi : 20/05/2015 17:59

(@MuratTurkmen)
Gönderiler: 8
Active Member

cevabınız için teşşekkürler. ama malesef gec gordum cevabınızı, sorun sizin tavsiye ettiğiniz gibi addc makinedeki 2. ethernet kartı ile cozüldü ve ben de daha demin yeni vlanın modemi gorememsi ile ilgili bir soruyu yazmıştım foruma.  Modemin vlan ayar sayfasını ekledim. burada modemin bir portuna vlan id tanımlamasını yapmak ve o portu yeni vlana bağlamak yeterli olu rmu?

Gönderildi : 20/05/2015 18:41

Sayfa 2 / 2
Paylaş: