Forum

Hp v1910-48G 48 Por...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp v1910-48G 48 Port Switch vLan hakkında

23 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
2,583 Görüntüleme
(@UfukKarabulut)
Gönderiler: 182
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar ;

Hp V1910-48G 48 Port switch almayı düşünüyorum fakat konu ile ilgili sizlere sormak istediğim birkaç sorum var yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

1-1910-48G switch aldığımda kutusundan çıkardığım gibi mevcut network yapıma taksam herhangi bir ayar yapmadan.Yönetim işlevi olmayan bir switch gibi çalışırmı ?

2-Bu switch ile ilgili vlan yapılandırmasını Web arayüzü üzerinden yapabilirmiyiz yoksa komut satırı üzerindenmi vlan yapılır.Vlan ile ilgili önceden forumda paylaşılmış vlan üzerine bilgiler var bunlar yardımcı olurmu yoksa switch içerisinden vlan yapılandırması ile ilgili herhangi bir döküman çıkarmı ?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 28/05/2012 14:48

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Kutusundan çıkardığınızda kullanıma hazırdır. Herhangi bir ayar gerektirmez. Cihaz DCHP'den ip alır.  Aldığı IP adresi ile web arabirimine erişebilirsiniz. VLAN dahil bir çok ayarı web arabirimi üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu arada kullanıcı adı: "admin" şifresi ise boş yani yok.

Gönderildi : 28/05/2012 15:06

(@UfukKarabulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkürler peki benim sormak istediğim ben vlan yapılandırmadan normal yönetim özelliği olmayan bir switch gibi çalışırmı ? Ben bu switch'i bir süre düz hiçbir özelliği olmayan bir switch gibi kutudan çıkarıp elektriğe taktığım gibi vlan özelliği olmadan kullanmak istiyorum yani düz bildiğimiz yönetim özelliği olmayan switchler gibi bu benim için çok önemli teşekkürler.

Gönderildi : 28/05/2012 15:16

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

evet çalışacaktır.

Gönderildi : 28/05/2012 15:45

(@UfukKarabulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler cevaplarınız için.

Gönderildi : 28/05/2012 17:03

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba arkadaşlar ;

Hp V1910-48G 48 Port switch almayı düşünüyorum fakat konu ile ilgili sizlere sormak istediğim birkaç sorum var yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

1-1910-48G switch aldığımda kutusundan çıkardığım gibi mevcut network yapıma taksam herhangi bir ayar yapmadan.Yönetim işlevi olmayan bir switch gibi çalışırmı ?

2-Bu switch ile ilgili vlan yapılandırmasını Web arayüzü üzerinden yapabilirmiyiz yoksa komut satırı üzerindenmi vlan yapılır.Vlan ile ilgili önceden forumda paylaşılmış vlan üzerine bilgiler var bunlar yardımcı olurmu yoksa switch içerisinden vlan yapılandırması ile ilgili herhangi bir döküman çıkarmı ?

Teşekkürler. 

Tek yorum yapacağım,

VLAN ID 1 i vlan olarak görüp taklayan tek marka HP 😀

Gönderildi : 30/05/2012 02:58

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member

Bu switchde 802.1x özelliği olduğu için dört adet alacağız. @Ertan hocam normalde bütün portlar vlan1 de olduğu için network'e dahil edildiğinde normal bir şekilde çalışır.

Taklayan derken ne demek istediniz?

Gönderildi : 30/05/2012 13:28

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu switchde 802.1x özelliği olduğu için dört adet alacağız. @Ertan hocam normalde bütün portlar vlan1 de olduğu için network'e dahil edildiğinde normal bir şekilde çalışır.

Taklayan derken ne demek istediniz?

VLAN1 taglanmaz hocam VLAN1 olan portlar tomatik olarak untag gelir HP tag basıyor 😀

Gönderildi : 30/05/2012 14:03

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Mevzuyu tam anlıyamadım:)

Gönderildi : 24/01/2013 00:49

(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member

Merhaba acaba 1910 48g nin management ip  adresini nereden değiştirebiliriz. default olarak dhcp den bir ip aldı ben bunu değiştirmek istiyorum.

teşekkürler..

iyi çalışmalar... 

Gönderildi : 16/07/2014 21:11

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhaba acaba 1910 48g nin management ip
 adresini nereden değiştirebiliriz. default olarak dhcp den bir ip aldı
ben bunu değiştirmek istiyorum.

teşekkürler..

iyi çalışmalar... 

Merhabalar;

Dhcp'den aldığı ip adresi ile cihaza web arayüzden erişip static bir ip adresi vermeyi denediniz mi ?

Gönderildi : 17/07/2014 01:24

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Web arayüzünden o ip adresine bağlanıp değiştirebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/07/2014 01:25

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Cevabınız için teşekkürler peki benim sormak istediğim ben vlan yapılandırmadan normal yönetim özelliği olmayan bir switch gibi çalışırmı ? Ben bu switch'i bir süre düz hiçbir özelliği olmayan bir switch gibi kutudan çıkarıp elektriğe taktığım gibi vlan özelliği olmadan kullanmak istiyorum yani düz bildiğimiz yönetim özelliği olmayan switchler gibi bu benim için çok önemli teşekkürler.

Söylenenlere ek olarak,

vlan yapmaya karar verdiğinizde, vlanlar arasında ki routing işlemini switch üzerinden yapamazsınız. Bunun için ortamınızda bir router,fw gibi bir cihaz olmalı, gözden kaçmaması dikkat edilmesi gereken bir konu.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/07/2014 05:25

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba acaba 1910 48g nin management ip  adresini nereden değiştirebiliriz. default olarak dhcp den bir ip aldı ben bunu değiştirmek istiyorum.

teşekkürler..

iyi çalışmalar... 

Merhaba,

Lütfen linki inceleyiniz,

http://vmfocus.com/2012/09/26/how-to-configure-layer-3-static-routes-vlans-on-hp-v1910-24g/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/07/2014 05:29

(@MuratTurkmen)
Gönderiler: 8
Active Member

Merhaba,

Hp1910-48G switch üzerindeki bir porta bağlı hp1410-8g switch üzerindeki pc'leri networkteki diğer pclerin göremiyeceği, fakat dc üzerinden oturum açacakları kendilerine ait bir ağ yapısı oluşturmaya çalışıyorum. (ağ yapsını kabaca çizdim) bunun için en mantıklısı bir vlan oluşturmak gibi duruyor. benim merak ettiğim hp1910 üzerindeki tek bir port üzerinde vlan oluşturabilir miyim? olabiliyor ise örnek resimdeki pc1, pc2, pc3 ad dc üzerinden yönetilebilir mi?

ag yapisi

Gönderildi : 14/05/2015 14:26

(@GokceKARGI)
Gönderiler: 160
Estimable Member

Selamlar,

PC1,PC2,PC3 hp 1410 üzerinde olduğu için problem olucaktır istediğiniz vlan üzerinden ip alamazlar heleki yapıya birde 802.1x düşünüyor iseniz çalışmıyacaktır. Hp'de iki cihaz arasındaki vlanlara tag atmanız gerekir bağlı oldukları portlara. 1410 G yönetilebilir bir sw değil 2 seçeneğiz var alt bölümdeki pcleri 1910'a bağlayın veya 1410 yerine yönetilebilir bir sw koyun

Gönderildi : 14/05/2015 16:10

(@MuratTurkmen)
Active Member

Merhaba, cevabınız için teşekkürler.

hp 1410 yerine HP 1810-8G kullansak işimizi görür mü?  Açıklama sayfasında yönetilebilir diyor ama layer 2 olması bir sorun çıkartır mı?

Gönderildi : 14/05/2015 19:34

(@GokceKARGI)
Gönderiler: 160
Estimable Member

(@MuratTurkmen)
Active Member

evet. şu an kullandığımız switch bu.

Gönderildi : 15/05/2015 12:24

Sayfa 1 / 2
Paylaş: