Forum

vpslerde dış ipyi y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

vpslerde dış ipyi yerel ip olarak nasıl kaydediyorlar?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
516 Görüntüleme
(@tolgasavas)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Geçenlerde VPS sunucusu kiraladık. bir konu dikkatimi çekti.

Normalde biz yerel ağdaki ip'mizi dış ip olarak değiştirdiğimizde modemle olan bağlantımız gidiyor.

Modemde bulunan dhcp ve yerel ağ ayarlarında ki bölümnden ipyi mesela;

diyelim ki dış ipmiz : 88.249.123.142

gatewayi 88.249.123.1

gerisinide ona göre ayarladığımızda yerel ip yi de ayarladığımızda internet varken modemle olan bağlantı kesiliyor int. kablosunu çıkarınca modemle olan bağlantı geliyor çok acayip bir durum 🙂

Bunu nasıl sağlıyorlar?

int. ipsini yani dış ipyi aynı zamanda yerel ağdaki ip olarakta kullanmayı nasıl yapıyorlar?

Şimdiden teşekkür ediyorum.. 

Gönderildi : 15/05/2012 14:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Tolga bey konuyu biraz daha detaylı ve çizim ile anlatmanız mümkün mü? VPS diyorsunuz modem diyorsunuz, data center modem olmadan direk nete çıkıyor bu modem nereden çıktı ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/05/2012 18:01

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Geçenlerde VPS sunucusu kiraladık. bir konu dikkatimi çekti.

Normalde biz yerel ağdaki ip'mizi dış ip olarak değiştirdiğimizde modemle olan bağlantımız gidiyor.

Modemde bulunan dhcp ve yerel ağ ayarlarında ki bölümnden ipyi mesela;

diyelim ki dış ipmiz : 88.249.123.142

gatewayi 88.249.123.1

gerisinide ona göre ayarladığımızda yerel ip yi de ayarladığımızda internet varken modemle olan bağlantı kesiliyor int. kablosunu çıkarınca modemle olan bağlantı geliyor çok acayip bir durum 🙂

Bunu nasıl sağlıyorlar?

int. ipsini yani dış ipyi aynı zamanda yerel ağdaki ip olarakta kullanmayı nasıl yapıyorlar?

Şimdiden teşekkür ediyorum.. 

Tolga Bey Merhaba,

Bu routing sistemidir. Genelde ismi DMZ olarak geçer. Gerçek IP blokunuz var ise bunu bağlantı cihazınız destekliyorsa direk yerel ağınızda kullanabilirsiniz. BU durumda yapılan işlem şu şekildedir. Modem cihazı DMZ subnetinde bulunan cihazların isteklerini NAT işlemi yapmadan direk olarak internete gönderir, bu IP lere gelen cevapları da yine direk IP adresine gönderir. Yalnız maliyetlidir IP başına para ödemeniz gerekir. En son fiyatı 6 TL civarı filandı.

Gönderildi : 16/05/2012 18:13

(@tolgasavas)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

cevaplarınız için teşekkür ederim..

hakan bey ben tam olarak nasıl olduğunu bilmediğim için merak ettiğimde aslında sizin sorunuzda olandı.

ben modem ile çıkış yaptıklarını düşünüyordum ki yanılıyormusum.sizinki ile ertan beyin cevabını birleştirince nasıl olduğunu biraz da olsa anladım. sanırım daha öğrenmem gereken çok şey var 🙂

Aslında ben soruyu çok uzatmışım. Sormak istediğim "dış ip yi yerel ipye nasıl veriyoruz?" fakat bu şekilde sorduğumda direk dış ip yi veremezseniz diyenler olduğu için bu kadar uzatmak zorunda kaldım.

yani datacenterlar verebiliyorlarda biz neden veremiyoruz veya datacenterlar nasıl verebiliyorlar gibi 🙂 

Gönderildi : 16/05/2012 20:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Bu kullandığınız network aktif cihazları ile ilgili, sonuçta data center' lar bir ip bloğunun veya bir den çok ip bloğunun sahibi, bu blok için routerlar üzerinden anons çıkıyorlar yani dünyanın her yerinden bu blok için erişimlerin bu dc ye gelmesi routing table denilen ve her router' ın sahip olduğu bir tablo ile işler.

Örneğin bir paket almanyadan buraya gelene kadar hep bu tablolar yardımı ile sizin DC ye kadar gelir, bu nedenle modem gibi bir cihaza ihtiyaç yoktur.

Sizin de aslında evinizde direk ip verebilirsiniz bu durumda gelen sinyalin bir modem ile yani bakırdan gelen sinyalin erhernete çevrilmesi gerekli ki bundan modem kullanıyorsunuz oysaki sizede direk ethernet ile internet gelse sizde direk ip yi yazabilirsiniz

Modem' i brisge mode a alıp real ip adresini windows sunuculara verebilirsiniz ama bu durumda bu hat üzerindeki kimlik doğrulamayı PPPOE veya PPOA bunlar değişmiş olabilir malum eski adamım ben windows un karşılaması gerekli olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/05/2012 21:38

Paylaş: