Forum

2 modem 1 ağ Oluştu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2 modem 1 ağ Oluşturmak

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
6,649 Görüntüleme
(@DogukanAncar)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar çok acil yardıma ihtiyacım var, ilgilenirseniz çok minnettar olurum.

Öncelikle yapıyı daha sonra yardım istediğim konuyu anlatmak istiyorum.

Yapı :

4. Kat ----- ADSL Hat (8 Mbit/TTNET), DrayTek modem, Zyxel Switch (24 Ports)

30 Kullanıcı (Kablolu ve Kablosuz) 

2. Kat ----- Cisco (48 Ports), 2 Adet Access Point, Logo yüklü Server

30 Kullanıcı (Kablolu ve Kablosuz) 

Çalışmaya başladığım firmada 1 adet internet bağlantısı (4. Kat) ile internet çıkışı sağlanmış ve daha sonra kablo ile 2.kat switch arası bağlantı oluşturulmuş. 2. kata cisco ile kablolu, Access Point ler ile kablosuz bağlantı internet çıkışı verilmiş.

Bu yapı; internet çok yavaş, outlook ile 5 mb-10 mb dosya gönderemiyorum, dosya upload edemiyorum, şeklinde şikayetlerin oluşmasına neden oluyor.

Bulunduğumuz lokasyona fiber hizmeti verilemiyor. Bende ikinci bir internet hattını 2. kat için satın alıp, 2 modemli bir ağ kurmayı düşünüyorum.

Nasıl interneti hızlandırır ve nasıl sağlıklı bir ağ yapısı ile hizmet verebilirim. Bu konu ile alakalı öneri ve yardımlarınızı rica ediyorum. 

Gönderildi : 09/05/2012 14:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Öncelikle TMG gibi bir ürün ile gereksiz internet kullanımını düşürmen yararlı olacaktır, eğer içeride torrent, video izleme file download ve benzeri kullanıcılar ise ise sen bant genişiliğini ne kadart arttırırsan arttır bunların ekmeğine yağ sürmekten öteye geçemezsin.

Bu nedenle şirket yönetimi ile konuş ve ilk olarak bir firewall yatırımı yap, bundan sonra düşen trafik belki sana yeterli gelecektir.

Outlook olayına gelince sanırım içeride mail server yok bu durumda tüm veri direk internet üzerindeki bir mail server' a upload ediliyor tabi bu da senin için negatif bir durum içeride bir mail server barındırmayı deneyebilirsin. Bu durumda sadece mail trafiği için ayrı bir hat kullanabilirsin.

Gelelim istediğin çözüme, evet ikinci kata ayrı bir modem alabilir ve 2. kat çalışanlarını bu modemden çıkarabilirsin.

Ancak şubeli bir yapın olmamalı aksi halde merkezi bir gateway ihtiyacın olmasına karşın senin iki farklı gw kullanma nedenin ile şube bağlantılarında sorun yaşarsın veysa static route eklemen gerekir.

Anladığım kadarı ile küçük bir işletme ve içeride AD dışında bir sistem yok ise iki farklı modem kullanabilirsin.

Veya birden çok hat destekleyen UTM cihazları var, iki ADSL hattını tek hat gibi çalıştıran bunları da tercih edebilirsin

NOt; lütfen forum kurallarını iyi okuyalım ve ACİL yazmayalım ben acil' i görünce cevap yazmak istemiyorum. Herkesin sorunu kendisi için acildir çünkü.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/05/2012 14:31

(@servettarhan)
Gönderiler: 195
Reputable Member

çift adsl istiyorsun arkadaşım ben yapmıştım bu dediğini bir müşterimde mesela ilk internete çıkış yaparken 1.adsl den ikinci defa internete çıkış yaparken 2.adsl çıkış yaptırmıştım istediğinde bu sanırım

iki tane modem lazım sana bir tanesi brigde modda olacak diğeri de normal şekilde linkleriden bakabilirsin 

draytek modemin modelini bilmiyorum 

http://www.simet.com.tr/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_content&cid=1247

http://www.simet.com.tr/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_content&cid=824 

Gönderildi : 09/05/2012 14:33

(@DogukanAncar)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Öncelikle alakanızdan ötürü çok teşekkür ederim.

Öneriniz üzerine ilk olarak firewall alınmasını talep edeceğim. firewall önerinize açık olduğumu biliniz.

2. hattı sadece mail trafiği için kullanmak ta mantıklı.

Server üzerinde DNS,Dosya,Uygulama,ISS haricinde bir rol yüklü değil.

Çok tşk ediyorum. 

Gönderildi : 09/05/2012 15:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Piramit bilgisayar Hüseyin bey ile görüşün derim UTM konusunda uzmandır, bizim ÇözümPark' ın firewall unuda kendisi yönetiyor hemde satışını yapıyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/05/2012 17:50

Paylaş: