Forum

İki farklı adsl hat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İki farklı adsl hattını bir firmada kullanabilirmiyiz ?

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
520 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar destek verdiğimiz firmalarımızda bir tanesinde internet alt yapısı berbat durumda 8 mbit alıyoruz ama 2 mb yararlanıyoruz.Biğzde ikinci bir adsl hattı alıp en azından hızımızı ikiye katlayabilirmiyiz diye düşünmeye başladık.

Sorum şu olacak biz bu iki farklı adsl hattı nasıl birleştiririz yani kullanıcılar birbirinizi görecek aynı ağdaymış gibi böle bişey mümkünmü mümkünse nasıl yada başka bir yol önerebilecek varmı

Herkese teşekkürler

Gönderildi : 01/12/2011 18:55

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba Load Balance yapan bir modem almanızda yarar var.Biraz tuzlu olur ama işinizi çözer.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/12/2011 19:22

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Telekoma biraz baskı yaparak bağlı bulunduğu santraldaki portun değişmesinide isteyebilirsiniz. Her zaman olmasada çoğu zaman işe yarıyor bilginiz olsun.

Gönderildi : 01/12/2011 21:10

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Load Balance yapan cihazları araştırdım evet bu iş yapılabiliyor.Sanırım draytek 2920 cihzını alacağız.

Herkese teşekkürler

Gönderildi : 02/12/2011 12:12

(@ilyasYILDIZ)
Gönderiler: 441
Honorable Member

Sevda Hanım , 

Şöyle birşey mümkün , 2x 2048/512 DSL hattını tek devre gibi yapılandırıp , 4096/1024 DSL devresi olarak yapılandırabiliyoruz. Bunun load-balance cihazlardan farkı , devre hem in yönünde hem de out yönünde birleştiriliyor olmasıdır.

Gönderildi : 02/12/2011 12:50

(@mesutguven)
Gönderiler: 60
Trusted Member

Merhaba,

Konuyla ilgili geçen hafta aldığım mailin bir bölümünü aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

* Metro Ethernet maaliyetlerine katlanmak istemiyorsanız
*
Hem yüksek hız, hem ucuzluk, hem de kesintisiz internetiniz olsun
istiyorsanız
* Fiber Optik erişimi
alamıyorsanız

Size
yardımcı olmaya hazırız. Aşağıdaki tabloda hız-fiyat karşılaştırmalarını
görebilirsiniz.

BerkOS Load Balancer Hızı ve Maaliyeti Muadil Hız ve Maaliyet
3x8Mbps ADSL = 24 Mbps / 165 TL Metro Ethernet 30 Mbps 4.405 TL
5x8Mbps ADSL = 40 Mbps / 275 TL Metro Ethernet 40 Mbps 5.281 TL
7x8Mbps ADSL = 56 Mbps / 385 TL Metro Ethernet 60 Mbps 6.846 TL
13x8Mbps ADSL = 104 Mbps / 715 TL Metro Ethernet 100 Mbps 9.539
TL

Yukarıdaki tabloda dosya indirmede
alabileceğiniz download hızlarını görüyorsunuz, bunun haricinde gönderim
(upload) hızınızda kullandığınız internet bağlantısına göre artıyor. Örneğin; 7
adet ADSL bağlantısı kullandığınızda 7 Mbps gönderim hızına ulaşmış olursunuz.
Sadece ADSL bağlantısı değil 3G, Leased Line, Kablonet, Superonline vb. bağlantı
çeşitlerini de kullanabilirsiniz. Bu sayede internet bağlantınızı kesintisizlik
sağlamış olursunuz. Örneğin; 3 adet ADSL 1 Adet Kablonet veya Superonline ve 1
Adet 3G bağlantısı ile sisteminizi güçlendirip herhangi bir bağlantıda arıza
olması durumunda diğer bağlantılarınızdan devam edebilirsiniz.

Eğer memnun kalmazsanız size 90 gün içerisinde
ücretinizi iade ediyor, 7 gün 24 saat destek garantisi veriyoruz.

Size sistemimizi daha iyi anlatabilmek  için sizden randevu
talep ediyor, değerli zamanınızı bize ayırmanızı rica ediyoruz. Teşekkür
ederiz.

Gönderildi : 02/12/2011 13:15

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Merhaba,

Konuyla ilgili geçen hafta aldığım mailin bir bölümünü aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

* Metro Ethernet maaliyetlerine katlanmak istemiyorsanız
*
Hem yüksek hız, hem ucuzluk, hem de kesintisiz internetiniz olsun
istiyorsanız
* Fiber Optik erişimi
alamıyorsanız

Size
yardımcı olmaya hazırız. Aşağıdaki tabloda hız-fiyat karşılaştırmalarını
görebilirsiniz.

BerkOS Load Balancer Hızı ve Maaliyeti Muadil Hız ve Maaliyet
3x8Mbps ADSL = 24 Mbps / 165 TL Metro Ethernet 30 Mbps 4.405 TL
5x8Mbps ADSL = 40 Mbps / 275 TL Metro Ethernet 40 Mbps 5.281 TL
7x8Mbps ADSL = 56 Mbps / 385 TL Metro Ethernet 60 Mbps 6.846 TL
13x8Mbps ADSL = 104 Mbps / 715 TL Metro Ethernet 100 Mbps 9.539
TL

Yukarıdaki tabloda dosya indirmede
alabileceğiniz download hızlarını görüyorsunuz, bunun haricinde gönderim
(upload) hızınızda kullandığınız internet bağlantısına göre artıyor. Örneğin; 7
adet ADSL bağlantısı kullandığınızda 7 Mbps gönderim hızına ulaşmış olursunuz.
Sadece ADSL bağlantısı değil 3G, Leased Line, Kablonet, Superonline vb. bağlantı
çeşitlerini de kullanabilirsiniz. Bu sayede internet bağlantınızı kesintisizlik
sağlamış olursunuz. Örneğin; 3 adet ADSL 1 Adet Kablonet veya Superonline ve 1
Adet 3G bağlantısı ile sisteminizi güçlendirip herhangi bir bağlantıda arıza
olması durumunda diğer bağlantılarınızdan devam edebilirsiniz.

Eğer memnun kalmazsanız size 90 gün içerisinde
ücretinizi iade ediyor, 7 gün 24 saat destek garantisi veriyoruz.

Size sistemimizi daha iyi anlatabilmek  için sizden randevu
talep ediyor, değerli zamanınızı bize ayırmanızı rica ediyoruz. Teşekkür
ederiz.

ADSL e Metro etherneti nasıl muadil gösterebiliyorsunuz? 2 sini karşılaştırmak biraz saçma olur. Santral 8Mb hızı veremiyorsa sizin verdiğiniz listedeki hızlarında bir anlamı olmayacaktır. Sevda hanım zaten aldığı 8Mb hattı 8Mb olarak kullanabilse  2 tane ADSL hattı birleştirmekle uğraşmayacaktır. 

Gönderildi : 02/12/2011 15:02

(@mesutguven)
Gönderiler: 60
Trusted Member

Merhaba Uğur Bey,

Bana vermiş olduğunuz cevaba istinaden kısaca şunları belirmekte fayda görüyorum;

* Bakır Kablo Teknolojisi ile Fiber Kablo Simetrik Hat arasında (kullananlar bilecektir), yapısı gereği performans karşılaştırması yapmak mümkün değildir.
  Dolayısıyla başlığımda da belirttiğim üzere "Bana gelen bir maili paylaştım."

*  Tek bir ADSL ile gitmek istenirse çözümü, Thunderbolt arkadaşımız zaten belirtmiş. Bu problemi ayrıca yaşayıp talebimin 2 yıl sonra TT tarafından değerlendirilmesi sonucu santral kablolama ve DSLAM saha dolabının değişmesiyle mutlu sona bağlamıştık.

* Sevda hanımım sorusu ise "2 ADSL hattını birleştirip tek hat gibi nasıl kullanırız" olduğunuda hatırlatırım.

İyi çalışmalar,

Gönderildi : 02/12/2011 15:57

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Merhaba Uğur Bey,

Bana vermiş olduğunuz cevaba istinaden kısaca şunları belirmekte fayda görüyorum;

* Bakır Kablo Teknolojisi ile Fiber Kablo Simetrik Hat arasında (kullananlar bilecektir), yapısı gereği performans karşılaştırması yapmak mümkün değildir.
  Dolayısıyla başlığımda da belirttiğim üzere "Bana gelen bir maili paylaştım."

*  Tek bir ADSL ile gitmek istenirse çözümü, Thunderbolt arkadaşımız zaten belirtmiş. Bu problemi ayrıca yaşayıp talebimin 2 yıl sonra TT tarafından değerlendirilmesi sonucu santral kablolama ve DSLAM saha dolabının değişmesiyle mutlu sona bağlamıştık.

* Sevda hanımım sorusu ise "2 ADSL hattını birleştirip tek hat gibi nasıl kullanırız" olduğunuda hatırlatırım.

İyi çalışmalar,

"internet alt yapısı berbat durumda 8 mbit alıyoruz ama 2 mb yararlanıyoruz.Bizde ikinci bir adsl hattı alıp en azından hızımızı ikiye katlayabilirmiyiz diye düşünmeye başladık." 

Gönderildi : 02/12/2011 17:10

(@ilyasYILDIZ)
Honorable Member

Load-Balance cihazı kullanan arkdaşalar size bir sorum olacaktır.

3x4096/1024 bir hattın arkasından test yaptığınız hız limitini ne olarak görüyorsunuz ?

4096/104 mü yoksa 10 mpbs'ın üstü bir değer mi ? 

Gönderildi : 02/12/2011 17:15

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Sevda Hanım , 

Şöyle birşey mümkün , 2x 2048/512 DSL hattını tek devre gibi yapılandırıp , 4096/1024 DSL devresi olarak yapılandırabiliyoruz. Bunun load-balance cihazlardan farkı , devre hem in yönünde hem de out yönünde birleştiriliyor olmasıdır.

İlyas Bey bu dediğiniz işleme Bounding denir ve Load Balance değildir. ISP ve modem tarafından direk olarak desteklenmelidir. Bu yapı Metro Ethenet çıkana kadar G.HDSL cihazlarında uzunca bir süre kullanılmıştır. ISP desteği ve Bounding sistemi olmadan iki hattan tek bir hatmışcasına hız almanı mümkün değildir. İki nokta arası gerek GRE tünel gerekse VPN üzerinden hatlar bounding yapılabilir fakat internet üzerinde bu ISP ile yapılmalıdır. 

Load Balance cihazlarında hız testi yaparsanız bu durumda alacağınız hız hatlardan birisinin hızı olacaktır fakat aynı anda iki farlı istemci ile hız testi yaptırırsanız alacağını toplam hız iki veyahut daha çok hattın hızı olacaktır.  Bunun dışındaki tüm ağ hızlandırıcıları noktadan noktaya çalışmak üzere tasarlanmıştır. Network üzerinde IPV4 ile IP Spoof yapmadan tek bir noktadan aynı paketin devamı alınamaz.

Gönderildi : 05/12/2011 00:19

(@ilyasYILDIZ)
Honorable Member

Ertan Bey açıklayıcı bilginiz için teşekkür ederim.

Çalıştığım firma üzerinden gerçek manada load-balance yapabiliyoruz ama bu tarz cihazlar üzerinden daha önce test etme imkanım olmamıştı.Bu cihazlar hakkında  Küçük de olsa bir soru işareti vardı aklımda , 

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/12/2011 16:47

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Arkadaşlar sorun internet hizmetinin 8 mbit yerine 2 mbit gelmesiydi bu yüzden 2 hat almaya karar verdik ama load balance cihaz kullabırsak firewall ( (isa) kullanabilecekmiyiz bunu çözemedik

Gönderildi : 06/12/2011 12:01

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar sorun internet hizmetinin 8 mbit yerine 2 mbit gelmesiydi bu yüzden 2 hat almaya karar verdik ama load balance cihaz kullabırsak firewall ( (isa) kullanabilecekmiyiz bunu çözemedik

Sevda hanım sorduğunuz ISA yı Load Blanace cihazı arkasında kullanabilirmiyim ise ? evet kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem ISA nın WAN kısmını routing olarak ayarlamanız. Her ne kadar DrayTek cihazlarının üzerinde gelişmiş firewall olsa da ISA kullanmak sizin tercihinizdir. 

Gönderildi : 06/12/2011 13:04

Paylaş: