Forum

metro ethernet swit...

Bildirimler
Hepsini Temizle

metro ethernet switch vlan sorunu

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
589 Görüntüleme
(@firatbilmis)
Gönderiler: 199
Reputable Member
Konu başlatıcı

merkez lokasyonumuza, yeni kurulan bir lokasyonumuzu telekom altyapısı ile bağladık. arada sadece noktadan noktaya ver ve oradakiler merkez üzerinden internete çıkacaklar. telekom yetkilileri uzak lokasyondaki switch için 204 nolu vlan tanımladılar. fakat merkez lokasyondaki metro ethernet switch de 204 nolu vlan oluşturduğum anda telekom bağlantısı kopuyor, internet trafiği duruyor ve yedek hattımız devreye giriyor. Böyle bir problem neden olabilir?

Gönderildi : 04/11/2011 15:08

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Metro Ethernet Markanız Alcatel mi ?

Gönderildi : 04/11/2011 15:49

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Yani Ethernet Switch Markanız. Birde Modelini Verirseniz Panelini Kontrol Edelim.

Gönderildi : 04/11/2011 15:50

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

merkez lokasyonumuza, yeni kurulan bir lokasyonumuzu telekom altyapısı ile bağladık. arada sadece noktadan noktaya ver ve oradakiler merkez üzerinden internete çıkacaklar. telekom yetkilileri uzak lokasyondaki switch için 204 nolu vlan tanımladılar. fakat merkez lokasyondaki metro ethernet switch de 204 nolu vlan oluşturduğum anda telekom bağlantısı kopuyor, internet trafiği duruyor ve yedek hattımız devreye giriyor. Böyle bir problem neden olabilir?

Fırat Hocam,

Telekom VLAN ları kendisi convert ediyor olabilir. Senin tarafta sana başka bir VLAN verip bu VLAN ları kendi üzerlerinde birleştiriyor olabilirler. Yani orda o VLAN tanımlı diye senin tanımlamana gerek yok.

İkinci bir durum switchlerin ya da benzer bir cihazın IP adresi merkezde bulunan gw cihazı ile çakışıyor olabilir.

Gönderildi : 05/11/2011 20:31

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Fırat hocam,

Aynı yapıyı bizde kullanıyoruz 4 nokta merkez üzerinden internete çıkıyor.

Telekom size kiraladığı switch üzerindeki vlanları kendisi yaratıyor..

Siz sadece firewal'unuza kural yazıp internete çıkıyorsunuz.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 10/11/2011 00:27

(@celalseckin)
Gönderiler: 12
Eminent Member

merhaba arkadaşlar çok kısa bir açıklama istiyorum sizden bir kamu kurumunda bilgi işlem biriminde çalışıyorum. işyerimize metro ethernet çektik ama normal adsl'den daha yavaş telekom bir türlü sorunu çözemedi. bundan önceki işyerimede ben metro ethernet çekmiştim. orda hiç bir sıkıntı yok. sadece santralleri farkı her 2 işyeride aynı ilde t.telekomdan gelip ölçüm yapıyorlar  5 mbit hız ölçümle 4.80 civarı çıkıyor normal ama güvenlik duvarı olmaksızın gelen metro hattı tek bir bilgisayara bağladığım zaman dosya indirme hızım 400 kb'tı geçmiyor aynı dosyayı diğer işyerinde arkadaş 2,5 mb/sn ile çekiyor ve aynı zamanda 60-70 arası bilgisayarda metro hattına bağlı anlamadım gitti kafayı yiyeceğim. il müdür yardımcımızla çıkıp türk telekoma gittik müdür beyle görüştük durumu izah ettik. ama bizde bir sorun gözükmüyor diyorlar bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Gönderildi : 04/02/2013 22:51

(@ertanerbek)
Famed Member

merhaba arkadaşlar çok kısa bir açıklama istiyorum sizden bir kamu kurumunda bilgi işlem biriminde çalışıyorum. işyerimize metro ethernet çektik ama normal adsl'den daha yavaş telekom bir türlü sorunu çözemedi. bundan önceki işyerimede ben metro ethernet çekmiştim. orda hiç bir sıkıntı yok. sadece santralleri farkı her 2 işyeride aynı ilde t.telekomdan gelip ölçüm yapıyorlar  5 mbit hız ölçümle 4.80 civarı çıkıyor normal ama güvenlik duvarı olmaksızın gelen metro hattı tek bir bilgisayara bağladığım zaman dosya indirme hızım 400 kb'tı geçmiyor aynı dosyayı diğer işyerinde arkadaş 2,5 mb/sn ile çekiyor ve aynı zamanda 60-70 arası bilgisayarda metro hattına bağlı anlamadım gitti kafayı yiyeceğim. il müdür yardımcımızla çıkıp türk telekoma gittik müdür beyle görüştük durumu izah ettik. ama bizde bir sorun gözükmüyor diyorlar bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Hocam bence bu sorundan önce MegaBayte, MegaBit, KiloBayte, KiloBit değerlerini öğrenmelisiniz.

Gönderildi : 06/02/2013 02:06

(@celalseckin)
Eminent Member

Ertan bey; eski işyerinde 5mbps metro ethernet ile 2,5 MegaBayte ile indirme yaparken yeni işyerinde yine 5mbps metro ile 400 kilobyte geçemiyorum.

Gönderildi : 06/02/2013 03:32

(@ertanerbek)
Famed Member

Ertan bey; eski işyerinde 5mbps metro ethernet ile 2,5 MegaBayte ile indirme yaparken yeni işyerinde yine 5mbps metro ile 400 kilobyte geçemiyorum.

Hocam bunun eski iş yeriniz yada yeni iş yerinizle bir alakası bulunmuyor. 2,5 MB demek 2,5*1024= 2560Kbayt demektir bir bayte 8 bit yaptığına göre 2560*8=20480Kbit yapar bunu da tekrar mbit çevirirseniz 20 mbit hat yapar 5 Mbit değil.

Bence siz eski hattın hızını tam bilmiyorsunuz yada telekomdakiler oraya 5 yerine 20 Mbit hat veriyor farkında değil, olmaz demeyin 15 mbit lik hat yerine 200Mbit hat verdikleri tonla yer biliyorum. Ayrıca internet kullanımı için metro bağlantısı kullanmak tamamen paranın boşa harcanması demek işin içinde sunucu sistemi yoksa 2*50Mbit VDSL 100 Mbit hat verecektir buda anlık olarak 10-12 MB download demektir.

Gönderildi : 06/02/2013 04:59

(@celalseckin)
Eminent Member

Hocam bunun eski iş yeriniz yada yeni iş yerinizle bir alakası bulunmuyor. 2,5 MB demek 2,5*1024= 2560Kbayt demektir bir bayte 8 bit yaptığına göre 2560*8=20480Kbit yapar bunu da tekrar mbit çevirirseniz 20 mbit hat yapar 5 Mbit değil.

Bence siz eski hattın hızını tam bilmiyorsunuz yada telekomdakiler oraya 5 yerine 20 Mbit hat veriyor farkında değil, olmaz demeyin 15 mbit lik hat yerine 200Mbit hat verdikleri tonla yer biliyorum. Ayrıca internet kullanımı için metro bağlantısı kullanmak tamamen paranın boşa harcanması demek işin içinde sunucu sistemi yoksa 2*50Mbit VDSL 100 Mbit hat verecektir buda anlık olarak 10-12 MB download demektir.

Ertan Bey; dediğinizde haklı olabilirsiniz. bulunduğum bölgenin altyapısını t.telekom VDSL için herhangi bir çalışma yapmamış birkaç aya kadar belki yaparız diyorlar.  fakat bakın eski işyerimdeki arkadaşla görüştüm ttnet hız testi sayfasından test edip bana dönermisin dedim. testi yapıp bana döndü 4.85 mbps gözüküyor. demek ki herhangi bir yanlışlık yok. şuan kendisine  linkini verdiğim dosyayı ben 400 KB ile çekerken arkadaş 2,5 MB/sn buda 2560 KB eder. yanlışlık bunun neresinde.

Gönderildi : 06/02/2013 16:09

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam sanırım arkadaşın hattında başka bir sorun var 🙂

50 Mbit hat bu ve Downlaod değeri 4,5MB/s.

Gönderildi : 06/02/2013 16:22

Paylaş: