Networkün idea...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Networkün ideal fiziki yapısı nasıl olmalıdır.  

  RSS
İsmail Demirayak
(@ismailDemirayak)
Üye

Merhaba benim sormak istediğim konu örneğin bir server ve 20 Pc'lik bir işyeri ağı fiziki olarak sizce nasıl olmalıdır.Örneğin bir server (2008 R2) Statik Ip internet hattı ve modem ,Switch fiziki olarak neler kullanılmalı Firewall olarak donanımsal bir cihaz kullansak bunların birbirleri ile bağlantı şekli ve sırası nasıl olmalı internet hatta direk switch üzerindenmi girmeli server üzerinden mi giriş yapılmalı tek bir donanımsal firewall kullanılsa cihaz nerede network'e dahil edilmeli gibi hatta resimli bir şema anlatım varsa daha açıklayıcı olabilir.Biraz araştırdım net bir bilgi bulamadım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Alıntı
Gönderildi : 09/10/2011 20:34
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba fazla kullanıcı olmayacağından server,firewall,switch ve modem gibi cihazlar herkesin erişemeyeceği güvenli bir tek odada olur ise iyi olur.Bu oda soğutulursa tek odada sistem sağlam muhafaza edilmiş olur.


Bir yönetilebilir switch ile tüm kullanıcıların kablosunu burada toplayabilirsiniz. Normal günlük hız yetecekse cat5 , daha hızlı çalışmak sitiyorum ethernet kartlarım ve switch buna uygun derseniz cat6 kullanabilirsiniz.

Firewall konsunda donanımsal veya yazılımsal firewall tercihinize göre değişebilir.Maliyetine görede değişebilir.


Bu sistemlerin hepsi bir odada olursa eğer tüm kablolar switche üzerine bağlanır.Bu noktada server firewall ve modem rahatça monte edilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/10/2011 21:04
İsmail Demirayak
(@ismailDemirayak)
Üye

Rıza bey teşekkür ederim.

Bu sistemin kurulumunda modem ve serverı direk switche girmekmi doğru olur ve donanımsal firewall kullandığımızı düşünelim firewallı sanırım modem ile switch arasında kullanılmalı (hiç donanımsal firewall kurmadığımdan bilmiyorum cahilliğime verin) 🙂 birde server üzerinde çift ethernet kartı kullanarak interneti modemden firewalla oradan servera oradanda switchwmi girmek doğru yoksa modemi firewall üzerinden ve serveri ayrı ayrı direk switchemi girmek doğru olur.

Teşekkürler.  

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/10/2011 22:44
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Şimdi siz localdeki tüm bağlantılarınızı zaten switch üzerine gireceksiniz.Donanımsal firewall üzerinde ise lan bacağı switch üzerine, wan bacak  ise modeme gidecektir.Firewalların üretim ve markalarına göre bağlantıları değişmektedir.Direk internet girişi firewall üzerindede olabilir.Örnek bir bağlantı,

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/10/2011 23:00
İsmail Demirayak
(@ismailDemirayak)
Üye

Anladım Rıza bey çok düşünülecek bir durum yok yani halihazırdaki donanımlarımızı switchde birleştirmemiz yeterli olacaktır firewall zaten cihazın model ve özelliğine göre kendi bağlantı yapısını üzerinde gösterecektir başka türlü bağlayamayız zaten anladım tekrar teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/10/2011 23:18
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Ben teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/10/2011 23:22
Paylaş: