Forum

mevcut yapıya vlan ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mevcut yapıya vlan ekleme

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
397 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

192.168.2.1 yapımda server,pc,printer var serverları farklı bir vlan yapmak istiyorum. bunun için ne gerekiyor ne yapılmalı faydası nedir öğrenmek istemiştim

Gönderildi : 09/10/2011 22:46

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Yapıya vlan ekleyerek örneğin aynı switch üzerinde 2 farklı ip kullanırsın, örn: 10.1.1.x  10.1.1.2.x yada işte kaç vlan ın varsa o kadar farklı ip adresi kullanabilirsin buda sana networkde broadcast paketlerinin bir lan dan diğer lana geçmesini engeler bu şekilde de örneğin bir vlana bulaşmış olan virüs diğer vlan a geçmez. vlan yapabilmen için ya multilayer switch alman gerek oda çok pahalıdır. yada vlan yapabileceğin bir switch ve buna uygun bir de router.

Gönderildi : 09/10/2011 23:09

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

hp procurve switch 2510-24 switch var bunyemizde bununla yapabilirmiyiz hocam birde eğer yapılıyorsa nasıl yapılıyor configurayonunu anlatabilirmisin rica etsem

saygılar

Gönderildi : 09/10/2011 23:26

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

sanırım bu switch sadece yönetilebilir. vlan yapılabilir belki ama router da gerekli olur. ben hp switchler  üzerinde vlan yapılandırması yapmadım daha önceden, komutları nelerdir bilmiyorum. cisco router larda ve cisco switchlerin configurasyonu hakkında yardımcı olabilirim. fakat eğer az bilginiz varsa bu konu hakkında teknik bir destek almanız daha doğru olabilir.

Gönderildi : 09/10/2011 23:45

Paylaş: