Forum

Network'de Upload D...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network'de Upload Download Sorunu!!!

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
417 Görüntüleme
(@KaanODER)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

100 Client in bulundugu Bir WorkGroup da File Server olarak Kullandıgım Bir adet Windows Server 2003 Var Sorun Şu ki Client Bilgisayar lar File Servere Dosya Upload Yaparken Diğer Bir Client Makina File Server'dan Download Yapamıyo Diger Upload Bittiği An File Server'a Ulaşabiliyo Yani Daha açık anlatmak gerekirse Server iki işi aynı anda yapamıyor İlk Önce Hangi işlem Başlamış ise O İşlemin Bitmesini bekliyor Bu işlem sürdüğü sürece Diğer hiç bir makina File server'e bağlanamıyor Bile.Sorun Nedir?

Not:Server'in İşi Sadece Dosya Alıp Dosya Geri Göndermek Ki bahsi geçen dosyalar boyutları 2-3 gb Va bu problem oldugu sürece işlemlerde acayip aksanklıklar meydana geliyor.

Yardımlarınız İçin şimdiden Teşekkürler...

4*24 3com Switch Gigabit.

WinServ 2003 Ent.

Winxp(Client)

Gönderildi : 28/06/2008 02:11

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Problemin çeşitli nedenleri olabilir.

Server donanımından bahsedermisiniz ?

Eth ve Raid Array Seviyesi? Kaç disk ile hangi level raid uygulaması gerçekleştirildi.

Bunların ötesinden bu kadar büyük dosyalarınız var ise clientlarda offline files özelliğini aktif etmeniz ve cache nimetlerinden yararlanmanızdır.

Böylelikle değişken dosyalar server üzerine upload edilecektir.

Gönderildi : 28/06/2008 02:18

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Bağlı bulunduğun hub full duplex i desteklemiyorsa o zaman bu sorun ile karşılabilirsin...Server network kartı ayarlarını da kontrol etmeni tavsiye ededrim

Gönderildi : 28/06/2008 02:26

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Ayrıca sunucunuzun ethernet kartıda Full duplex desteklemeli.

Bu sorunun en bilindik nedeni: Ethernet kartı her iki iletişimide destekliyordur (full duplex ve half duplex) ama ayar half duplex olarak kalmıştır..

Tekrar Full Duplex seçerseniz düzelir.

Gönderildi : 28/06/2008 02:40

(@KaanODER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Problemin çeşitli nedenleri olabilir.

Server donanımından bahsedermisiniz ?

Eth ve Raid Array Seviyesi? Kaç disk ile hangi level raid uygulaması gerçekleştirildi.

Bunların ötesinden bu kadar büyük dosyalarınız var ise clientlarda offline files özelliğini aktif etmeniz ve cache nimetlerinden yararlanmanızdır.

Böylelikle değişken dosyalar server üzerine upload edilecektir.

Fatih Bey;

Öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ederim Sormuş oldugunuz sorulara cevap vermek gerekirse

Sistem oem bir server dan oluşmaktadır.

Amd 4600 Cpu

4 gb ram

Ve ayrı ayrı bağlanmış 4 adet 1 tb lik disk

Diğer bi soruya soru ile karşılık vermem gerekiyor sanırım Client lerde Ofline Files demiş siniz Bunu ne oldugunu pek ii bilmiyorum ama acıklamalı anlatırsanız eminim ki işime yarayacaktır.Burası yaklaşık 100 toplam makineden oluşan bir internet cafe dolayısı ile client lerde deep freeze uygulaması var. Yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 28/06/2008 16:19

(@KaanODER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Serhat Bey Merhaba

söylemiş oldugunuz bolgeleri kontrol ettim benim ki auto da idi ben onu 1000mb Full duplex yaptım fakat sorun hala aynı devam etmek te

Gönderildi : 28/06/2008 16:21

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Ayar auto olarak kalabilir.

Arkadaşlarımızın önerilerini değerlendirdiniz mi?

Gönderildi : 28/06/2008 17:13

(@beyhanosmanoglu)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Yükleme yaptığınız klasörün paylaşımındaki izin verilen bağlantı sayısı 1 olarak ayarlanmış olabilirmi ? veya benzeri bişi. Düşük bir ihtimal ama lisanlama sorunu da olabilir eventlar ne diyor bu işe ?

Gönderildi : 29/06/2008 05:18

(@KaanODER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Söylemiş oldunuz herseyi yapmama ragmen hala devam etmek te sorun

Gönderildi : 29/06/2008 19:09

(@AliYILMAZ)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Bahsettiğiniz server da  sata diskleri raid olarak yapılandırmış olabilir misiniz?

Bazı oem anakartların raid 0 ve 1 özellikleri bulunmaktadır.

Server a değilde xp client larda dosya alış verişi yaparken aynı sorun oluyor mu?

Switch web management mi?

Gönderildi : 29/06/2008 20:45

(@KaanODER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bahsettiğiniz server da  sata diskleri raid olarak yapılandırmış olabilir misiniz?

Bazı oem anakartların raid 0 ve 1 özellikleri bulunmaktadır.

Server a değilde xp client larda dosya alış verişi yaparken aynı sorun oluyor mu?

Switch web management mi?

Merhaba

Server da Hiç bir şekilde raid uygulaması bulunmamaktadır.

Client ler arasında ki Dosya Alışverişini denemedim.(En kısa zamanda deneyeceğim)

Switch ler web manegment Değil.

Teşekkürler İlginiz İçin

Gönderildi : 30/06/2008 01:30

Paylaş: