Forum

Türksat MTA Vo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Türksat MTA VoIP servisinin IP PBX ile kullanımı

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,008 Görüntüleme
(@Y.AcarReisli)
Gönderiler: 29
Eminent Member
Konu başlatıcı

Türksat Uydunet'in yeni başlayan VoIP hizmetine abone oldum(şu an sadece Türksat içi çalışıyor, diğer hatlar yakında aranabilecekmiş), 3CX Phone System IP PBX kullanıyorum(bireysel olarak) PBX üzerinde Millenicom'dan aldığım hatlar ve PoivY(Betamax şirketlerinden) hattım tanımlı, Türksat'tan aldığım VoIP servisi PBX'e(veya IP telefona) tanımlanabilirmi? Türksat VoIP ayarlarını modeme otomaqtik gönderiyor, modemin arayüzünden herhangi bir ayar giremiyorum, Türksat'ın gönderdiği bazı ayarları görebiliyorum, örn. bunlar gibi:

Lease Parametreleri
FQDN XXXXXXXuydunet.net
IP Adresi/Alt Ağ maskesi 46.196.XXX.XXX / 255.255.248.0
Ağ Geçidi 94.55.XXX.X
Boot dosyası tftp://[62.248.XX.XX]/netmaster_mta.bin
Birincil DNS 62.248.80.161
İkincil DNS 0.0.0.0

( XXX yerine IP adresleri ve FQDN bölümündeki XXX bölümünde telefon numaram yazıyor)

MTA denilen bir sistem kuyllanıyor, sanırım sadece kablo modemlerde kullanılan bir sistem, MTA hakkında fazla bilgim yok, PBX ile kullanıp kullanamayacağımı müşteri hizmetlerine sorduğumda kesin bir bilgi alamıyorum(çoğu şirketteki gibi müşteri temsilcileri yeterli bilgiye sahip değil, hatta bir keresinde Subnet Mask'e 192.168.0.1 gibi bir IP yazmamı söyleyen bile oldu).

Ayrıca 3CX Phone System'ın ücretsiz sürümünü kullandığım için g.729 codec yok, bildiğiniz Windows üzerinde çalışan(Asterisk gibi linux tabanlı sistem istemiyorum, sanal makine bilgisayarı çok yavaşlatıyor, vista olduğu için daha çok - bu iş için ayırabilecek bilgisayarım da yok) ücretsiz(g.729 destekli) IP PBX yazılımı varsa lütfen yazın(3CX'in en düşük lisansı $400-500 civarı, bireysel olarak kullandığım için o kadar para ayırmam mümkün değil.

İlgilendiğiniz için çok teşekkürler.

Gönderildi : 29/07/2011 16:36

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Türksat Uydunet'in yeni başlayan VoIP hizmetine abone oldum(şu an sadece Türksat içi çalışıyor, diğer hatlar yakında aranabilecekmiş), 3CX Phone System IP PBX kullanıyorum(bireysel olarak) PBX üzerinde Millenicom'dan aldığım hatlar ve PoivY(Betamax şirketlerinden) hattım tanımlı, Türksat'tan aldığım VoIP servisi PBX'e(veya IP telefona) tanımlanabilirmi? Türksat VoIP ayarlarını modeme otomaqtik gönderiyor, modemin arayüzünden herhangi bir ayar giremiyorum, Türksat'ın gönderdiği bazı ayarları görebiliyorum, örn. bunlar gibi:

Lease Parametreleri
FQDN XXXXXXXuydunet.net
Ağ Geçidi 94.55.XXX.X
İkincil DNS 0.0.0.0

( XXX yerine IP adresleri ve FQDN bölümündeki XXX bölümünde telefon numaram yazıyor)

MTA denilen bir sistem kuyllanıyor, sanırım sadece kablo modemlerde kullanılan bir sistem, MTA hakkında fazla bilgim yok, PBX ile kullanıp kullanamayacağımı müşteri hizmetlerine sorduğumda kesin bir bilgi alamıyorum(çoğu şirketteki gibi müşteri temsilcileri yeterli bilgiye sahip değil, hatta bir keresinde Subnet Mask'e 192.168.0.1 gibi bir IP yazmamı söyleyen bile oldu).

Ayrıca 3CX Phone System'ın ücretsiz sürümünü kullandığım için g.729 codec yok, bildiğiniz Windows üzerinde çalışan(Asterisk gibi linux tabanlı sistem istemiyorum, sanal makine bilgisayarı çok yavaşlatıyor, vista olduğu için daha çok - bu iş için ayırabilecek bilgisayarım da yok) ücretsiz(g.729 destekli) IP PBX yazılımı varsa lütfen yazın(3CX'in en düşük lisansı $400-500 civarı, bireysel olarak kullandığım için o kadar para ayırmam mümkün değil.

Merhaba bir Adet DrayTek 2820 PBX cihazı alabilirsiniz. Cihaz donanımdır ve 590$ seviylerinde bir fiyatı var.

http://www.simet.com.tr/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_product&pid=156&sid=156

Gönderildi : 29/07/2011 18:39

(@Y.AcarReisli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ben PBX olarak yazılım kullanmayı düşünüyorum(donanım için durumum uygun değil), PBX'e Türksat VoIP ayarlarını girmem mümkünmü(yukarıda bahsettiğim şekilde)

Gönderildi : 30/07/2011 14:50

(@Y.AcarReisli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bir sorum daha olacak, Microsoft'un SIP server yazılımı varmı, varsa workgroup'ta çalışırmı ve fiyatı nedir?

Gönderildi : 30/07/2011 15:04

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Micrsoftun SIP sunucu yazılımı varmı bilmiyorum ama Exchange Server entegre edilebiliyor. Cihaz SIP çalışıyor bu durumda SIp çalışan her yere entegre edilebilir. Yazılımsal ve ücretsiz bir şey arıyorsanız Asterix bazlı dağıtımlar var google de bakabilirsiniz. Ama sorun çıkarsa müdahil olabilmeniz lazım.

Gönderildi : 30/07/2011 15:16

(@DoganKIRDEMiR)
Gönderiler: 315
Reputable Member

Lease Parametreleri
FQDN XXXXXXXuydunet.net
Ağ Geçidi 94.55.XXX.X
İkincil DNS 0.0.0.0

Merhaba,

Sadece arama yapmak istiyorsanız direk softfone bir dailer yazılımı ile aramalarınız gerçekleştire bilirsiniz.

Tabi bunun üzerinde bir raporlama veye otomatik ses kayıt gibi özelliikler olmayacaktır.

X-lite  g729 ve demo sürümleri mevcut. Lisansız tek kişinin aramalarında sıkıntı çıkarmıcaktır.

Saygılarımla.

Gönderildi : 05/08/2011 17:17

(@Y.AcarReisli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

X-lite gibi softphone'ları zaten biliyorum, PBX kullanmak istiyorum, IVR, dahili numara gibi özellikleri kullanabilmemi ve aynı numarayı kurduğum softphone yardımıyla cep telefonumdan bile kullanabiliyorum(Wi-Fi veya 3G network'ü üzerinden), birden fazla hattı aynı yere(dahili numaraya veya IVR'a) bağlayabiliyorum, benim için en önemlilerden biriyse mail adresi şeklinde ([email protected] gibi) SIP görüşmeleri için adres kullanabilmem, ve mail adresimle aynı olabilir, bu adres üzerinden herhangi bir telefon servis sağlayıcıya bağlı olmadan ücretsiz (IP telefonlar ve/veya bilgisayarlar arasında).

Şu an benim için en önemli şey PBX'e Türksat'tan aldığım VoIP account'unu tanımlamak, ama bilmediğim bir sistem kullanıyor(başlıkta belirttim) MTA diye bir sistem ve Türksat'ın server'ı bağlantı bilgilerini MAC adresi üzerinden kablo modeme aktarıyor sanırım, kullandığı MAC adresi nternet bağlantısı için tanımlanan CM MAC değil MTA MAC(veya EMTA MAC) genelde CM MAC'ten bir sonraki adres(CM MAC: 12:34:56:78:9A:BC ise MTA MAC: 12:34:56:78:9A:BD) oluyor(MTA MAC modemin altında diğer CM MAC adresinin yazdığı etikette yazıyor), bu konuda bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun, müşteri hizmetlerini aradığım zaman yardımcı olamıyorlar, yeterli teknik bilgileri yok(çoğu şirketteki gibi), hatta eskiden başka bir konu için aradığımda Subnet mask'e 192.168'li bir IP yazmamı söyleyen bile olmuştu...

Gönderildi : 26/08/2011 03:03

Paylaş: