Forum

isim çözm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

isim çözme

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,132 Görüntüleme
(@esmatok)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

merhabalar.Ağ bağlantılarımdan domain ıp lerini girmeme rağmen  ping -a ile ping ile  isimleri çözmesi gerekirken çözemiyor.domain olmadan isimler

çözülebilir mi?nasıl halledebilirim?

Gönderildi : 22/07/2011 12:08

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba  

Yapmak istediğiniz tam  olarak nedir ?  DNS sunucusu  olmadan  isim çözümlememi  yapmak istiyorsunuz ? şayet  bunu  istiyorsanız bütün pclerde  host dosyalarına  yazabilirsiniz ama  yapmak istediğinizi tam anlayamadım biraz  daha  açık yazabilirmisiniz.

Gönderildi : 22/07/2011 12:37

(@esmatok)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

ip ping girğimdiğimde domain ismini tam olarak çözmesini istiyorum.

aslında ben şunu yaptım ağ bağlantılarımdan (tcp/ıp kısmından) dns sunucularını girdim.ve  ping -a ile ıp girdiğimde isim çözmesi gerekirken

isim çözümlemesi yapmıyor.bunu dns siz yapabilirmiyim yada ne yapmalıyım

Gönderildi : 22/07/2011 14:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Dns olmadan isim çözümlemesi yapamazsınız ortamınızda dns olması gerekir.Aksi taktirde işletim sistemi içerisinde host dosyasının içerisine her makinanın netbios name ve ismini tanımlarsanız bu şekilde dns olmadan host dosyası üzerinden isim çözümlemesi yapabilirsiniz.Bu işin mantığını kavrama açısından bu videoyu izlemenizde yarar var. http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/06/12/video-dns-e-itimi.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/07/2011 14:25

Paylaş: