Forum

Network Altyapı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Altyapı Önerileri

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
353 Görüntüleme
(@onrturan)
Gönderiler: 415
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Çalıştığım firmada network altyapımızı ve sistemlerimizi iyileştirme kararı aldık. 

Ankara merkez olmak üzere 5 ayrı ilde birden çok lokasyonumuz var. Mevcut durumda Metro ve Gdat kullanıyoruz. MPLS sistemlerini biraz araştırdım, sizce MPLS yapısı mevcut durumumuzdan daha performanslı olur mu?

Farklı önerileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. 

Gönderildi : 22/07/2011 13:18

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba ;

Çalıştığım firmada network altyapımızı ve sistemlerimizi iyileştirme kararı aldık. 

Ankara merkez olmak üzere 5 ayrı ilde birden çok lokasyonumuz var. Mevcut durumda Metro ve Gdat kullanıyoruz. MPLS sistemlerini biraz araştırdım, sizce MPLS yapısı mevcut durumumuzdan daha performanslı olur mu?

Farklı önerileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. 

Duruma göre değişebilir bir sistemdir. Bu 5 noktada nasıl bir yapı kullanılıyor ? Kaç kullanıcı var ? merkezi bir UTM sistemimi kullanıyorsunuz yapı tam olarak nasıl ?

Gönderildi : 22/07/2011 13:22

(@TuncayYILDIZ)
Gönderiler: 139
Estimable Member

Merhaba,

Merkez ve lokasyonlarınızda bulunan hatlar nelerdir.? Ayrıca lokasyonlar ve merkez arasında ne tür bir erişim gerekiyor? Merkez ve lokasyonlarınızda firewall, router neler vardır?

Network yapınız ve ihtiyaçlarınız hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz?

Gönderildi : 22/07/2011 13:25

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

MPLS elbette daha performanslı çalışır, daha iyi bir seçenek şu an yok.

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1189&kelime=MPLS

Gönderildi : 24/09/2011 14:18

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

MPLS elbette daha performanslı çalışır, daha iyi bir seçenek şu an yok.

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1189&kelime=MPLS

Mesut Hocam,

Ya ben bu MPLS işini anlamıyorum, MPLS kullanıcının sistemlerimi yedeklemiyor ki altı üstü ISP omurgasını yedekliyor yani kullanıcının hattı kopunca MPLS kullanıcının bağlantısını nasıl kurtarıyor ? yani neden daha iyi, kullanıcı AES  destekli bir cihaz ile VPN yapıp ağını kapattığında şahsına özel QoS yapabilir bu durumda MPLS den daha iyi veri iletişimi elde edebilir. Ayrıca MPLS layer2 tarafında hızlanma sağlar kullanıcı tarafında kullanılan cihaz switch değil router olduğu sürece bir getirisi olmaz ancak cihazdan cihaza ulaşımı daha doğrusu letancy sürelerini düşürür bu da router arkasında bulunan yapıların doğal olarak birbirlerine daha hızlı ulaşmasını sağlar fakat LT2P VPN yapıp bununda üstesinden gelinebilir.

Anlamıyorum ki ben bizim ISP leri kaç yıllık teknoloji çıkıp amcanın birisi tavsiye etti diye bir anda bulunmaz nimet yaptı, ISP ler internet yapısını doğru düzğün versin MPLS ne gerek var anlamadım. Yapıyorsa kendi omurgasında yapısında MPLS yapsın alt yapısı düzğün çalışsın. Yani kendi omurgasında her yerde yapması gereken yapıyı müşteriye ek ücretle satmanın neresi yeni bir tenolojidir yada müşteriye kazançtır ben bu işi çözemedim.

Gönderildi : 01/10/2011 01:33

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Ben ne kadar anlatırsam anlatayım sen en iyi bulduğun yolu seçersin dostum, dolayısıyla ben sadece mpls diyorum sen de ipsec 🙂 Sen benden daha teknik bir adamsın, her sorunun cevabını bilmem mümkün değil ancak yapılan projelerde gördüğüm şey mpls in çözüm olduğudur 😉

Çözümpark ekibinde yer alan ekip üyeleri genelde kurumsal firmalarda büyük WAN ile çalışıyorlar, bence onlara özelden sormanız da ayrıca yarar var ipsec mi yoksa mpls mi kullanıyorsunuz diye 😉 As well as, this is my last post in this case bcs as you see I am not available to join constantly..

Gönderildi : 19/12/2011 02:33

Paylaş: