Forum

Networkteki Yazıcıy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Networkteki Yazıcıyı Kullanmak

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
773 Görüntüleme
(@Yigitk)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar şöyle bir sorunum var
şimdi 2 adet bilgisayarım
1 adet barkod yazıcım var
ve bu barkod yazıcı bilgisayara tanımlı değil
LPT1 portundan bağlı ve barkod dosyaları txt olarak hazırlanmış halde
program bir BAT dosyası çağırıyo ve BAT dosyasıda copy barkod.txt lpt1 komutuyla yazdıyor
ama ağdaki başka bir yazıcıda kendi yazdırcaklarını 192.168.1.XX IP adresli makinanın LPT1 portuna nasıl erişebilir. cmd den bunu nasıl yapabilirim

yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden herkese teşekkür 

Gönderildi : 15/06/2011 23:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_

Merhaba bilgisayarlar birbirine yakın durumdamı?Barkod makinasına olan mesafeleri nelerdir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/06/2011 00:30

(@Yigitk)
Active Member
Konu başlatıcı

yan yana duruyor bilgisayarlar

Gönderildi : 16/06/2011 00:35

(@www-rizasahan-com)
_

Bir tane lpt printer çoklayıcı alın iki bilgisayarada bağlayın barkod makinasını bu şekilde sorun yaşamadan sağlıklı bir şekilde çıktı alırsınız.Fazla phalı bir ürün değil.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/06/2011 01:52

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Barkod printer takılı bilgisayarda bir adet IBM proprinter yazıcızısnı LPT1'e takılıymış gibi gibi tanımlayın ve paylaşıma açın. Barkod printer makinanızın adının PC01 ve printer'ınızıda barkod olarak paylaştırdığınızı varsayıyorum(atıyorum).

LPT1 i kullanmak istedginiz bilgisayara gidip aşağıdaki komutu dos modunda çalıştırınız. Bu komutu uyguladığınız bilgisayarda bir paralel port olmadığını varsayarak komutu yazdırıyorum, eğer bilgisayar üzerinde bir paralel port varsa ya bios'dan disable ediniz yada LPT1 yerine LPT2 olarak bu bilgisayar uzak bilgisayardaki LPT1 portunu LPT2 olarak tanımlayınız. Yani komuttaki LPT1 yerine LPT2 kullanınız.

C:\net use lpt1: \\PC01\barkod persistent:yes (Enter)

hata vermeden komut uygulanırsa

C:\net use (Enter)

komutunu verip enter'a basınız, bir üstteki komutu doğru uyguladı iseniz lpt1 portunun baglı oldugu adresi PC01\barkod olarak göreceksiniz. göremiyorsanız lütfen yukarıdaki tekrar komutu uygulayınız.

hemen test edip sonucu görmek istiyorsanız 

C:\dir >lpt1 (Enter)

Printer'dan çıktı alabiliyorsanız ne mutlu bize. Yok herhangi bir tepki alamadıysanız komutları tekrar kontrol ediniz sonuç alamazsanız kullanılan işletim sistemleri yazıcı markası vs. gibi daha dataylı bilgiler ile bir post atabilirseniz duruma göre tekrar yardımcı olmaya çalışalım.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/06/2011 02:11

(@Yigitk)
Active Member
Konu başlatıcı

cevaplar için teşekkür ederim. yalnız durum şöyle ilk mesajımda da söyledim. barkod yazıcı bilgisayarda kurulu değil. paylaşımda değil. sadece lpt1 portuna bağlı. 

Gönderildi : 16/06/2011 12:00

(@www-rizasahan-com)
_

Ben iş yerinde 4 adet barkod kullanıyorum ve bunlar a5 ve a4 basan barkodlar.Bunları tek bir makinaya bağlı olarak çalıştırmakta yarar var.Sanırım özel bir yazılım kullanıyorsunuz ve yazılım direk olarak kurulu olmayan printere baskısını yolluyor.Aynı sistemde 1 makinam var.İlla iki makinada kullanmak istiyorsanız en mantıklısı.Normal dotmatrix felan olsa önerebilirdim ama barkod yazıcıya tek makinada kullanmak yararlı bence.

Gönderildi : 16/06/2011 12:15

(@HaciBiLGEN)
Gönderiler: 343
Reputable Member

cevaplar için teşekkür ederim. yalnız durum şöyle ilk mesajımda da söyledim. barkod yazıcı bilgisayarda kurulu değil. paylaşımda değil. sadece lpt1 portuna bağlı. 

Merhaba.

Şim Hocam   lpt1 portuna bağlı Diyorsunuz Sadece iki Makına  Mı Var. ? Önemli degil  bi makınaya tanıtırsınız  diyer  makınaya Paylaşım verirsiniz  Ağ üzerinden  yazar.  Yada Rıza Bey'in de Dediği  Gibi. Lpt port  çoğaltıcıda alabilirsiniz. 

Benım Kurdugum  bi hasatahanede barkord yazıcı  var ağ üzerinde  paylaşım verdim sadece iki bilgisayar kulanabiliyor..

Not: Ağ üzerinde  yazdirmak için Kulandıgınız programın destegı varmı  yok mu Onu Programcı  arkadastan Önrenmenızı öneririm...

Gönderildi : 16/06/2011 12:40

Paylaş: